کد خبر : 16492

رئیس جهاد کشاورزی استان بوشهرمطرح کرد

تکمیل طرح نوین آبیاری در اراضی نخلستانی آب‌پخش دشتستان

 تکمیل طرح نوین آبیاری در اراضی نخلستانی آب‌پخش دشتستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: طرح آبیاری تحت فشار در اراضی ۱۷۰ هکتاری نخلستان‌های منطقه آب‌پخش دشتستان بزودی تکمیل و افتتاح می‌شود.

به گزارشبوشهر24، محمدتقی منوچهری بعداز ظهر دیروز در نشست کارگروه تخصصی آب و کشاورزی استان بوشهر، با اشاره به اجرای طرح آبیاری نوین و تحت فشار در اراضی نخلستانی دشتستان اظهار داشت:  بخش عمده‌ای  از نخیلات دشتستان به روش سنتی آبیاری می‌شود که این روش آبیاری در افت عملکرد تولید تاثیر زیادی دارد.

وی از اجرای طرح پایلوت آبیاری تحت فشار در اراضی نخلستانی آب پخش دشتستان  خبرداد و بیان کرد: طرح تغییرشیوه آبیاری 170 هکتار از اراضی نخلستانی آب پخش سال گذشته اجرایی شد که بزودی تکمیل و افتتاح می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر  با بیان اینکه در مجموع 7 هزار و 700 هکتار اراضی نخیلات آب‌پخش، کلل و دشت شبانکاره دشتستان تحت پوشش طرح مطالعاتی آبیاری نوین قرار می‌گیرد افزود: از 34 هزار و 500 هکتار اراضی، 8700 هکتار آن در دشت شبانکاره نیز تحت پوشش طرح آبیاری تحت فشار قرار می‌گیرد.

منوچهری با اشاره به اجرای طرح مطالعاتی شیوه آبرسانی نوین در اراضی نخلستانی دشت شبانکاره گفت: طرح مطالعه تغییر شیوه آبیاری در اراضی نخیلات سعد آباد دشتستان  نیز اجرایی شده که با اجرای طرح ایستگاه پمپاژ، عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی، با بیان اینکه مصرف آب در شیوه آبیاری سنتی برای هر هکتار 20 هزار متر مکعب است بیان کرد: با اجرای طرح آبیاری نوین در هر هکتار 8 هزار متر مکعب در سال آب صرفه جویی می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر   بااشاره به اینکه آبیاری سنتی بر تولید و کیفیت محصول اثرگذار است گفت: آبیاری سنتی در اراضی نخلستانی سالانه بین 2 تا 4 بار انجام می‌شود که این روش آبیاری در افت عملکرد تولید و کیفیت محصول تاثیر زیادی دارد.

 

/*تسنیم

ارسال نظر