کد خبر : 15637

نخستین باردر کشور

انتقال قلب اهدایی بیمار مرگ مغزی از بوشهر به تهران

انتقال قلب اهدایی بیمار مرگ مغزی از بوشهر به تهران

بوشهر24، رئیس مرکز فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: برای نخستین بار در کشور، قلب اهدایی یک بیمار مرگ مغزی در این استان برداشت و برای پیوند به تهران منتقل شد.

به گزارش "بوشهر24"، علی باقری افزود: به دنبال تصادف موتورسیکلت و مرگ مغزی یک نوجوان 14 ساله به نام 'محمد جواد نظری نیا' در شهر خورموج شب گذشته خانواده این بیمار اعضای بدن فرزند خود را اهدا کردند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه سن بیمار زیر 20 سال و مناسب اهدا بود با مسئول واحد پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هماهنگی های لازم برای برداشت قلب این بیمار انجام شد.

باقری اظهار کرد: با توجه به اینکه برداشت و پیوند قلب به دلیل حساسیتی که دارد باید در کمترین زمان ممکن انجام شود برهمین اساس یک گروه ویژه جراحی برای برداشت قلب دروزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بوشهر اعزام شدند.

وی بیان کرد: همچنین تیم پیوند اعضا نیز از شیراز برای برداشتن کبد و دو کلیه اهدایی این بیمار مرگ مغزی نیز به بوشهر آمدند.

باقری اظهار کرد: با تلفیق این دو تیم کار برداشت اعضا ساعت 04:30 بامداد امروز در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر انجام گرفت.

وی بیان کرد:با وجود اینکه عمل برداشت قلب برای نخستین بار در استان بوشهر انجام می شد اما همه اعضا به صورت کامل و سالم برداشت شد.

باقری افزود: با برداشت این اعضا به چهار نفر از بیماران نیازمند پیوند عضو جان دوباره بخشیده می شود.

بر اساس این گزارش ایرنا، رئیس مرکز فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: برای نخستین بار در کشور است که قلب بیمار مرگ مغزی از یک استان برداشت و برای پیوند به استان دیگری منتقل می شود.

وی یادآور شد: این هفتمین عمل اهدای عضو در استان بوشهر در سال جاری است که با موفقیت انجام شده است.

 

ارسال نظر