کد خبر : 17016

رئیس جهاد کشاورزی تنگستان خبر داد

ارائه تسهیلات به کشاورزان جهت احداث سردخانه

ارائه تسهیلات به کشاورزان جهت احداث سردخانه

رئیس جهاد کشاورزی تنگستان گفت: کشاورزان شهرستان تنگستان جهت نگهداری محصولات کشاورزی می توانند با دریافت وام نسبت به احداث سردخانه به ظرفیت 200 تا 300 تن کنار زمین‌های کشاورزی خود اقدام کنند .

به گزارش بوشهر24، اردشیر علائی صبح امروز اظهار داشت: 4400 هکتار از اراضی شهرستان تنگستان زیر کشت نخلستان خرماست که بیشترین نوع آن خرمای کبکاب است.

وی افزود: با تلاش‌هایی که از طریق سازمان‌های صنعت و معدن و تجارت و جهادکشاورزی استان بوشهر انجام شد، توانستیم برای اولین بار برای خرمای کبکاب تنگستان و دشتستان نشان جغرافیایی 61GI در سطح کشور به دست آوریم که برای ثبت نهایی در سطح جهانی نیز تلاش خواهیم کرد.

رئیس جهاد کشاورزی تنگستان تصریح کرد: در سال جاری جهت جایگزینی نخیلات بیش از سی هکتار نهال یارانه از نوع ارقام مختلف برهی، پیارم و مجو بین کشاورزان شهرستان توزیع شده است.

علائی بیان کرد: بیش از  سه سال است که یک نوع آفت به نام کرم تنه‌خوار نخیلات موجب از بین رفتن نخیلات شده که بحث مبارزه با این نوع آفت  به صورت گسترده و با روش‌های مختلف جهاد کشاورزی شهرستان تنگستان در بیش از 200 هکتار از این نخیلات که بیشترین آفت دارند با نصب تله های نوری، فرمولی، قاور و تزریق سم به تنه نخیلات مبازره با این آفت آغاز شده است که از کشاورزان می‌خواهیم به توصیه‌های کارشناسان کشاورزی توجه لازم داشته باشند.

رئیس جهاد کشاورزی تنگستان ادامه داد: در سطح شهرستان 6 هکتار سطح زیرکشت برای ایجاد 12 گلخانه وجود دارد که بیش از 8 میلیون نشاء از نوع گوجه فرنگی، کلم، انواع فلفل، دلمه سبز، تولید می‌شود و به خارج از استان هم صادر می‌شود .

وی افزود: میانگین تولید هر متر مربع در تولید گوجه و خیار در شهرستان 25 کیلوگرم است که در هر هکتار 250 تن تولید داریم .

علایی با اشاره به کمبود آب در شهرستان تنگستان گفت : یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی با توجه کمبود ذخایر آب در شهرستان تنگستان به سمت کشت گلخانه‌ای و کشت زیر پلاستیک است که به آب کمتری نیاز  و تولید بیشتری دارد .

رئیس جهاد کشاورزی تنگستان با اشاره به اینکه 12 واحد تولید قارچ در سطح این شهرستان فعال است، بیان داشت : در شهرستان تنگستان یک واحد نیمه صنعتی تولید قارچ داریم که در مجموعه  سالانه بیش از 400 تن قارچ تولید می‌شود.

وی با اشاره به تشویق‌های صورت گرفته در روستاها در حوزه بخش کشاورزی، گفت : در حوزه گیاهانه دارویی سال گذشته در هفت هکتار از اراضی زیرکشت شهرستان تنگستان کشت آلورا، بابونه و سویا انجام شد که بیش از 54 تن محصول تولید شده است.

رئیس جهاد کشاورزی تنگستان بیان داشت : برای این که کشاورزان از سموم کمتر استفاده کنند آنها را تشویق  به کشت محصولات ارگانیگ در زمینه تولید خرما، گوجه و سبزیجات در شهرستان کرده‌ایم.

علایی با اشاره به این که  از سال 93 تا 96 بیش از 650 هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان تنگستان تحت آبیاری قطره‌ای قرار گرفته، گفت : انتظار می‌رود تا پایان سال جاری بیش از یک هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان تنگستان با کمک بلاعوض 85 درصدی از طرف دولت تحت آبیاری قطره‌ای قرار گرفته‌اند.

رئیس جهاد کشاورزی تنگستان با اشاره  به اینکه سالانه 1600 تن شیر خام و 380 تن گوشت قرمز در شهرستان تولید می‌شود، گفت: در سطح شهرستان تنگستان، 14 واحد مرغداری وجود دارد که تنها 2 مرغداری غیر فعال است و سالانه بیش از دو تن کوشت سفید تولید می‌کنند  .

وی با اشاره به این که تنگستان یکی از شهرستان‌ های فعال کشور در تولید عسل در فصل پائیز و بهار است، عنوان کرد: در شهرستان تنگستان 35 نفر در زمینه تولید و پرورش زنبور عسل در حال فعالیت هستند که دارای 3500 کندوی عسل می باشند و سالانه بیش از 60 تن عسل تولید می‌کنند.

علایی با اشاره به اینکه پرواربندی گوساله و پرورش صنعتی شتر مرغ در شهرستان نیز وجود دارد،گفت : ماهیانه بیش از 30 تن سبوس و 60 تن جو بین دامداران توزیع شده تا از دام‌های انها در فصلهای خشک سال حمایتن شود.

رئیس جهاد کشاورزی تنگستان ادامه داد: در بحث اشتغال  که مورد تاکید مقام معظم رهبری و از سیاست های تولید تدبیر و امید است برای خرید ماشین آلات کشاورزی بیش از 500 میلیون تومان تسهیلات در سال گذشته پرداخت شده است .

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات به میزان 970 میلیون تومان برای اصلاح باغات در حوزه کشاورزی گفت:کشاورزان شهرستان تنگستان جهت نگهداری محصولات کشاورزی می توانند با دریافت وام نسبت به احداث سردخانه به ظرفیت 200 تا 300 تن کنار زمین‌های کشاورزی خود اقدام کنند .

علایی گفت : در هفته دولت امسال، عملیات اجرایی پرورش ماهی و میگو در قفس  در 200 هکتار از اراضی شهرستان تنگستان در بخش دلوار آغاز خواهد شد.

 

/*فارس

ارسال نظر