کد خبر : 16191

تسنیم گزارش می‌دهد

تولید ۱۵۰۰۰ تن میگوی پرورشی در استان بوشهر

 تولید ۱۵۰۰۰ تن میگوی پرورشی در استان بوشهر

وجود ۲۵۰ مزرعه پرورش میگو با ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار مساحت و تولید ۱۵ هزار تن محصول، استان بوشهر را به قطب تولید میگوی پرورشی در کشور تبدیل کرده است.

به گزارش  بوشهر24 به نقل از تسنیم، کاهش ذخائر آبزیان در سال‌های اخیر در آبهای ساحلی کشورمان و استان بوشهر، زمینه توسعه صنعت پرورش آبزیان را فراهم کرده است.

ثمره پرورش صنعت آبزیان در کشور به‌گونه‌ای است که به گفته معاون توسعه آبزی پروری شیلات ایران امسال  440 هزار تن آبزی پرورش و تولید می‌شود.

استان بوشهر در عرصه پرورش میگو در کشور پیشتاز است که استخرهای پرورش میگو در نوار 937 کیلومتری استان بوشهر خودنمایی می‌کند.

صنعت پرورش میگو، صنعتی پویا است که همه زنجیره‌های آن از تولید مولد، پرورش میگو، تامین غذای بچه میگو، عمل‌آوری و فرآوری در مزارع و شرکت‌های آبزیان با تلاش فرزندان این مر و بوم انجام می‌شود.

تولید 1.2 میلیارد قطعه بچه میگو در استان بوشهر

مدیرکل شیلات استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر از ظرفیت بالایی در پرورش میگو برخوردار است اظهار داشت: بیش از 8 هزار هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر برای پرورش میگو در استان بوشهر مورد توجه قرار گرفته که تاکنون 50 درصد آن با ایجاد زیرساخت‌های لازم در عرصه فعالیت پرورش میگو قرارگرفته  است.

عباسعلی زنده‌بودی با بیان اینکه تخصص  تکثیر و پرورش میگو در استان بوشهر بومی سازی شده گفت: در استان بوشهر 16 مرکز تکثیر میگو برای تولید بچه میگو فعالیت می‌کند که امسال بیش از 1.2 میلیارد قطعه بچه میگو برای پرورش در مزارع  میگوی استان بوشهر، تولید کرده‌اند.

وی با بیان اینکه 10 مجتمع پرورش میگو در استان بوشهر در نقاط مختلف ساحلی استان بوشهر راه‌اندازی شده خاطر نشان کرد: در این مجتمع‌های پرورشی، 250 مزرعه فعال است که مرکز تکثیر، نیاز بچه میگوی استخرهای پرورشی را تامین می‌کنند.

مدیرکل شیلات استان بوشهر جایگاه استان بوشهر در تولید میگوی پرورشی مهم دانست و تصریح کرد: ذخیره سازی بچه میگو در استخرهای پرورش میگو از اردیبهشت ماه آغاز شده که تا تیرماه ادامه دارد.

15 هزار تن میگوی پرورشی در استان بوشهر تولید می‌شود

 تولید، اشتغال، ارز‌آوری، تامین گوشت مصرفی، ایجاد کمربند امنیتی در نوار ساحلی و عمران و آبادانی از جمله ویژگی‌های اجرای طرح‌های آبزی پروری در استان بوشهر است.

معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان بوشهر با بیان اینکه عملیات ذخیره سازی بچه میگو در استخرها تا ماه آینده ادامه دارد تصریح کرد: امسال  4 هزار و 200 هکتار از اراضی ساحلی استان بوشهر برای پرورش میگو اختصاص یافته که عملیات ذخیره سازی بچه میگو در بیش از 1400 هکتار از استخرهای پرورشی انجام شده است.

صغری اشرف با اشاره به اینکه  میزان اراضی پرورش میگوی استان بوشهر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است خاطر نشان کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان فصل ذخیره  سازی بچه میگو در استخرهای پرورشی یک میلیارد تا 1.1 میلیارد قطعه بچه میگو برای پرورش در 4200 هکتار اراضی مهیا شده ذخیره سازی شود.

اشرف با بیان اینکه استان بوشهر در تکثیر بچه میگو به خودکفایی رسیده است، افزود: در 11 مرکز تکثیر فعال یک میلیارد و 200 میلیون قطعه بچه میگوی وانامی تولید شده است که  لارو مورد نیاز مزارع استان بوشهر را تامین می‌کند و بقیه نیز صادر می‌شود.   

وی از تولید 15 هزار تن میگوی پرورشی در استان بوشهر خبرداد و افزود: پرورش دهندگان میگو در استان بوشهر سال قبل 9 هزار تن  میگوی پرورشی تولید کردند که امسال پیش بینی می‌شود با افزایش 60 درصدی  به بیش از 15 هزار تن برسد.

50 درصد میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می‌شود

تولید 60 هزار تن میگو در برنامه ششم توسعه  در نوار ساحلی استان‌های مختلف از سیاست‌های تدوین شده است که این میزان میگو در 4 استان ساحلی جنوبی و شمالی کشور تولید می‌شود.

سطح زیر کشت میگو در اراضی استان بوشهر افزایش یافته که با تولید بیش از 50 درصد میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر، این استان را به قطب تولید میگوی پرورشی تبدیل کرده است.

امسال با پیش بینی تولید 15 هزار تن میگوی پرورشی در سطح مزارع استان بوشهر علاوه بر شکسته شدن رکورد  تولید این آبزی در کشور، 90 میلیون دلار درآمد ارزی عاید کشور می‌شود.

 

ارسال نظر