کد خبر : 16496

طرح

سوال نماینده شهرستان دشتی از وزیر کشاوری و جواب وزیر

سوال نماینده شهرستان دشتی از وزیر کشاوری و جواب وزیر

نماینده سوال کننده از وزیرکشاورزی گفت:کشاورز با هزار مشقت و سختی محصولات کشاورزی را کشت می کند،اما به خاطر ضعف بنیه مالی و عدم حمایت بانک ها گرفتار دلالان می شود.

به گزارش بوشهر24، در نشست علنی امروز (یکشنبه، 18 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال خود از وزیرکشاورزی مبنی بر بی توجهی به سازمان تعاونی روستایی به وظایف قانونی خود در حمایت از کشاورزان گفت: ایران از مستعدترین کشورها به دلیل تنوع آب و هوایی در بحث تولید محصولات کشاورزی است.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی افزود: ایران قابلیت تولید بسیاری از اقلام کشاورزی نه تنها برای مصرف داخلی بلکه برای صادرات را نیز دارد که در این حوزه نگاه به بازارهای جهانی و رقابت پذیری امری ضروری است.

وی ادامه داد: تنها نمی توان با نگاه به بازارهای داخلی و وضع تعرفه های سنگین بر واردات تکیه کرد؛چون با این اوصاف محکوم به شکست هستیم.

Wjz9X7Sjetug

 

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: کشاورز با هزار مشقت و سختی محصولات کشاورزی را تولید و کشت می کند، اما به خاطر ضعف بنیه مالی و عدم حمایت از صندوق ها و بانک ها قبل از تولید محصولات خود را پیش فروش می کند و بعد از برداشت محصول خود را گرفتار در دام دلالان و واسطه ها می بیند که به ناچار محصول خود را به هر قیمتی که دلال و واسطه تعیین می کند می فروشد و در این جا رابطه کشاورز و مصرف کننده قطع می شود.

شهریاری افزود:دلالان با استفاده از امکانات در اختیار خود مانند انبارها، بازارهای عمده فروشی و خرده فروشی، محصولات کشاورزی را به هر قیمتی به مصرف کننده تحمیل می کنند؛ در واقع در بخش کشاورزی نه تولید کننده راضی است و نه مصرف کننده نهایی.

وی یادآور شد:بین قیمت فروش محصول توسط کشاورز با قیمت مصرف کننده ۲۰۰ تا ۵۰۰ درصد اختلاف وجود دارد. در این  شرایط نه تولید کننده و نه مصرف کننده هیچ کدام راضی نیستند. در سال گذشته در بوشهر در ماه‌های آذر و دی ۶۰۰ هزار تن گوجه فرنگی آماده عرضه به بازار شد اما در غیاب سازمان تعاون روستایی و فقدان سیستم جمع آوری، حمل و انبار دلالان با حضور فرصت طلبانه خود کشاورز را با انبوهی از محصولات روی دست مانده مواجه کردند و نوع ممتاز گوجه فرنگی را به قمیت ۲۰۰ تومان رساندند. این درحالی است که در همان زمان در خرده فروشی‌های تهران این محصول بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان و در اروپا به طور متوسط ۱.۵ یورو یعنی ۶۰۰۰ تومان بود.

شهریاری ادامه داد: وضعیت خرمای جنوب، پرتقال شمال، گندم فارس و خوزستان و انار خراسان رضوی و جنوبی نیز به همین شکل است که نتیجه‌اش ترویج زمین‌خواری و تغییر اراضی کشاورزی است. اگر ما می خواهیم شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را محقق کنیم آیا اینکه فقط عکس رهبری را به دیوار نصب کنیم و زیر آن بنویسیم تولید و اشتغال کافی است؟/

 

حجتی در پاسخ به سوال نماینده دشتی و تنگلستان:

۵۷۰ طرح تکمیلی بعد از تولید را در قالب تعاونی تهیه کرده ایم/ خرید تضمینی محصولات کشاورزی داروی شفابخش نیست

GayT6cF1QP4G

بوشهر24: محمود حجتی در نشست علنی امروز (یکشنبه 18 تیر) مجلس شورای اسلامی در جریان سوال سید کمال الدین شهریاری از خود درخصوص اینکه چرا سازمان تعاون روستایی براساس اهداف تعیین شده در اساسنامه به وظایف قانونی خود در جهت حمایت از کشاورزان عمل نمی کند؟، گفت: در بخش کشاورزی موضوع زنجیره تولید از مزرعه تا سفره را در دستور کار قرار دادیم که باید در این بخش کشاورزان به صورت حقیقی یا حقوقی حضور داشته باشند تا بتوانند بدون کمترین دغدغه محصولات خود را عرضه کنند.

