کد خبر : 16975

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر:

طرح «نکاشت» برای افزایش منابع آب آشامیدنی استان بوشهر اجرا شد

 طرح «نکاشت» برای افزایش منابع آب آشامیدنی استان بوشهر اجرا شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: برای جلوگیری از تغییرات آبدهی رودخانه شاهپور و خشک شدن چشمه ساسان کازرون، با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال طرح «نکاشت» برای افزایش منابع آب آشامیدنی استان بوشهر اجراء شد.

به گزارش بوشهر24، کیقباد یاکیده ظهر امروز در جمع خبرنگاران در سعدآباد دشتستان با اشاره به اهمیت اجرای طرح تصفیه‌خانه سعدآباد هم‌جوار  رودخانه این شهر اظهار داشت: طرح تصفیه‌خانه سعدآباد با تولید روزانه 2500 متر مکعب وارد مدار شد که نقش مهمی در حل مشکلات مشترکان آب این شهر دارد.

وی با بیان اینکه سعدآباد و آبپخش دشتستان در انتهای خطوط آبرسانی قرار دارند خاطر نشان کرد: اجرای طرح تصفیه خانه سعدآباد کار بزرگی است چراکه یکی از مهم‌ترین مشکلات این منطقه برطرف کرده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به اجرای طرح تصفیه خانه در آبپخش دشتستان تصریح کرد: طرح تصفیه خانه آبپخش دشتستان امسال با  اعتبار 11 میلیارد ریال با ظرفیت تولید 2500 مترمکعب آب در شبانه‌روز وارد مدار می‌شود تا مشکلات این شهر در تامین آب آشامیدنی برطرف شود.

یاکیده با اشاره به تولید روزانه 320 هزار مترمکعب آب در استان بوشهر افزود: از این میزان آب 200 هزار متر مکعب آن در شبکه آبرسانی شهرها و مابقی در شبکه‌‌های روستایی و صنایع توزیع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وضعیت آبرسانی در استان بوشهر بهبود یافته است گفت: با اجرای طرح‌های مختلف، وضعیت آبرسانی در استان بوشهر امسال نسبت به سال قبل بهبود یافته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه خط آبرسانی کوثر از پایداری مطلوبی برخوردار است خاطر نشان کرد: خط آبرسانی کوثر فاقد نوسان است و 60 درصد مخزن این سد دارای آب است و از پایداری مطلوبی برخوردار است.

یاکیده تغییرات آبدهی رودخانه شاهپور و چشمه ساسان کازرون را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: آنچه به منابع آب آشامیدنی استان بوشهر آسیب وارد و تابستان‌ها را در توزیع آب، قدری دشوار می‌کرد تغییرات آبدهی رودخانه شاهپور و خشک شدن چشمه ساسان کازرون بود.

وی با اشاره به اجرای طرح نکاشت برای تامین منابع آب آشامیدنی استان بوشهر افزود: با اجرای طرح نکاشت حق‌آبه کشاورزان به ارزش 15 میلیارد ریال در اطراف رودخانه شاهپور کازرون خریداری شد و آن میزان آبی که به کشت محصولات مختلف کشاورزی مصرف می‌شد وارد شبکه آبرسانی استان بوشهر می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به افزایش منابع آب آشامیدنی استان بوشهر  با اجرای طرح نکاشت بیان کرد: این طرح سبب پایداری و افزایش منابع آب آشامیدنی استان بوشهر و بهبود وضعیت آب استان شد.

یاکیده با اشاره به اینکه منابع آب آشامیدنی استان بوشهر براساس میزان سرانه استاندارد 40 درصد افزایش دارد گفت: با اجرای طرح‌های تدوین شده، در حال اجراء و افتتاح شده، تا پایان سال آینده استان بوشهر نباید مشکلات آب آشامیدنی داشته باشد.

وی با تاکید بر توجه به مدیریت مصرف آب توسط مشترکان تصریح کرد: اگر بنا باشد به هر میزان که منابع تامین آب آشامیدنی استان بوشهر اضافه شود و مشترکان به همان میزان بر مصرف خود بیافزایند قطعا هیچ وقت مشکل آب استان برطرف نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به محدودیت منابع آب آشامیدنی در کشور و استان بوشهر تاکید کرد: از مشترکان آب آشامیدنی درخواست می‌شود با توجه به ضعیف بودن بضاعت منابع آب، و تامین 90 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از استان‌های دیگر، مصرف معقول بهترین راهکار برای جلوگیری از بحران کم‌آبی است.

یاکیده با اشاره به اینکه مدیریت مصرف آب آشامیدنی بهترین راهکار در جلوگیری از مشکلات است تصریح کرد: با مدیریت مصرف و استفاده از تکنولوژی و ابزارآلات کاهنده مصرف و با برنامه‌های انجام شده در اجرای طرح‌های آبرسانی 30 درصد به منابع اب آشامیدنی استان بوشهر افزوده می‌شود.

 

/*تسنیم

ارسال نظر