کد خبر : 15863

محمدحیدری

انتخابات از نگاهی دیگر

انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نکات مثبت قابل تاملی دارد که کمتر به آنها پرداخته شده است جا به چند نکته آن اشاره خواهیم کرد؛

1- حضور جریانات مختلف سیاسی:

در این انتخابات شاهد آن هستیم که گروه های مختلف، با سلایق و نگاه های متفاوت پا به عرصه گذاشته اند.

- جمنا که شامل بخش عمده ای از جریان اصولگرایی می شود.

- دکتر جلیلی و همراهانش که ضمن آنکه اصولگرا خوانده می شوند اما سازوکار جمنا را نپذیرفته اند.

- جریان دکتر احمدی نژاد که به نمایندگی بقایی بسیار در تلاش است خود را فارغ از جریان اصولگرا و اصلاح طلب بداند.

- روحانی که حمایت کارگزاران و احزاب اصلاح طلب را پشت سر خود دارد.

- احزابی مانند "جبهه مردمی اصلاحات" نیز با اعلام کاندیداتوری فومنی دبیر این حزب، ممکن است علارغم حمایت جریان عمده اصلاح طلبان از روحانی، بر خلاف جریان اکثریت حرکت کنند.

2- کاندیداتوری اشخاص جدید:

اعلام کاندیداتوری اشخاص جدیدی مانند آیت الله رئیسی، بقایی، فومنی نشان میدهد از پایه های ثابت همیشگی در انتخابات و نیروهایی که سالها در عرصه های مختلف مسئولیت داشتند مانند تولکی، قالیباف، رضایی و ... دیگر خبری نیست واین خود نکته مثبتی در مردم سالاری دینی محسوب می شود.

3- نقش تاثیر گذار مردم قبل از آغار تبلیغات: 

پیش از این نقش آفرینی مردم معمولا با آغاز تبلبغات میدانی شروع می شد اما این دوره نباید از تاثیر پر رنگ جریانات مردمی در کاندیداتوری افراد به راحتی گذشت. 

جبهه مردمی یا همان جمنا از ابتدا با این شعار که ساز و کار ما از پایین به بالاست، با برگزاری نشست های چند هزار نفری و با حضور نمایندگانی از سراسر کشور و برگزاری انتخابات عمومی برای انتخاب شورای مرکزی و کاندیداهای نهایی، تلاش داشت بر خلاف سال های گذشته از ابتدا جریانات مردمی را درگیر انتخابات کند. 

همچنین برگزاری کمپین ها خودجوش در سراسر کشور جهت دعوت از آیت الله رئیسی جهت حضور در انتخابات را نیز نمی توان بی تاثیر در اعلام کاندیداتوری ایشان دانست.

و آخر؛

انتخابت در جمهوری اسلامی یک وسیله است برای تعیین سرنوشت مردم توسط خود و بالا رفتن سطح آگاهی آنان که در انتخابات پیشرو با حضور جریانات سیاسی مختلف و نقش پر رنگ و تاثیر گذار مردم که از نقاط قوت این انتخابات است، بیش از پیش میتوانیم به این هدف نزدیک شویم. 

باشد که با حضور حداکثری مردم پای صندوق های رای این انتخابات نیز برگ زرین دیگری شود در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی ایران

 

ارسال نظر