کد خبر : 16631

معاون سازمان توسعه تجارت

اشتباه راهبردی برخی تولیدکنندگان، سرمایه گذاری درصنایع رو به افول است

اشتباه راهبردی برخی تولیدکنندگان، سرمایه گذاری درصنایع رو به افول است

معاون سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اشتباه راهبردی برخی از سرمایه گذاران صنعتی این است که آنها منابع محدود خود را بدون هدف در صنایعی هزینه می کنند که رو به افول هستند.

به گزارش بوشهر24، محمد رضا مودودی روز سه شنبه در همایش بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در بوشهر در پاسخ به برخی سرمایه گذاران صنعتی که خواستار کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی هستند بیان کرد: کاهش نرخ بهره تسهیلات بانکی مستلزم کاهش سود سپرده است و در صورت کاهش نرخ سپرده ها بخش عمومی جامعه با مشکل روبرو می شود، زیرا آنها نمی دانند که در چه بخش و حوزه ای می توانند یک سرمایه گذاری مطمئن داشته باشد.

وی ادامه داد: با این وجود چنانچه نتوانیم منابع بانکی را نیز به سمت تولید و صنعت هدایت کنیم باید به دنبال یک راه حل اساسی باشیم.

مودودی اضافه کرد: در این ارتباط باید اتاق فکرهایی تشکیل و در ارتباط با نرخ های ارز و بهره بانکی یک نگاه جامع داشته باشند که هم به تولید کنندگان کمک و هدف جامعه برای یک سرمایه گذاری مطمئن مشخص شود.

وی گفت: اینکه بخش خصوصی نرخ بهره تسهیلات بانکی را برای فعالیت های خود توجیه پذیر نمی بیند باید دیگر جوانب کاهش نرخ سود سپرده بانکی بخش عمومی جامعه را نیر در نظر بگیرد.

مودودی یادآور شد: در ارتباط با شاخص هایی همچون بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید، رتبه کشور در دنیا سه رقمی است و این نشان می دهد هنوز جای زیادی برای کار داریم.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال های گذشته شاخص های اقتصادی کشور خوب بود ولی در مقطعی به انحرافاتی کشیده شد و در این ارتباط باید تلاش کنیم به ریل اصلی حرکت خود برگردیم.

وی یادآور شد: در سالهای اخیر بهبودهایی در برخی از شاخص ها ایجاد شده ولی با توجه به جایگاه کشور در دنیا مشخص است که هنوز جای زیادی برای کار وجود دارد.

مودودی ادامه داد: کمترین میزان درآمد کشور مربوط به بخش تولید و ساخت است و عمده دلیل آن نیز این است که در بخش طراحی و برندسازی همچنان با کاستی هایی روبرو هستیم.

وی گفت: این مشکل باعث می شود که کمترین ارزش افزوده را داشته باشیم و برای حضور در بازارهای هدف با بیشترین رقابت ممکن روبرو باشیم.

مودودی یادآور شد: در مقطعی رسالت وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش برای شکل دادن به تجارت و احیا معادن بود ولی با گذشت نزدیک به نیم قرن هنوز این رویه را دنبال می کند.

وی اظهارکرد: در این حوزه برای رسیدن به ساحل آرامش باید آینده را بخوبی ببینیم و در جهتی حرکت کنیم که منجر به پیشرفت و رونق اقتصادی کشور شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: 2 هزار و 400میلیارد ریال تسهیلات برای نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی این استان اختصاص یافته که این میزان تسهیلات حمایتی برای 120 بنگاه تولیدی در نظرگرفته شده است.

سید حسین حسینی محمدی یادآور شد: این میزان تسهیلات برای بخش های بهسازی و نوسازی و طرح‌های نیمه‌تمام بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی پرداخت می شود.

حسینی محمدی با اشاره به دستورالعمل شماره 87993/60 مورخ 14/04/96 وزیر صنعت، معدن وتجارت بیان کرد: سامانه بهین یاب به آدرس www.behinyab.ir از تاریخ 19تیرماه 96 آماده دریافت ثبت نام متقاضیان این تسهیلات است.

در حاشیه این همایش از فعالان حوزه صنعت و معدن استان بوشهر تجلیل شد.

 

/*ایرنا

ارسال نظر