کد خبر : 15832

واکنش ایران به اهدای جایزه «چتم هاوس »؛

ظریف: این جایزه متعلق به ملت ایران است

ظریف: این جایزه متعلق به ملت ایران است

بوشهر24، سخنگوی وزارت امور خارجه، در واکنش به اهدای جایزه از سوی اندیشکده بین‌المللی «چتم‌هاوس» به وزیر خارجه ایران در ارتباط با فعالیت‌های وی جهت حل پرونده هسته‌ای کشور در سال 2015 تاکید کرد : اقای ظریف معتقد هستند که این جایزه متعلق به ملت ایران است.

به گزارش "بوشهر24"، اندیشکده بین المللی چتم‌هاوس جایزه امسال خود را به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و جان کری، همتای آمریکایی وی اهدا کرد.

جایزه چتم‌هاوس هرساله به فرد، افراد یا سازمان‌هایی داده می‌شود که از دیدگاه این موسسه، مهم‌ترین تأثیر را در پیشبرد روابط بین‌المللی در یک سال گذشته داشته باشند.

بهرام قاسمی در پاسخ به خبرنگار ایسنا در مورد اهدای این جایزه از سوی این اندیشکده به وزیر خارجه ایران گفت: همان‌طور که مطلع هستید چتم‌هاوس یک اندیشکده شناخته‌شده اروپایی در سطح جهان است و امسال جایزه خود را به صورت مشترک به خاطر مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام به آقایان ظریف و کری اهدا کرده است.

این دیپلمات ارشد ایران در پاسخ به این سوال که آیا وزیر امور خارجه برای دریافت این جایزه به لندن سفر خواهد کرد، تصریح کرد: آقای ظریف به دلیل برنامه های از پیش تعیین شده و مشغله های کاری، سفری در این ارتباط به لندن نخواهند داشت.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که آیا این اولین بار است که چنین جوایزی به آقای ظریف اهدا می‌شود؛ توضیح داد: تاکنون موسسات مختلف شناخته شده‌ای در سطح جهان با توجه به سیستم کاری و مقرراتشان از آقای ظریف درخواست و سوال کردند که نامزد جایزه آن‌ها شود که برخی از این جوایز حتی جوایز مادی بالایی نیز بوده است ولی آقای ظریف این پیشنهادهای متعدد را تاکنون رد کرده‌اند و قبول نکرده‌اند که نامزد دریافت این جوایز شوند.

وی ادامه داد: البته چتم‌هاوس چنین فرآیند و قانونی ندارد که از افراد در این زمینه سوال کند و افراد را بدون سوال کاندیدا می‌کند که در مورد آقای ظریف نیز این اتفاق افتاده است.

وی در مورد نگاه شخص وزیر خارجه به این جایزه نیز گفت: از دیدگاه ایشان، این جایزه متعلق به ملت ایران به خاطر مقاومتهای جانانه‌شان  برابر فشارها و تحریم‌های چند سال اخیر است. ملت ایران با خردورزی در برابر این فشارها ایستادگی کردند و در نهایت با حمایتهای مردم، توانستیم با توافق برجام، قطعنامه‌های ظالمانه شورای امنیت علیه ایران و تحریم‌هایی که در این زمینه وجود داشت را لغو کنیم و این جایزه متعلق به ملت ایران است.

 در طی ادوار گذشته مقامات مختلفی از جمهوری اسلامی ایران برای سخنرانی و ارائه دیدگاه‌هایشان پیرامون مسائل ایران و منطقه و... به این اندیشکده دعوت شده‌اند که علاوه بر محمد جواد ظریف، می توان به حضور و سخنرانی کمال خرازی در این اندیشکده زمانی که وزیر امور خارجه بود، اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، چتم‌هاوس بعد از جنگ جهانی اول در سال 1920 با توافق بین تعدادی از نخبگان انگلیسی و آمریکایی به وجود آمد. این اندیشکده یک موسسه خیریه است که دارای دو شاخه انگلیسی و آمریکایی است و در مورد مناطق مختلف جهان از جمله آسیا، خاورمیانه، آفریقا، آمریکا، فلسطین تحلیل‌هایی را ارائه می‌کند و جلساتی را در این زمینه برگزار می‌کند. برخی از شرکت‌های نفتی بزرگ در قاره اروپا و آسیا اسپانسر مالی این اندیشکده هستند و این اندیشکده تاکنون تحقیقات جدی در زمینه انرژی انجام داده است.

بر اساس این گزارش این اندیشکده مباحث هسته‌ای ایران را نیز در طی این سال‌ها رصد کرده و مطالعاتی در مورد آن انجام داده است.

از جمله دیگر سیاست مدارانی که جایزه این اندیشکده را دریافت کردند می‌توان به «لولا داسیلوا » و «عبدالله گل »رییسان جمهور پیشین برزیل و ترکیه اشاره کرد.

ارسال نظر