کد خبر : 16299

سفری به دور افتاده‌ترین روستای استان بوشهر

روستای بُن‌بید، محروم‌ترین نقطه استان بوشهر/ سینه پردرد مردم از کم‌توجهی مسوولان

روستای بُن‌بید، محروم‌ترین نقطه استان بوشهر/ سینه پردرد مردم از کم‌توجهی مسوولان

حرفی برای گفتن نبود تنها به جای تعدادی از مسوولانی که صدای سخنرانی‌های بی‌محتوایشان گوش عالم و آدم را کر کرده است، احساس شرمساری کردم که چه جوابی به این جوان و سایر افراد این روستاها بدهم.

به گزارش بوشهر24،این روزها که گرما با ماه مبارک رمضان همنشین  مردم دریادل استان بوشهر شده حس خوبی دارد در که در این گرمای بالای 50 درجه استان و به دور از هیجانات و تبلیغات سیاسی همانند همیشه مهمان ولی نعمتان انقلاب که همان محرومین از امکانات هستند باشیم.

 با اشتیاق با اقلام خوراکی بسته‌بندی شده برای همه خانواده‌های روستا عازم مناطق محروم می‌شویم که مقصد روستای بن‌بید محروم‌ترین روستای استان بوشهر در جنوب شرقی شهرستان دشتی استان بوشهر و البته همسایه روستاهای استان فارس است.

از اسمش پیداست که باید منطقه‌ای بیابانی و دور دست باشد، چندی پیش از بچه‌های جهادی بسیج سازندگی شنیده بودم  وضعیت زندگی‌شان خوب نیست و تقریبا دیگر آثاری از کشاورزی در آنجا یافت نمی‌شود. به هر حال به دلیل شرایط روزه‌داری بعد از ظهر به همراه مدیر و معاون بسیج سازندگی استان  بوشهر با خودرویی به سوی روستا حرکت کردیم.

راننده خودرو خود اهل روستای بن‌بید است و از مسیر ناهموار و صعب‌العبور روستا آگاهی کامل دارد که به همین دلیل به عنوان راهنمای ما و جلوتر از دیگر خودروها حرکت کرد، بعدها در روستا متوجه شدم که این راننده تنها  فردی است که از این روستا کارمند شده است.

جاده خاکی است و خیلی باریک، پستی بلندی‌ها و چاله‌هایی که در سطح جاده است هر چند دقیقه ما را بالا و پایین پرتاب می‌کند! از اولین شهری که حداقل امکانات را داشته باشد حداقل 30 کیلومتر فاصله دارد. بالاخره بعد از طی مسافت یک و ساعت و ربع در جاده‌های خاکی و شنی به روستای بن بید رسیدیم.

حدود 50 خانوار وسط یک دشت کوهستانی تمام جمعیت این روستاست. یک کانکس کوچک نیز در گوشه‌ای از روستا خودنمایی می‌کرد که مشخص شد انبار و محل توزیع اقلام و به عبارتی تعاونی روستا به حساب می‌آید. به ناگاه یاد گذشته‌های دور آن سال‌های اولیه انقلاب که در حرف و عمل، محرومین و مستضعفین به نام ولی‌نعمت مسوولان شناخته می‌شد، افتادم که هر روز و تحت عنوان یاری به روستائیان محروم، حضور بچه‌های جهاد سازندگی را در روستایمان احساس می‌کردیم.

تقریبا نزدیک اذان مغرب است و عباسی‌فر مدیر بسیج سازندگی استان  بوشهر به همراه چند تن از اهالی، بر روی تپه‌ای، روستا را برانداز می‌کند و به محرومیت‌های مردم بن‌بید در دل کوهستان خیره می‌شود.

راه‌های صعب‌العبور و فاصله زیاد روستا به شهر و نرسیدن امکانات به اهالی، کمبود امکانات بهداشتی و درمانی، اوقات فراغت نوجوانان، بیکاری جوانان همه را در یک سطح و ردیف به راحتی می توانی احساس کنی، دغدغه‌هایی که در چهره تک تک اهالی موج می‌زند و در دل سوخته آنها نیز روایات مشابه‌ای از کمبود همه این نوع امکانات، فریاد بی صدا سر می‌دهد، اما بغض‌ها به احترام ما مهمانان آشنای کنونی قورت داده می‌شود و نفس‌ها محبوس که رسم این مردم بدخلقی و ناراحتی از نداشته‌ها با مهمانان نیست.

