کد خبر : 16881

توضیحات اداره‌کل بنادر استان بوشهر پیرامون مشکلات تردد به خارگ

توضیحات اداره‌کل بنادر استان بوشهر پیرامون مشکلات تردد به خارگ

اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در مورد مشکلات تردد به جزیره خارگ توضیحاتی را ارئه کرد.

به گزارش بوشهر24، اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در مورد مشکل تردد اهالی خارگ توضیحاتی را ارائه کرد.

۱.  مطابق مصوبه ۲۰۲۰۲۶/۳۹۱۲۸ مورخ ۸۶/۱۲/۱۲هیئت وزیران با اختصاص مبلغ ۵۰ میلیارد ریال از محل منابع وزارت نفت به سازمان بنادر و دریانوردی شناور مسافری در مسیر خارگ ـ بوشهر تامین و مورد بهره برداری قرار گیرد متاسفانه این وجه با ۶ سال تاخیر و با پیگیری های سازمان بنادر در تیرماه ۱۳۹۲ تامین و به حساب سازمان واریز شد و با توجه به تغییرات بالغ بر سه برابری نرخ ارز عملا قدرت خرید اعتبار اختصاص یافته به یک سوم کاهش پیدا کرده بود.

۲.  به منظور هماهنگی‌های لازم در سطح استان از استانداری بوشهر درخواست معرفی شرکت واجد صلاحیت شد که استانداری طی نامه ۱۳۳۷۹/۵۳/۲۶ مورخ ۹۳/۱۰/۲۹شرکت توان تأمین مهیار را به عنوان متقاضی تأمین شناور مسافری به سازمان بنادر و دریانوردی معرفی کرد.

۳.  در راستای حفظ حقوق دولت و مردم و بدلیل تامین بخش عمده‌ای از سرمایه از منابع دولت با هماهنگی استانداری، از شرکت فوق الذکر تعهد محضری مبنی بر ارائه خدمات به مدت ۱۰ سال جابجایی مسافر در مسیر بوشهر به خارگ و بالعکس به صورت روزانه با نرخ توافقی استان شد.

۴.  شرکت متقاضی ابتدا پیشنهاد خرید یک فروند شناور دست دوم خارجی با عمر ۱۵ سال را کرد لکن از آنجایی که به موجب «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور...» خرید هر نوع کالای خارجی از محل منابع عمومی از خارج کشور ممنوع است مگر در موارد عدم امکان تولید در داخل کشور که تشخیص آن با وزارت صنایع است لذا به متقاضی اعلام شد باید نسبت به تامین شناور از تولیدکنندگان داخلی اقدام کند.

۵.  شرکت یادشده با سفارش یک فروند شناور ۱۵۸ نفره به ارزش ۷۶ میلیارد ریال از یک شرکت کشتی سازی دارای صلاحیت از وزارت صنایع اقدام کرد.  بدلیل عدم توانایی مالی متقاضی، سازمان بنادر علاوه بر تخصیص بلاعوض ۵۰ میلیارد ریال مورد اشاره مابقی وجه مورد نیاز را از محل وجوه اداره شده سازمان بصورت وام ارزان قیمت تامین کرد.

۶.  در مورد زیر ساخت اسکله مورد نیاز در بندر بوشهر لازم به توضیح است که زیرساخت لازم هم‌اکنون در اسکله والفجر بوشهر که اختصاصا برای فعالیت‌های مسافری ایجاد شده، مهیا است که با هماهنگی صورت گرفته بین مالک شناور و مسئولان شرکت والفجر به راحتی عملیاتی می‌شود.

۷.  با توجه به اقدامات و تعهدات صورت گرفته شرکت توان تأمین مهیار موظف است تا نسبت به ارائه خدمات ارزان به اهالی و مسافرین محترم جزیره خارگ اقدام کند و درخواست کرایه مشابه شرکت‌هایی که خود صد در صد سرمایه را تامین کرده اند مغایر تعهدات محسوب می‌شود.

/*مهر

ارسال نظر