کد خبر : 16135

رئیس جهاد کشاورزی استان بوشهر:

نخلستان‌های استان بوشهر به سردخانه مجهز می‌شود

 نخلستان‌های استان بوشهر به سردخانه مجهز می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در راستای توسعه صنایع پایین دستی محصولات خرما در استان بوشهر، نخلستان‌های استان بوشهر به سردخانه برای نگه‌داری خرمای تولیدی مجهز می‌شود.

به گزارش بوشهر24، محمدتقی منوچهری صبح امروز در نشست بررسی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری شهرستان‌های دشتی و تنگستان با بیان اینکه طرح‌های گلخانه‌ای از طرح‌های با اولویت استان بوشهر در حوزه تولید محصولات کشاورزی است اظهار داشت: شهرستان دشتی در حوزه محصولات گلخانه‌ای دارای جایگاه مهمی است به‌گونه‌ای که 40 درصد گلخانه‌های فعال استان بوشهر در دشتی است و این شهرستان قطب تولید محصولات گلخانه‌ای است.

وی با بیان اینکه توسعه طرح‌های گلخانه‌ای در دشتی مورد توجه قرار دارد افزود: چند قطعه  اراضی ملی برای ایجاد طرح‌های گلخانه‌ای بررسی شد و قطعه 100 هکتاری در دشت پلنگ برای ایجاد شهرک گلخانه‌ای مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر به  اجرای طرح‌های پرورش ماهی در قفس در آبهای ساحلی استان بوشهر پرداخت و تصریح کرد: با توجه به ظرفیت استان بوشهر برای اجرای طرح‌های پرورش ماهی در قفس متقاضیان سرمایه‌‌گذاری در این طرح‌ها درخواست‌های خود را ارائه کرده‌اند که برای توسعه فرایند اجرای این طرح‌ها نیاز به ایجاد ستاد و سایت پشتیبانی برای توسعه زیرساخت‌های لازم است.

منوچهری با اشاره به اینکه شهرک شیلاتی نقش مهمی در پشتیبانی از طرح‌های پرورش ماهی در قفس دارد تاکید کرد: شهرک شیلاتی در دلوار باید در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران پرورش ماهی در قفس ایجاد شود تا روند فعالیت این پروژه‌ها تسریع یابد.

وی یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های شهرستان‌های تنگستان و دشتی را تولید لیمو ترش دانست و خاطر نشان کرد: در این اجرای این طرح 2 هزار هکتار سطح کشت اراضی لیمو ترش توسعه یافته که ایجاد سد دشت پلنگ نقش مهمی در توسعه اراضی تولید لیمو ترش در این منطقه دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از اجرای مجتمع گلخانه‌ای چاهگاه شهرستان دشتی به مساحت 5 هکتار خبرداد و افزود: علاوه بر این، مجتمع گلخانه‌ای تنگستان به شرکت شهرک‌های کشاورزی واگذار شده و طرح‌های پرواربندی گوساله و گاوشیری نیز در حال واگذاری به شهرک‌های کشاورزی است.

منوچهری طرح‌های پرورش ماهی در قفس را یکی از اولویت‌های سواحل تنگستان و دشتی  دانست و گفت: اکنون طرح پرورش ماهی در قفس به ظرفیت 20 هزار تن در تنگستان اجرایی شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح پرورش شترمرغ در تنگستان بیان کرد: این پروژه 300 قطعه‌ای عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از اجرای طرح‌های فرآوری محصولات سبزی و صیفی‌جات در استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: اجرای طرح‌های بسته بندی و فرآوری محصولات صیفی و سبزی‌جات از جمله گوجه فرنگی خارج از فصل از اولویت‌های استان بوشهر است.

منوچهری، استان بوشهر را دومین تولید کننده خرمای کشور دانست و افزود: برای ارتقاء کیفیت محصولات خرمای استان بوشهر طرح ایجاد سردخانه در باغات خرما و نخلستان‌ها مورد توجه قرار دارد که در این راستا علاوه بر ایجاد سردخانه، صنایع فرآوری محصولات نخیلات در باغات ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت بالای استان بوشهر در حوزه محصولات گیاهی گفت: تولید گیاهان دارویی یکی از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر است که در این راستا آلوئه‌ورا  با کیفیت بالا از جمله تولیدات گیاهان دارویی استان بوشهر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه بخش کشاورزی از یارانه بهره‌مند نیستند تاکید کرد: تسهیلات پرداختی به بخش کشاورزی با سود بالا و بازپرداخت نامناسب مشکلاتی را برای این بخش ایجاد کرده که باید تسهیلات برای حوزه کشاورزی با نرخ سود تک رقمی باشد.

/*تسنیم

 

ارسال نظر