وی با بیان اینکه یکی از سازوکارهای مهم عرضه محصولات کشاورزی، تعاونی های روستایی هستند، گفت: در حال حاضر حجم محصولات کشاورزی 120 میلیون تن در سال است که در این زمینه ایجاد تعاونی های توانمند در دستورکار قرار داشته و دارد.

وزارتخانه جهاد کشاورزی خرید تضمینی محصولات را داروی شفابخش نمی داند

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در این ارتباط ، تامین نهاده های دامی، کود، بذر و سم را تعاونی ها برعهده دارند، افزود: وزارتخانه جهاد کشاورزی خرید تضمینی محصولات را داروی شفابخش نمی داند،بلکه آن را  زمانی که به سازوکار مشخصی دست یابیم،در حکم مُسَکن می دانیم.

حجتی خاطرنشان کرد:دیروز؛کشاورزی معیشتی داشتیم و کمتر برای تولیدکننده دغدغه بازار وجود داشت،اما باید نگاه تقاضامحور به دوره گذار از کشاورزی معیشتی به کشاورزی اقتصادی و تولیدی بپردازیم و در بدو شروع اقدام به شناسایی بازار و محل عرضه محصول کنیم.

ایجاد تعاونی های توانمند که هم بازار را می شناسند و هم قدرت اقتصادی داشته باشند در دستورکار است

وی با بیان اینکه براساس همین نگاه در دستورکار وزارتخانه این فرآیند را تعریف کرده ایم که در ارتباط با خدمات پیش از تولید، تولید و مهمتر از آن بعد از تولید،در ارتباط با دسته بندی صنایع تبدیلی،صنایع غذایی و بازار فروش از ظرفیت تعاونی ها استفاده کنیم.

این عضو کابینه دولت یازدهم تاکید کرد: ایجاد تعاونی های توانمند که هم بازار را می شناسند و هم قدرت اقتصادی داشته باشند و هم بتوانند مشکلات مربوط به عملیات بعد از تولید را انجام دهد،در دستورکار قرار گرفته است و ما در استفاده از تعاونی ها تا آنجاکه امکان داشته و توانسته ایم اقدام کرده ایم.

حجتی با اشاره به اینکه در زمینه تولید مرغ امروز حدود 45 درصد از تولید مرغ کشور را وارد زنجیره تولید کرده ایم، گفت: این زنجیره شامل تامین نهاده ها،تولید مرغ مادر،جوجه یک روزه، مرغ گوشتی و عرضه و بسته بندی می شود که باید در تمامی شاخه های تولیدی بخش کشاورزی این کار صورت گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مسائلی که نماینده سوال کننده عنوان کرد،موضوعی نیست که با اراده انجام آن بلافاصله انجام شود،بلکه این موارد،اسباب، لوازم و فرآیند اجرایی خود را می طلبد که قطعا دکتر شهریاری نیز همین نظر را دارند.

روسیه یکی از کشورهای هدف ما برای صادرات سبزی و صیفی است

حجتی با بیان اینکه نماینده سوال کننده به موضوع استانداردسازی در تولید محصولات کشاورزی اشاره کرده است، افزود: نظر ما این است که حتما باید به استانداردها توجه کنیم و یکی از کشورهای هدف ما برای صادرات سبزی و صیفی جات کشور روسیه است که با توجه به شرایط اقلیمی و مزیت هایی که ما در این ارتباط داریم،می توانیم محصولات خود را با کمترین هزینه و صرف انرژی کمتری تولید کنیم که این قطعا مورد نظر وزارتخانه بوده است،اما نکته اینجااست که ما باید بتوانیم با این کشورها توافق کرده و محصولات خود را با آنها مبادله کنیم.

