کد خبر : 16635

چالش جدید برای جابجایی مکان پتروشیمی دشتستان

چالش جدید برای جابجایی مکان پتروشیمی دشتستان

جانمایی جدید پتروشیمی دشتستان در شمال شهرهای سعدآباد و آبپخش موجی از نگرانی و چالش در بین مردم و علی‌الخصوص کشاورزان و نخل‌داران ایجاد کرده است.

به گزارش بوشهر24 ، جانمایی جدید پتروشیمی دشتستان در شمال شهرهای سعدآباد و آبپخش موجی از نگرانی را در بین مردم و علی‌الخصوص کشاورزان و نخل‌داران ایجاد کرده است.

براساس این گزارش، جانمایی و مکان اصلی و اولیه استقرار پتروشیمی دشتستان در زمین‌های متعلق به منابع طبیعی و در حوالی روستای بند محمد عبداله بوده است که مورد تایید وزارت نفت نیز قرار گرفته است.

این مکان دارای بیش از سیصد هکتار زمین غیرزراعی متعلق به منابع طبیعی است که می‌تواند بدون پرداخت وجهی در اختیار شرکت نفت قرار گیرد که با وجود  قرار گرفتن در فاصله بیست و پنج کیلومتری شهر آب‌پخش، جاده ساحلی بوشهر به خوزستان و نزدیکی به دریا جهت نصب آبشرین‌کن و تامین آب مورد نیاز پتروشیمی و ایجاد اسکله صادراتی و همچنین سایر مزیت‌های نزدیکی به دریا، از جمله همجواری با خطوط اصلی انتقال نفت و گاز جنوب از مزیت‌های مناسبی برخوردار است.

 

این در شرایطی است که مکان فعلی استقرار پتروشیمی در فاصله ی دو کیلومتری شهر آب‌پخش جانمایی شده که با توجه به افزایش جمعیت و توسعه فیزیکی شهری مشکلاتی را ایجاد کرده است.

زمین‌های خریداری شده برای مکان جدید پتروشیمی دشتستان، تماماً زمین‌های کشاورزی و گندم‌زار بوده که جهاد کشاورزی استان بوشهر این موضوع را تایید می‌کند و همچنین در فصل زمستان و بهار این مناطق، یکی از سرسبزترین مناطق بخش آب‌پخش دشتستان و محل تفریح و گردش مهمانان و ساکنان بومی استان بوشهر است.

چرا منطقه ی آب‌پخش (نگین سبز استان بوشهر) قرار است بوسیله پتروشیمی که صنعتی آلاینده است به نابودی کشانده شود؟

مکان فعلی، دقیقاً بالای شهر بیست هزار نفری آب پخش قرار دارد و در مسیر وزش باد از سمت شمال به جنوب است و می‌تواند آلایندگی را وارد جمعیت شهری و نخیلات کند. مردم سلامت و هوای پاک را بر هر نوع صنعتی حتی با توجیه آلایندگی کم، ترجیح می‌دهند. آنها نگران سلامتی خود و نخیلاتشان هستند.

حدود یک میلیون و پانصد هزار اصله نخل در پایین دست و سمت جنوب مکان فعلی استقرار پتروشیمی قرار دارد و در واقع متراکم‌ترین نخلستان خاورمیانه در معرض خطر قرار گرفته است.همچنین صدها مزرعه کشاورزی و صیفی‌جات و سبزی در پایین دست قرار دارد.

حال اگر پس‌آب و هوای آلوده ناشی از استقرار پتروشیمی حتی با حجم کم، در آینده بخواهد وارد سفره‌های آب زیرزمینی شود، نخیلات این منطقه را با تهدید جدی مواجه خواهد کرد.

مردم شهر آبپخش شهرستان دشتستان نگران سلامتی یک میلیون و پانصد هزار اصله نخل خود به عنوان متراکم‌ترین نخیلات خاورمیانه هستند.

بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر، سالانه بیش از یکصد میلیارد تومان پول و سرمایه به واسطه فروش محصول نخیلات، وارد  شهر آب‌پخش می شود و بیش از پنجاه هزار نفر در قالب نخل‌دار ، تاجر و شغل‌های واسطه‌ای، به صورت مستقیم و غیرمستقیم از نخیلات بهره‌مند هستند.

نخل‌داری و کشاورزی، منطقه آبپخش و مناطق هم‌جوار را به یکی از پر درآمدترین مناطق استان بوشهر تبدیل کرده است و توجیه اقتصادی ندارد که شغل اصلی و صدها ساله و بی‌ضرر و سالم مردم را فدای چند شغل پرخطر و ناسالم صنعتی کنیم.

مردم بخش آبپخش نگران نابودی نخیلات منطقه و از دست دادن اشتغال سالم کشاورزیشان هستند. آنها از دولت انتظار دارند دولت از اشتغال مردم و ثبات وضعیت فعلی حمایت کند.

بنا به اخبار شنیده شد، قرار است پتروشیمی دشتستان در محل فعلی، آب مصرفی خود را از سد رئیسعلی دلواری تامین کند.سدی که در وضعیت فعلی حتی توان تامین آب نخیلات را هم ندارد و دوره آبیاری نخیلات در چند سال گذشته از چهار دوره در سال به کمتر از دو دوره کاهش یافته است.

قرار است با نصب چند دستگاه آب‌شرین‌کن بر روی رودخانه پایین دست سد رئیسعلی، آب مصرفی ساکنین شهرهای آب پخش و سعدآباد نیز از طریق سد تامین و استفاده شود.با شرح فوق، اگر برداشت آب توسط پتروشیمی نیز اضافه شود، قطعاً سرنوشت نامعلومی در انتظار نخیلات خواهد بود. پسآب پتروشیمی می تواند زمین‌های کشاورزی پایین دست و نخیلات را با خطر جدی و نابودی مواجه نماید.

مدیران کل آب منطقه‌ای،  جهاد کشاورزی و محیط زیست استان بوشهر که به همراه هیات‌های کارشناسی خود از محل فعلی استقرار پتروشیمی دشتستان بازدید داشته‌اند، نارضایتی و مخالفت خود را با استقرار پتروشیمی در اراضی کشاورزی و نزدیکی به مناطق مسکونی شهری و نخیلات و همچنین مصرف و تامین آب از سد رئیسعلی اعلام کرده‌اند.

استانداری بوشهر بدون توجه به مخالفت مردم و سازمان‌های مرتبط و بدون توجه به مسائل زیست محیطی، فشارهای سیاسی سنگینی را به مسوولین سه سازمان مذکور وارد کرده و به نظر ما و با حسن نیت، فقط با ملاحظه تبلیغاتی و به منظور اعلام بیلان‌کاری، تاکید بر استقرار پتروشیمی در مکان فعلی دارند.

مردم بخش آب‌پخش شهرستان دشتستان خواستار استقرار پتروشیمی در محل قبلی و مورد تایید وزارت نفت در روستای بند محمد عبداله هستند و استقرار پتروشیمی در مکان فعلی شمال شهرهای آب پخش و سعدآباد را مغایر با قوانین زیست محیطی و در جهت خسارت جبران ناپذیر به سلامت انسانی و نابودی نخیلات و مزارع کشاورزی می‌دانند.

 

/*فارس

ارسال نظر