کد خبر : 16207

سرپرست حوزه هنری بوشهر:

برگزاری برنامه‌های شروه‌خوانی در استان بوشهر گسترش می‌یابد

برگزاری برنامه‌های شروه‌خوانی در استان بوشهر گسترش می‌یابد

سرپرست حوزه هنری استان بوشهر با تاکید بر لزوم ترویج و بازخوانی گفتمان انقلاب در بین مردم گفت: برگزاری برنامه‌های شروه‌خوانی در استان بوشهر گسترش می‌یابد.

به گزارش بوشهر 24 ،امید پارسایی‌فر یکشنبه شب در جمع شاعران و شروه‌خوانان به مناسبت ارتحال امام خمینی(ره) اظهار داشت: امام خمینی (ره) امام زیبایی‌ها و خلاصه خوبی‌ها است. دیدگاه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب در خصوص فرهنگ و هنر، مترقی، سازنده و متعالی است.

وی با تاکید بر ترویج و بازخوانی گفتمان انقلاب در بین مردم افزود: تلاش شده هنرمندان استان بوشهر در کنار سایر قشرهای مختلف، به نحو فعال و خودجوش در آیین‌های سوگواری امام راحل حاضر و با اندیشه و آرمان‌های نورانی ایشان و رهبر معظم انقلاب تجدید بیعت دوباره داشته باشند.

سرپرست حوزه هنری بوشهر اضافه کرد: امام در جهان معاصر مردی بود که با خدای تبارک و تعالی تا آخرین نفس از حیات مبارکش بر سر عهد و پیمانش بود و در راه پویایی آرمان‌های انقلاب و دفاع از مستضعفین از پای ننشست.

وی یاداور شد: خلف صالحش رهبر معظم انقلاب امروزه در این جهان پرتلاطم، با درایت و آینده‌بینی و ایمان راسخ، کشتی انقلاب را به ساحل آرامش سکان‌داری و هدایت می‌کنند.

پارسایی‌فر افزود: حوزه هنری در هر جا که مردم مومن و متدین استان بوشهر هستند حاضر است تا با کمک هنرمندان توانمند و علاقمند به انقلاب و امام و اهل بیت با استفاده از هنر وفرهنگ و ادبیات به تقویت گفتمان انقلاب اسلامی بپردازد.

وی ادامه داد: همانطور که امام راحل مردمی بود و در کنار مردم ماند و بی‌دلیل نیست که بزرگترین تشییع جنازه بشریت برای این بزرگمرد تاریخ که با خداوند عهد صادقانه بست،  توسط مردم برپا شد.

سرپرست حوزه هنری بوشهر در خصوص هنر شروه استان گفت: هنر شروه استان همیشه در کنار ذکر مناقب اهل بیت و واگویی دردها و رنج‌ها و آرزوهای مردم این دیار بوده است که باید توجه حرفه‌ای‌تر به آن شود که انشالله انجام خواهد شد.

وی از ثبت و ضبط شروه در برنامه‌های آتی حوزه هنری استان بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: قصد داریم ضمن ثبت شروه، این آیین معنوی را در کنار شعر آئینی در شهرستان‌های مختلف استان گسترش دهیم و دلدادگان هنر را از این فرهنگی غنی بهره‌مند سازیم.

«شَرْوِه» یکی از اشکال موسیقی آوازی جنوب ایران به ویژه مناطق فارس، دشتستان و دشتی است و آواز غمگینانه و سوزناکی است که در مایه دشتی که زیر مجموعه دستگاه شور است به صورت منفرد توسط شروه خوان اجرا می‌شود. شعر شروه دوبیتی است و تنها سازی که می‌تواند شروه را همراهی کند «نی» است. خاستگاه اصلی شروه مناطق دشتستان و دشتی است.

/*مهر

ارسال نظر