کد خبر : 15639

در راستای شناسایی استعدادهای کودکان انجام گرفت؛

گشایش خانه قصه و کتاب در دشتی بوشهر

گشایش خانه قصه و کتاب در دشتی بوشهر

بوشهر24، خانه قصه و کتاب روز پنجشنبه در آیینی در خانه هنر شهرستان دشتی استان بوشهر گشایش یافت.

به گزارش "بوشهر24"، به نقل از "ایرنا"، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی در این آیین گفت: خانه قصه و کتاب فرصت خوبی برای شناسایی استعدادهای کودکان در بخش قصه گویی و ادبی است.

حمید زارعی افزود: یکی از مهم ترین جنبه های توسعه توانمندی های کودک، کتاب خواندن برای وی است.

وی ادامه داد: خواندن داستان و قصه نقشی بسیار مهم در تکوین شخصیت کودک دارد و در سنین زیر سه سال به ویژه در زمینه های زبان آموزی و آموختن کلمات تازه، نقش بسیار مهمی دارد.

زارعی اضافه کرد: کودک به کمک قصه و شعرخوانی، یا گوش دادن به آن و یا بازگو کردن قصه هایی که شنیده است، چگونگی بیان احساسات، عواطف و افکار را آموخته و یاد می گیرد که چگونه در برخورد با مشکلات شخصی اعتماد به نفس داشته باشد.

وی ادامه داد: داستان ها و اشعاری که کودکان می خوانند و می شنوند، اثر عمیقی در فکر و روحیه، تخیل و قوت تصور آنان می گذارد و ایشان را برای شیوه معاشرت با دیگران آماده می سازد.

زارعی افزود: از طریق قصه ها و داستان های خوب، کودک به بسیاری از ارزش های اخلاقی مانند مقاومت در برابر زور، راستگویی، امیدواری، جوانمردی، طرفداری از حق و حقیقت و نتایج آن پی می برد و تلاش می کند خود را در دنیای واقعی مشابه شخصیت های موجه داستان جلوه بدهد.

وی بیان کرد: خانه هنر نگین با درایت و دانش و هنرمندی خانم شیرکانی که از افتخارات هنر دشتی است توانسته فضای مطلوبی برای کودکان ایجاد کند و گشایش خانه قصه و کتاب در این مرکز نوید ثمر بخش خواهد بود.

مدیر خانه نگین دشتی گفت: کتاب خواندن والدین حتی باعث رشد و تکامل ذهنی و رفتاری کودکان می شود و خوب است فرهنگ کتاب خواندن را در خود و کودکمان گسترش دهیم و با آگاهی بیشتر درباره نوع کتاب و تناسب آن با سن فرزندمان تصمیم گیری کنیم.

طوبی شیرکانی ادامه داد: کتابی مفید است که با تحریک حس کنجکاوی، کودک را به سوال کردن بیشتر تشویق می کند، گاهی اصلاح رفتارهای ناشایستی که کودک دارد و نمی توانید یا نتوانسته اید با بیان مستقیم در رفع آنها بکوشید، در قالب خواندن کتاب با همان مفهوم راحت تر است.

وی افزود: در برنامه کتاب خوانی باید به کودکان اجازه داد که وسط صحبت بدوند و با طرح نظر یا سوال چیزی را که متوجه نشده اند، دوباره بپرسند تا بهتر بفهمند.

شیرکانی گفت: از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی که نسبت به تاسیس خانه قصه و کتاب در این آموزشگاه اقدام کردند، سپاسگزارم.

شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی با 40 هزار نفر جمعیت در 80 کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.

ارسال نظر