وی خاطرنشان کرد:پس از دو سال مذاکره توانسته ایم نزدیک به 10 واحد تولیدی لبنیات را به صورت موردی با روس ها احداث کنیم و با خط تولیدی مشخص محصولاتی که صادر می کنیم،مورد تایید آنها باشد که در زمینه صادرات مرغ نیز همین وضعیت را داشتیم و نهایتا توانسته ایم بعد از مذاکرات طولانی با آنها توافق کنیم.

وزیرجهاد کشاورزی در ادامه تصریح کرد: در زمینه زنجیره پس از تولید، امسال بیش از 1000 میلیارد تومان به تعاونی های تولیدی بخش کشاورزی اختصاص دادیم و این خود تولیدکنندگان هستند که این تعاونی ها را تشکیل می دهند،بنابراین باید تقویت شده و بنیه مالی بیابند،به همین دلیل تخصیص اعتبارات را در اولویت قرار داده ایم،به طوری که در سال گذشته نیز درخصوص تعاونی های تولید، توزیع و مصرف در حدود 5هزار و 300 میلیارد تومان تسهیلات اختصاص داده شده است و این روند رو به افزایش است.
 

به گزارش خبرنگار بوشهر24، کمال الدین شهریاری در نشست علنی امروز (یکشنبه، 18 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در بررسی سوال خود از حجتی از پاسخ های وزیر جهاد کشاورزی قانع شد.

علی اکبری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس پیش از بررسی سوال گزارشی از بررسی آن در کمیسیون ارائه کرد و گفت: موضوع سوال عدم عمل کردن سازمان تعاون روستایی به وظایف قانونی خود در جهت حمایت از کشاورزان براساس اهداف تعیین شده در اساسنامه بود.

علی اکبری

 

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در ادامه به این اهداف اشاره کرد و گفت: جمع آوری، نگهداری و خرید محصولات تولیدی روستاییان و کشاورزان از طریق شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی و کشاورزی و فروش آن ها در بازارهای مناسب با فروشگاه های اختصاصی، تبدیل و بسته بندی محصولات کشاورزی، حمل و نقل محصولات کشاورزی، ایجاد تاسیسات لازم برای نگهداری محصولات و احداث ساختمان هایی همچون انبار، سردخانه، فروشگاه و کارخانه از جمله وظایف سازمان تعاون روستایی است.

وی در ادامه با اشاره به حضور حجتی وزیر جهاد کشاورزی در کمیسیون یادآور شد: وزیر کشاورزی معتقد بود سازمان تعاونی روستایی با هدف کمک و حمایت از کشاورزان تشکیل شد تا آنان شغل خود را رها نکنند در حالی که در حال حاضر نوع برخورد سیستم قضایی با کشاورزانی که تغییر کاربری اراضی داده اند نوعی برخورد با معلول بوده و مشکل را حل نمی کند.

اکبری در ادامه با بیان اینکه مشکل کشاورزان مراحل پیش از تولید و در حال تولید نیست، بلکه پس از تولید محصولات است، اظهار داشت: کشاورزان باید از طرف دولت حمایت شوند تا فاصله قیمتی بین تولید و مصرف کننده برطرف شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با تاکید بر اینکه از نظر قانون سازمان تعاون روستایی در لیست سازمان خصوصی سازی برای واگذاری قرار دارد، بیان کرد: امکان سرمایه گذاری و ایجاد وظایف و تصدی گری جدید ممنوع است. در قانون برنامه ششم توسعه هم این امکان دیده نشده است، اما در قالب شبکه تعاونی ها در سه سال گذشته این سازمان، سطح معاملات را از 5 میلیون تن به 12 میلیون تن رسانده است؛ مانند صادرات 540 هزار تن سیب زمینی که 10 برابر 3 سال گذشته بوده است، اما تولید 5.5 میلیون تن سیب زمینی را نمی توان تازه خوری کرد و قطعا انباشت محصول وجود دارد که باید در این خصوص زیرساخت ها فراهم شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در پایان با بیان اینکه در نهایت نماینده سوال کننده از وزیر از توضیحات حجتی قانع نشد، خاطرنشان کرد: در نهایت سوال به صورت ملی اعلام شده و به صحن علنی ارجاع شد./

 

/*ایسنا

ارسال نظر