در بدو ورود به مسجدِ روستا تابلویی خودنمایی می‌کند که شور و انگیره خدمت را در دل مهمانان دو چندان کرد. "احداث این مسجد توسط بسیج سازندگی است". همین تابلو سند و یادآور پیشتازی بسیج در خدمت به محرومین است که با وجود گذشت 38 سال از عمر انقلاب، محرومین ساخت و سازهای انجام شده در روستاها را با نام "بسیج سازندگی" می‌شناسند.

وقتی در رابطه با شغل اهالی روستا پرسیدیم یکی از ریش سفیدان روستا این چنین گفت: تنها شغل برخی از مردم روستا دامپروری است و برخی دیگر هم فقط از طریق یارانه امرار معاش می کنند!

به مسجدی می‌رسم.جوانی در گوشه مسجد نشسته بود که به نظر می‌رسید مدت‌ها منتظر آمدن مسوولی به روستا است که درد دل‌هایش را تعریف کند. به طرف ما آمد و یک‌باره با لحنی غم‌انگیر گفت: ظاهرا ما جزء مردم به حساب نمی‌آئیم چرا که به خواسته‌هایمان بی‌محلی می شود! بارها شده که برخی اهالی روستا به خاطر بیماری در پیچ و خم جاده‌های خاکی و صعب‌العبور روستا جان داده‌اند که نمونه بارز آن زن بارداری بود که به خاطر ناهموار بودن جاده خاکی روستا، نرسیده به بیمارستان به همراه فرزندش از دنیا رفت!

حرفی برای گفتن نبود تنها به جای  تعدادی از مسوولانی که صدای سخنرانی‌های بی‌محتوایشان گوش عالم و آدم را کر کرده است، احساس شرمساری کردم که چه جوابی به این جوان و سایر افراد این روستاها بدهم.اینجا برای معادلات سیاسی چپ و راست نامفهوم است . به یاد سخنان رهبر و مولایمان امام خامنه‌ای افتادم که چگونه از انقلابی و غیرانقلابی سخن به میان می‌آورد .

بعد از نماز برای صرف افطار مهمان خانه پسر جوانی که دهیار روستا بود، شدیم؛ سفره افطاری ساده و پر از معنویت در روستای بن‌بید پهن شد و به جای خودنمایی و خرج‌های آنچنانی از جیب بیت المال، فقط و فقط همدلی و مهربانی موج می زد.

در نشست صمیمی که ما بین مدیر بسیج سازندگی استان بوشهر با دهیار و شورای روستای بن‌بید انجام گرفت، بسیج سازندگی همچون گذشته در عمل متعهد شد در تابستان امسال اقدام به ساخت و احداث غسالخانه که به گفته اهالی روستا هنوز متوفیان را بر روی شاخ و برگ های درخت نخل غسل می دهند، ساخت سرویس بهداشتی برای خانواده های نیازمند و تهیه و توزیع نوشت افزار ویژه دانش آموزان کند.

موقع خداحافظی با مردم روستای بن‌بید صدای جوانی مرا مجذوب خود کرد که گفت : مردم روستا روی بسیج حساب ویژه ای باز کرده‌اند؛ مثل دیگران نا امیدشان نکنید...!

بله، حس خوبی برای مردم است که بسیج به دور از هیجان‌ها و تبلیغات سیاسی در دورترین و محروم ترین نقاط کشور به روستائیان بدون هیچ چشم داشت و استفاده تبلیغاتی خدمت می‌کند که این ویژگی برگرفته از خصوصیات حضرت علی(ع) است.

هر وقت در جمع مردم روستاهای محروم حاضر می‌شوم به یاد جمله مقام معظم رهبری می‌افتم که فرمودند: شما در اردوهای جهادی سفیران کار و تلاش خواهید شد. وقتى شما در یک محیطى حاضر می‌شوید در کویر، در کوهستان، در نقاط دور از دسترس، در میان مردم محروم مشغول کار می‌شوید، جوانى که در آنجاست، از شما الهام می‌گیرد و شما می‌شوید سفیر تلاش و کار و خدمت و جهاد و مجاهدت. «من احیاها فکانّما احیا النّاس جمیعا»؛ شما دل‌ها را زنده می‌کنید؛ فایده‌ بزرگى است. فوائد فراوانى در این کار هست. این جریان عظیم را حفظ کنید."

/*فارس

ارسال نظر