کد خبر : 17265

چهار ترکیدگی سیلندر در یک هفته؛

سیلندرهای گاز خانگی عامل اصلی سوختگی در گناوه است

سیلندرهای گاز خانگی عامل اصلی سوختگی در گناوه است

مسئول بخش مراقبت‌های ویژه سوختگی بیمارستان سوانح و سوختگی چرومی گناوه گفت: سیلندرهای گاز خانگی عامل اصلی سوختگی در شهرستان گناوه است.

به گزارش بوشهر24، صدری زاهدی‌راد  اظهار داشت: سوختگی بر اثر ترکیدگی سیلندرهای گاز خانگی، درصد بالای مراجعه کنندگان به بیمارستان سوانح و سوختگی چرومی  گناوه را تشکیل می دهد.

 

مسئول بخش مراقبت‌های ویژه سوختگی بیمارستان سوانح و سوختگی چرومی گناوه اضافه کرد: طی هفته گذشته چهار بیمار به علت ترکیدگی کپسول گاز مایع دچار سوختگی ۳۰ تا ۴۵ درصد شده‌اند.

وی افزود: بیمارانی که به علت ترکیدگی کپسول دچار این حادثه می‌شوند معمولا دچار سوختگی در ناحیه صورت و گردن نیز می‌شوند که این نوع سوختگی به علت تهدید بیمار از نظر تنفسی بسیار خطرساز است.

زاهدی‌راد تصریح کرد: شاید استفاده از کپسول مایع در ظاهر ساده باشد ولی استفاده از این نوع گاز مستلزم رعایت نکات ایمنی است. یکی از دلایل ترکیدگی کپسول‌های مایع حمل و نگهداری غیراستاندارد آنها در وسایل نقلیه است.

وی افزود: بیشتر ترکیدگی این کپسول‌ها در مواقع حمل توسط افراد شخصی صورت می‌گیرد، برای مثال یکی از موارد ترگیدگی در هفته گذشته، بعد از پر کردن کپسول و نگهداری آن در پشت صندوق عقب خودرو توسط شخص به مدت حدودا هشت ساعت، بر اثر نشت و جمع شدن گاز در صندوق، بعد از باز شدن درب صندوق منجر به انفجار کپسول شد.

مسئول بخش مراقبت‌های ویژه سوختگی بیمارستان سوانح و سوختگی چرومی گناوه گفت: برای ایمنی خود و فرزاندنتان برای استفاده از این کپسول‌ها در منزل نکات ایمنی را در این زمینه رعایت کنید.

وی با ارائه توصیه های ایمنی به مردم تصریح کرد: از پرتاب کردن و غلتانیدن سیلندر گاز مایع روی زمین جدا خودداری کرده و برای انتقال آن حتی الامکان از وسایل چرخ دار استفاده کنید. سیلندر گاز مایع را فقط با استفاده از دسته آن جابجا کرده و هرگز با استفاده از شیر به عنوان دستگیره استفاده نکنید.

زاهدی راد بیان کرد: هرگز برای بازکردن گرفتگی لوله‌های فاضلاب آشپزخانه و حمام و .... از گاز مایع استفاده نکنید که این عمل خطرناک و فاجعه‌آور است، متاسفانه شاهد حوادث خانمان‌سوز و تاسف‌بار در این مورد بوده‌ایم.

مسئول بخش مراقبت‌های ویژه سوختگی بیمارستان سوانح و سوختگی چرومی گناوه خاطرنشان کرد: سیلندر گاز مایع را همیشه بر روی سطح افق به صورت قائم مستقر کرده و هرگز آن را به پهلو نخوابانید.

 

وی در ادامه توصیه‌های خود اظهار داشت: سیلندرهای بزرگتر از ۱۱ کیلویی مانند ۲۵، ۳۳ و ۵۰ کیلویی را همیشه باید خارج از ساختمان و ایستاده مورد استفاده قرار داد.

 

/*مهر

ارسال نظر