کد خبر : 16116

پس از گذشت ۱۰۸ سال؛

عکس واقعی از سردار رئیسعلی دلواری پیدا شد

عکس واقعی «رئیسعلی دلواری» که یکصد و هشت سال پیش در تنگستان گرفته شده بود به‌همت سیدباقر هاشمی از شهروندان فرهنگ‌دوست بوشهری استخراج شد. سیدباقر هاشمی در گفتگو با یارا، ضمن تائید این مطلب گفت: این عکس از آرشیو سیاسی شهرداری شهر «زالتسگیتر» با مدیریت «کلائودیا بولر» در ایالت «نیدرزاکسن» آلمان […]

به گزارش بوشهر24،عکس واقعی «رئیسعلی دلواری» که یکصد و هشت سال پیش در تنگستان گرفته شده بود به‌همت سیدباقر هاشمی از شهروندان فرهنگ‌دوست بوشهری استخراج شد.

سیدباقر هاشمی در گفتگو با یارا، ضمن تائید این مطلب گفت: این عکس از آرشیو سیاسی شهرداری شهر «زالتسگیتر» با مدیریت «کلائودیا بولر» در ایالت «نیدرزاکسن» آلمان به‌دست آمده است. این تصویری واقعی از شهید رئیسعلی دلواری است که با استناد به مقدمه کتاب (ویلهلم واسموس) نوشته هندریک گروو تروپ، ترجمه فاطمه ترکمان و حمید میرزا آقا کشف و در آرشیو سیاسی شهر زالتسگیتر آلمان به عنوان ماترک شخصی او نگهداری می‌شود که ما به محض اطلاع از این موضوع جهت تهیه آن اقدام کردیم.

هاشمی در ارتباط با چگونگی استخراج عکس واقعی رئیسعلی دلواری افزود: رایزن فرهنگی ایران در برلین، سیدعلی موجانی در روند به‌دست آوردن این عکس بسیار به ما کمک کردند و بعد از آنکه عکس را به ایران آوردیم نیز عکس را به بنیاد ایرانشناسی شعبه بوشهر بردیم و از دکتر مشایخ (بنیاد ایرانشناسی شعبه بوشهر) نیز مشاوره گرفتیم. این عکس به تائید بسیاری از پژوهشگران تاریخی بوشهر رسیده است.

وی در ادامه گفت: چهره «رئیسعلی دلواری» در این عکس، منطبق با توصیفات مندرج در گزارشهای کنسولی وقت انگلیس بوده و توسط «واسموس» در سال ۱۹۰۹ میلادی گرفته شده و طی نامه شماره ۴۱٫۱/BO  به‌دست ما رسیده است.

سیدباقر هاشمی با اشاره به شرح عکسی که در این نامه آمده است، بیان کرد: در این نامه عبارتی درباره عکس رئیسعلی نوشته شده است که عینا بدین قرار است: «تنگسیر(تنگستانی)، فرمانده شورای نظامی رئیسعلی(نشسته نزدیک درب) فرمانروای منطقه تنگستان در خانه خودش». این شرح گزارشی است که توسط «واسموس» پشت عکسها نوشته می‌شد.

هاشمی در پایان گفت: تصمیم دارم که این عکس را به پاس دلاوری‌های این سردار بزرگ تنگستانی و شهدای حماسه‌ساز جنوب ایران به شورای شهر دلوار اهدا کنم. و پژوهشگران علاقه‌مند می‌توانند از این عکس و عکسهای دیگری که از همین طریق به‌دست آمده است،  استفاده کنند

هاشمی عکسهایی را نیز در اختیار پایگاه خبری «یارا» قرار داده است که توسط «واسموس» از منطقه بوشهر گرفته شده است که در ذیل می‌بینید.

ساحل جفره علیباش(کنسولگری آلمان)

 

عمارت چهاربرج(مرکز حمکرانی)

«تنگسیر(تنگستانی)، فرمانده شورای نظامی رئیسعلی(نشسته نزدیک درب) فرمانروای منطقه تنگستان در خانه خودش.»

/*یارا

ارسال نظر