کد خبر : 17314

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر:

برداشت خرمای مجول کشت بافتی در بوشهر آغاز شد

 برداشت خرمای مجول کشت بافتی در بوشهر آغاز شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: از ۱۰ هزار اصله نخل گونه مجول کشت بافتی کشور، ۱۰ درصد آن در ۴ منطقه استان بوشهر کشت و برداشت آن آغاز شده است.

به گزارش بوشهر24، محمدتقی منوچهری عصر پنج شنبه  در برداشت خرمای گونه مجول در اراضی نخلستان تنگستان با اشاره به کیفیت بالای خرمای مجول و بازار پسند بودن آن اظهار داشت: رقم خرمای مجول رقمی وارداتی به کشور است و 10 هزار اصله نخل آن در مناطق مختلف کشور از جمله استان بوشهر کشت شده است.

وی با بیان اینکه رقم خرمای مجول از سال 1382 وارد کشور شد افزود:از آنجایی که گونه خرمای مجول از کیفیت بالایی برخوردار است مورد توجه کشاورزان قرار گرفت به‌گونه‌ای که از 10 هزار اصله نهال خرمای مجول یک‌هزار اصله آن در 4 منطقه استان بوشهر کشت شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه اکنون 1200 اصله گونه خرمای مجول کشت بافتی در نخلستان‌های استان بوشهر کاشته شده است خاطر نشان کرد: با آغاز برداشت این گونه خرما در نخلستان‌های استان بوشهر، اکنون در بیشتر مناطق کشت شده، گزارش‌هایی از رشد خوب و محصول‌دهی بالای این رقم در نخلستان‌ها دریافت شده است.

منوچهری، با اشاره به آغاز برداشت خرما از نخلستان‌های استان بوشهر بیان کرد: بیش از شش میلیون اصله نخل در استان بوشهر از گونه‌های مختلف وجود دارد که برداشت خرما تا اوائل آبان  ادامه دارد.

وی با اشاره به برداشت 156 هزار تنی محصول نخیلات استان بوشهر گفت: تا پایان برداشت محصول از نخیلات پیش بینی برداشت 156 هزار تن محصول می‌شود که برداشت رطب و خارک  نخلستان‌های استان پایان یافته و اکنون برداشت خرما در دستور کار کشاورزان قرار دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار بوشهر نیز با اشاره به اینکه این استان یکی از قطب‌های تولید خرما در کشور است تصریح کرد: وجود بیش از شش میلیون اصله نخل با گونه‌های مختلف بازار پسند و با کیفیت بالا از ویژگی‌های محصول خرمای استان بوشهر است.

سعید‌ زرین‌فر با اشاره به اینکه خرمای استان بوشهر مورد توجه بازارهای مختلف ایران و خارج از کشور است افزود: تولیدات خرمای استان بوشهر علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی در بازار مختلف دنیا از جمله به کشورهای حاشیه خلیج فارس، آسیای میانه و اروپا صادر می‌شود.

وی با تاکید بر توجه به ارزش افزوده و توسعه صنایع فرآوری خرما تصریح کرد: توجه به ارزش افزوده که با ایجاد صنایع فرآوری محقق می‌شود ارزش خرما را افزایش می‌دهد که این مهم باید در دستور کار نخل‌داران و سرمایه‌گذاران قرار دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار بوشهر با بیان اینکه گونه خرمای مجول بازار فروش خوبی در جهان دارد گفت: خرمای مجول گونه‌ای است که بازار خوب و آماده‌ای در کشورهای مختلف دارد و مورد توجه باغ‌داران برای توسعه کشت آن  است.

زرین‌فر با بیان اینکه بخشی از نخلستان‌های استان بوشهر  تحت پوشش گونه خرمای مجول قرار می‌گیرد افزود: بنا است که بخشی از نخلستان‌های استان بوشهر تحت پوشش خرمای مجول قرار بگیرد که از ارزش افزوده بالایی برخوردار است.

 

/*تسنیم

ارسال نظر