کد خبر : 16382

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر:

نظام‌نامه تخصیص برای استفاده از آب‌های نامتعارف استان بوشهر تصویب شد

 نظام‌نامه تخصیص برای استفاده از آب‌های نامتعارف استان بوشهر تصویب شد

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر گفت: برای استفاده از آب‌های نامتعارف تا حجم ۲۱ میلیارد متر مکعب در استان بوشهر نظام‌نامه تخصیص در وزارت نیرو تصویب شد.

به گزارش بوشهر24،شاهپور رجایی ظهر امروز در نشست با مسئولان شهرستان کنگان با تاکید بر  جلوگیری از بحران کم‌آبی و مقابله با خشکسالی اظهار داشت: با توجه به خشک شدن بیشتر چشمه‌ها و کم‌آب شدن سفره‌های زیرزمینی مقابله با بحران کم‌آبی در دستور کار همگان به ویژه صنعت‌گران و کشاورزان قرار گرفته است.

وی از ممنوعیت برداشت از  چاه‌های مستقر در دشت‌های استان بوشهر خبر داد و خاطر نشان کرد: به سبب خشکسالی‌های پی‌در‌پی، کاهش بارش باران و برداشت بی‌رویه از چاه‌های آب، تمامی دشت‌های استان بوشهر در معرض خشک شدن قرار گرفته که در این راستا طرح احیاء و تعادل بخشی آب در دشت‌های این استان اجرایی شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیر زمینی نقش مهمی در احیاء چاه‌ها و جلوگیری از تنش آبی دارد، تصریح کرد: پلمپ شدن چاه‌های غیر مجاز کشاورزی و صنعتی استان بوشهر یکی از محوریت این طرح است به‌گونه‌ای که در استان بوشهر یک‌هزار و 500 چاه غیرمجاز وجود دارد که سال گذشته 82 حلقه چاه مسلوب المنفعه شد و قریب به 2 هزار  پروانه چاه  آب در استان بوشهراصلاح و تعدیل شدند.

رجایی از تجهیز تمامی چاه‌های استان بوشهر به کنتور هوشمند خبرداد و افزود: 63 درصد چاه‌های کشاورزی استان بوشهر دیزلی هستند که  با برنامه‌ر یزی تمامی آنها به کنتور هوشمند برای برداشت آب براساس میزان تعیین شده مجهز می‌شوند.

وی،انسداد چاههای غیر مجاز و اصلاح و تعدیل پروانه چاهها را از مهمترین اقدامات شاخص در حوزه حفاظت و بهره برداری دانست و خاطر نشان کرد:سامانه «ساماب» یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین نرم افزارهای مربوط به حوزه حفاظت و بهره برداری است که بزودی زیرساخت‌های اجرای این نرم افزار برای تسریع در خدمات به ارباب رجوع از جمله فعال شدن دفاتر خدماتی، در سراسر استان انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر  با تاکید بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم و بستر دریا گفت: ساماندهی برداشت آب دریا توسط شرکت‌ها و موسسات، جلوگیری از اضافه برداشت‌ها و نیز حفر چاههای غیر مجاز از مهمترین اولویت‌ها و برنامه‌های مدیریت منابع آب استان بوشهر در کنگان و نقاط ساحلی این استان است.

رجایی از تصویب «نظام‌نامه تخصیص» در استان بوشهر خبرداد و تصریح کرد: این نظام‌نامه که با تلاش شرکت‌های آب منطقه‌ای بوشهر و هرمزگان در وزارت نیرو تصویب شده برای استفاده از آبهای نامتعارف تا حجم 21 میلیارد متر مکعب در استان بوشهر مجوز تخصیص صادر شده است.

رجائی تاکید کرد: هر‌گونه برداشتی از آب دریا و دیگر منابع آب، باید با مجوز وزارت نیرو باشد و در غیر این‌صورت تخلف محسوب می‌شود.

 

/*تسنیم

ارسال نظر