کد خبر : 16692

در گفت و گو با مسئول دفتر استانی سازمان سراج مطرح شد

سواد فضای مجازی، لازمه فعالیت در این عرصه

سواد فضای مجازی، لازمه فعالیت در این عرصه

سراج، رسالت سازماندهی نیروها و گروه های فعال خودجوش مردمی در حوزه فضای مجازی را بر عهده دارد. فعالیت های ما در حوزه افزایش توان عملیاتی، آموزش، افزایش سواد، فرهنگ سازی، جریان سازی گفتمان انقلاب اسلامی و... در میان عموم جامعه است.

سرویس اجتماعی/بوشهر24، در سال‌های اخیر با گسترش نفوذ شبکه های اجتماعی مجازی در زندگی مردم، بیش از پیش مباحث فرهنگ‌سازی و آموزش سواد فضای مجازی مطرح می شود.

به بهانه برگزاری نخستین کارگاه سواد فضای مجازی در استان بوشهر، با آقای عبدالرحیم افروغ، مسئول دفتر استان بوشهر سازمان سراج به گفت و گو نشستیم.

 

رسالت سازمان سراج چیست و چه اهدافی در فعالیت های استانی دنبال می کند؟

سراج، رسالت سازماندهی نیروها و گروه های فعال خودجوش مردمی در حوزه فضای مجازی را بر عهده دارد. فعالیت های ما در حوزه افزایش توان عملیاتی، آموزش، افزایش سواد، فرهنگ سازی، جریان سازی گفتمان انقلاب اسلامی و... در میان عموم جامعه است.

چرا معتقدیم مردم باید سواد فضای مجازی کسب کنند؟ مردم نباید در انتخاب رویکردشان در فضای مجازی آزاد باشند؟

بحث آزادی یا عدم آزادی نیست. امروزه همه ما مجاززیست داریم و بخشی از زندگی ما در فضای مجازی است. لذا باید سواد استفاده از این فضا را داشته باشیم. با دنیایی مواجهیم که از زن خانه دار تا پیرمرد و نوجوان و کارمند و همه و همه در آن حضور دارند و متاسفانه راهکارهای استفاده مطلوب از این دنیا را ندارند. از سوی دیگر، این فضا آسیب های زیادی درون خود دارد و البته نقاط قوت زیادی هم دارد. باید فرهنگ و سواد استفاده از این فضا را داشته باشیم تا این فرصت و تهدید را به خوبی بشناسیم و به سمت بهره برداری مطلوب از آن برویم.

بنابراین تفاوت فرد بی سواد و فرد باسواد در فضای مجازی چیست؟

دو نکته آن را عرض کردم. اول استفاده از نقاوط قوت با افزایش سواد حاصل می شود. دوم ضربه پذیری از آسیب های این فضا کاهش می یابد. و مساله مهم دیگر این است که بخش اعظیمی از زندگی مردم در این فضا جریان دارد. نه تنها رسانه، از بازی و نشاط، تعاملات اجتماعی، بسیاری از امورهای اجتماعی و... همه در این فضا تعریف شده اند. کما این که تترفندها در فضای مجازی اینقدر زیاد است که به راحتی شاهد گسترش شایعات و موج های منفی هستیم که باعث القائاتی می شوند که بسیار برای خانواده و جامعه آسیب زاست. برای ایجاد مصونیت ناچار به گسترش سواد رسانه در جامعه هستیم.

با این نگاه، اکنون در حال برنامه ریزی برگزار دوره سواد رسانه در استان بوشهر هستید. مخاطب دوره چه کسانی می توانند باشند؟ و دوره شامل چه آموزش هایی است؟

با توجه به این که هنوز گسترش روزافزون سواد رسانه را در کف جامعه نداریم، فعالیت اولیه خود را بر افراد تاثیرگذار در جامعه متمرکز کرده ایم. یعنی نیروهایی که توانمند هستند راهنمای فضای مجازی باشند و در جامعه نقطه اثر دارند را آموزش می دهیم. برای همین هم اسم دوره ، تربیت راهنمای فضای مجازی است. در گزینش بین ثبت نام کنندگان هم اولویت با کسانی است که مثلا قدرت تدریس در مدارس دارند یا در کانون ها و مراکز جمعیتی موثر هستند. تمایل داریم از دو جامعه، افراد آموزش ببینند. اول معلمان و به خصوص معلمان درس فضای مجازی مدارس و و بعد روحانیون جوانی و مسوولان کانون ها که صاحب منبر و تریبون در مساجد و مدارس هستند. تعاملاتی هم با آموزش و پرورش، بسیج رسانه، سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر نهادها داشتیم تا نیروهای موثر خود را معرفی نمایند و البته تبلیغات عمومی هم داشتیم تا همه علاقمندان فرصت استفاده از دوره را داشته باشند.

برای انتخاب اساتید، ترکیبی از اساتید خبره کشوری و اساتید متخصص استانی را دعوت کرده ایم تا ضمن استفاده از ظرفیت های استانی، مباحث به صورت کامل پوشش داده شوند. برای مثال در درس فقه فضای مجازی از محضر آیت الله صفایی بوشهری بهره می بریم که هم اشراف بر فقه دارند و هم صاحب نظر در فضای مجازی هستند.

با برنامه ریزی صورت گرفته، دوره ان شاالله از 4 تا 6 مرداد در مجتمع تفریحی آموزشی خلیج فارس بوشهر برگزار می شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر