کد خبر : 16234

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر:

روابط تجاری بازرگانان بوشهری و قطری تقویت می‌شود

 روابط تجاری بازرگانان بوشهری و قطری تقویت می‌شود

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: در راستای توسعه صادرات محصولات ایرانی به کشور قطر از بنادر استان بوشهر، تقویت روابط تجاری با قطر از اولویت‌های اتاق بازرگانی بوشهر است.

به گزارش بوشهر 24،محمد عبادی ظهر امروز در نشست گفتگوی دولت با بخش خصوصی در بررسی مشکلات فعالان اقتصادی و بازرگانان با بیان اینکه امسال به نام  اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری نام‌گذاری شده اظهار داشت: برای تحقق این مهم در بخش صنایع، باید حمایت‌‌های لازم از سرمایه‌گذاران بخش صنعت، معدن و تجارت در اولویت قرار بگیرد.

وی با تاکید بر تقویت صنایع استان بوشهر در استفاده از ظرفیت اسمی برای تولید گفت: اولویت امسال برای تکمیل واحدهای صنعتی نیمه تمام است و این در حالی است که برخی از صنایع استان بوشهر نیاز به حمایت برای  تحقق تولید با ظرفیت اسمی دارند.

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر با بیان اینکه واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان بوشهر با ظرفیت حدود 30 درصد فعالیت می‌کند تاکید کرد: واحدهای صنعتی و تولیدی استان بوشهر با ظرفیت بین 10 تا 30 درصد ظرفیت اسمی در مدار تولید قرار دارند که نیاز است حمایت‌‌های لازم از این واحدهای صنعتی در افزایش تولید، صادرات و اشتغال انجام شود.

عبادی با تاکید بر تامین اعتبارات مورد نیاز سرمایه‌گذاران در بخش صنعت گفت: نرخ سود پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی و تولیدی 22 تا 23 درصد است که  این میزان نرخ سود برای سرمایه‌گذاران مقرون به صرفه نیست.

وی با تاکید بر پرداخت یارانه صادراتی به بازرگانان و صادر کنندگان خاطر نشان کرد: برای افزایش تولید که نتیجه آن اشتغال و توسعه صادرات است باید حمایت ویژه از تولیدکنندگان و صادرکندگان شود که پرداخت یارانه صادراتی از آن جمله است.

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر با اشاره به تقویت مبادلات تجاری بوشهر با قطر تصریح کرد: در چند سال پیش توافق نامه‌های افزایش مبادلات تجاری بین بوشهر و قطر منعقد شد که به دلایلی زمینه اجرای آنها محقق نشد.

عبادی با بیان اینکه در همین فاصله ترکیه از ایران در توسعه مبادلات تجاری با قطر پیش افتاد تا جایی که در سال 2016 آنها 384 میلیون دلار به قطر صادرات  داشت  گفت: سهم ایران در صادرات محصولات داخلی به قطر در این مدت 120 میلیون دلار ارزیابی می‌شود.

وی با تاکید بر توسعه روابط تجاری بوشهر با قطر تصریح کرد: در راستای توسعه صادرات محصولات ایرانی به کشور قطر از بنادر استان بوشهر، تقویت روابط تجاری با قطر از اولویت‌های اتاق بازرگانی بوشهر است.

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر با اشاره به ظرفیت‌های صادراتی استان بوشهر به قطر افزود: احشام، سیمان، گچ و سایر موادمعدنی از جمله ظرفیت‌های صادراتی استان بوشهر برای قطر به شمار می‌رود.

عبادی با تاکید بر تسهیل در زمینه رفت و آمد بازرگانان به قطر افزود: هم اکنون نیاز است با حل مسئله صدور روادید زمینه فعالیت بازرگانان ایرانی و بویژه استان بوشهر به قطر تسهیل شود.

وی تاکید کرد: در زمینه تردد شناورها نیز به سبب صادر نشدن مانیفست مورد نیاز محدودیت‌هایی وجود دارد که باید در این زمینه نیز تمهیدات لازم پیش بینی شود.

/*تسنیم

ارسال نظر