کد خبر : 15918

نیم نگاهی به

شورای شهر بوشهر

شورای شهر بوشهر

اینکه بعد از 14 قرن که اسلام در کتابش سوره ای به نام "شوری" و آیه ای با عنوان "و امرهم شورا بینهم" داشت و برای حل بسیاری از مشکلات امت اسلامی راهکار اجتماعی در نظر گرفته بود....

"بوشهر24": اینکه بعد از 14 قرن که اسلام در کتابش سوره ای به نام "شوری" و آیه ای با عنوان "و امرهم شورا بینهم" داشت و برای حل بسیاری از مشکلات امت اسلامی راهکار اجتماعی در نظر گرفته بود، جامعه بشری به این نتیجه رسیده است که اداره برخی امور را به دست مردم و نهادهای مردمی بسپارد و برای تصمیم گیری ها، شورا تشکیل دهد و مشورت کنند را باید با فال نیک گرفت.

 

در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نیز مسئله شوراها مورد توجه رهبر انقلاب و مجلس قانون‌گذار قرار گرفت و به همین دلیل در قانون اساسی فصل هفتم "شوراها" نام گرفت و در قالب هفت اصل (اصل صدم الی صد و ششم) شالوده شوراها بنا و چارچوب آن را مشخص شد.

 

اما در عمل تا سال 77 اتفاق خاصی در مسئله شوراهای شهر و روستا رخ نداد تا آن‌که اولین انتخابات شوراهای شهر و روستا در کشور برای تصدی بیش از 100 هزار کرسی برگزار شد و اردیبهشت 78 اولین شورای شهر در شهرهای مختلف فعالیت خود را آغاز کرد.

 

در بوشهر نیز همانند سراسر کشور در اردیبهشت ماه 1378 اولین شورای شهر آغاز به کار کرد. شورایی که همانند شورای شهر تهران متشکل بود از آدم های سیاسی شناخته شده. لیکن افت مشارکت مردم در انتخابات شورای شهر دوم نشان داد که عملکرد شورای اول به مذاق مردم خوش نیامده است.

 

به هر ترتیب با گذشت زمان شوارها با تمام مشکلات و عدم همکاری سازمان های مختلف، کم کم به جایگاه حقیقی خود نزدیک شدند و امروزه شاید بتوان گفت مهم‌ترین نهاد مردمی کشور، شوراها هستند که تمام روستاها و شهرهای کشور را در بر می‌گیرند.

 

ثبت نام 204 نفر در شورای شهر بوشهر برای تصدی 9 کرسی آن به خوبی اهمیت و تاثیرگذاری این جایگاه را نشان می دهد. ثبت نام این 20تعداد حاوی نکات مثبت و منفی مختلفی است که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

تعداد بالای ثبت نام کنندگان:

ثبت نام بیش از 200 نفر برای هر کرسی شورا، به خوبی بیانگر اهمیت و جایگاه این نهاد مردمی است. جایگاهی که برخی با هدف خدمت و با اندوخته تجربی ویا تخصصی خود خواهان حضور در آن هستند برخی دیگر صرفا با پشتیبانی مالی یا انسانی اطراف خود!

 

حضور گسترده جوانان:

حضور گسترده جونان را می‌توان از جمله نکات مثبت انتخابات شوراها برشمرد. حضوری که می توان آن را وجود روحیه خودباوری در میان جوانان برشمرد. جوانانی که اگرچه برخی از آن‌ها  تنها مانند یک طبل تو خالی با اندوخته تجربی و تخصصی صفر آمده اند، اما برخی با کوله‌باری از تجربه و تخصص در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی پا به عرصه نهاده اند.

 

حضور نیروهای متخصص:

اگرچه در بین ثبت نام کنندگان نیروهای ناکارآمد نیز به چشم می خورد اما حضور برخی نیروهای متخصص در امور مرتبط با حوزه شهری، این نوید را می دهد که با انتخاب خوب مردم می توان شورای شهری توانمند در اداره و حل مشکلات شهر داشت.

 

حضور قبیله ای:

در شهرهای نسبتا کوچکی مانند بوشهر که همچنان بافت قدیمی و طایفه ای خود را تا حدودی حفظ کرده، باعث شده تا افرادی با پشتیبانی از دوستان، آشنایان و خویشان خود وارد میدان انتخابات شوند و نه بر اساس توانمندی های شخصی! و از ان طرفی نیز رای دهندگان این نسبت دوستی یا فامیلی را معیار رای دهی قرار داده اند نه توانمندی وی را! که هر دو از آفت های انتخابات محسوب می شود.

نکته دیگر در بحث حضور قبیله ای، حضور اساتید دانشگاه با تکیه بر جمعیت دانشجوی تحت تعلیم آن‌ها می باشد که به نحوی حضور قبیله‌ای است زیرا معیار رای دهندگان نه توانمندی شخص بلکه نمره درس مربوطه می باشد.

 

حضور چهره های جدید:

در کنار اشخاصی که قبلا عملکرد خود را در شوراها نشان داده بودند و یا کسانی که در عرصه های مختلف انتخاباتی حضور مستمر دارند، چهره های جدید نیز وارد عرصه شده اند که این را نیز می‌توان یک نکته مثبت تلقی کرد.

 

نقش رسانه ها:

بی شک با توجه به گستره کاربران شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، واتس اپ و اینستاگرام در بین مردم و اقشار مختلف، این شبکه ها نقش به سزایی در تعیین سرنوشت انتخابات ایفا می کند. نقشی که در گستره انتخابات ریاست جمهوری نیز ما شاهد آن هستیم چه برسد به انتخابات شورای شهری مانند بوشهر.

در انتخاباتی که فرد با حدود 7 هزار رای می تواند پیروز آن باشد، تعداد فالوورها و اعضای کانال ها و گروه‌های تلگرامی که گاها بیش از 2 هزار نفر می باشد، برای کاندیدا بسیار امیدوار کننده است.

 

در آخر؛

شوراهای شهر در کنار آن‌که مردمی ترین نهاد حکومتی محسوب می شود، بیشرین ارتباط مستقیم را نیز با زندگی مردم دارد. پس یک انتخاب خوب با توجه به تعهد کاندیدا در امانت‌داری رای مردم و تخصص وی جهت پیشرفت شهر، می تواند انتخابی نیک جهت پیشرفت و آبادانی شهر رقم بزند.

/*محمد حیدری

ارسال نظر