کد خبر : 17349

معاون آبزی پروری شیلات استان بوشهر:

۶۰۰۰ تن میگو از اراضی پرورشی استان بوشهر برداشت شد

 ۶۰۰۰ تن میگو از اراضی پرورشی استان بوشهر برداشت شد

معاون آبزی پروری شیلات استان بوشهر گفت: با آغاز فصل برداشت میگو از استخرهای پرورشی تاکنون شش‌هزار تن میگوی وانامی از سایت‌های ۱۰ گانه میگوی پرورشی استان بوشهر برداشت شده است.

به گزارش بوشهر24، یکی از قابلیت‌های مهم استان بوشهر توسعه طرح‌های آبزی‌پروری است که در این راستا نوار ساحلی 937 کیلومتری استان بوشهر برای پرورش آبزیان از جمله میگو طراحی و تدوین شد.

میگو، ماهی در قفس، جلبکها، نرم‌تنان و لاک‌پشت از جمله محصولات پرورشی در حوزه آبزیان استان بوشهر است که به گفته مدیرکل شیلات استان بوشهر علاوه بر پرورش ماهی و میگو، پرورش جلبک‌ها، نرم‌تنان و لاک پشت‌ها در برنامه شیلات این استان قرار گرفته است

عباسعلی زنده‌بودی به پرورش ماهی در قفس در استان بوشهر پرداخت و بیان کرد: مناطق ساحلی استان بوشهر برای پرورش ماهی در قفس شناسایی و معرفی شده که سرمایه‌گذاران در این عرصه اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های پرورش ماهی در قفس در نوار ساحلی استان بوشهر افزود: تاکنون در این زمینه 35 مجوز پرورش ماهی در قفس در آب‌های ساحلی استان بوشهر صادر شده است.

صنعت میگوی پرورشی استان بوشهر

استان بوشهر در عرصه پرورش میگو در کشور پیشتاز است که استخرهای پرورش میگو در نوار 937 کیلومتری استان بوشهر موید این ادعا است.

مدیرکل شیلات استان بوشهر از واگذاری شش‌هزار هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر برای پرورش میگو خبرداد و گفت: بیش از 8 هزار هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر برای پرورش میگو در استان بوشهر مورد توجه قرار گرفته که تاکنون بیش از شش‌هزار هکتار آن به سرمایه‌گذاران این بخش واگذار شده است.

عباسعلی زنده‌بودی با اشاره به  تکثیر  بچه میگو در مزارع پرورش این آبزیان خاطر نشان کرد: در استان بوشهر 16 مرکز تکثیر میگو برای تولید بچه میگو فعالیت می‌کند که امسال بیش از 1.2 میلیارد قطعه بچه میگو برای پرورش در مزارع  میگوی استان بوشهر، تولید کرده‌اند.

وی از فعالیت 250 مجتمع پرورش میگو در استان بوشهر خبرداد و گفت: 10 مجتمع پرورش میگو در استان بوشهر در نقاط مختلف ساحلی استان بوشهر راه‌اندازی شده که در این مجتمع‌های پرورشی، 250 مزرعه فعال است.

تولید، اشتغال، صادرات، تامین مواد پروتئینی و کارآفرینی از جمله ویژگی‌های اجرای طرح‌های آبزی پروری در استان بوشهر است

بر اساس برنامه تدوین شده طرح‌های آبزی پروری یکی از سیاست‌های مهم مسئولان استان بوشهر در راستای تولید، اشتغال و صادرات است که در این زمینه اقدامات موثری انجام شده است.

معاون آبزی پروری شیلات استان بوشهر با اشاره به پرورش میگو در 4 هزار و 400 هکتار اراضی ساحلی استان بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر با داشتن ویژگی ساحلی ظرفیت مهمی در امر پرورش آبزیان دارد به‌گونه‌ای که بیش از 8 هزار هکتار اراضی ساحلی این استان برای پرورش میگو فراهم شده است.

صغری اشرف با بیان اینکه امسال 4 هزار و 400 هکتار از سایت‌های 10 گانه استان بوشهر در امر پرورش میگو فعالیت دارند افزود: در این سایت‌ها بیش از 3 هزار و 150 استخر  برای ذخیره سازی میگو به امکانات لازم مجهز شد و عملیات ذخیره سازی بچه میگو از اردیبهشت امسال آغاز شد.

 معاون آبزی پروری شیلات استان بوشهر با اشاره به ذخیره سازی 1.1 میلیارد قطعه بچه میگو در استخرهای پرورشی استان بوشهر خاطر نشان کرد: اکنون عملیات برداشت میگو از  سایت‌ها و مجتمع‌های پرورش میگو استان بوشهر آغاز شده که  بچه میگو با کیفیت، هوادهی مناسب، خوراک و مدیریت خوب سبب افزایش تولید نسبت به سال قبل شده است.

اشرف با بیان اینکه گونه وانامی میگوی ذخیره‌ سازی و پرورشی استان بوشهر است افزود: استانهای هرمزگان، سیستان و بلوچستان ، خوزستان و گلستان گونه میگوی وانامی پرورش می‌دهند اما سهم استان بوشهر در تولید بیشتر از سایر مناطق دیگر کشور است.

وی از برداشت 6 هزار تن میگوی پرورشی در اراضی استان بوشهر خبرداد و تصریح کرد: تاکنون شش‌هزار تن میگوی پرورشی از 2 هزار و 320 استخر پرورشی استان بوشهر برداشت شده است که تا پایان مهرماه برداشت این محصول ادامه دارد.

معاون آبزی پروری شیلات استان بوشهر با بیان اینکه پیش بینی می‌شود 15 هزار تن میگوی پرورشی از مزارع استان بوشهر برداشت شود افزود: 60 درصد میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می‌شود .

اشرف با اشاره به صادرات 95 درصد میگوی پرورشی استان بوشهر گفت: 95 درصد میگوی پرورشی استان بوشهر پس از فرآوری و عمل آوری صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه میگوهای پرورشی استان بوشهر در 20 کارخانه عمل‌آوری می‌شود تصریح کرد: میگوهای پرورشی استان بوشهر پس از عمل‌آوری به کشورهای چین، اسپانیا، روسیه، لبنان و دبی صادر می‌شود.

معاون آبزی پروری شیلات استان بوشهر با اشاره به اینکه برداشت میگو امسال با رشد قابل توجهی مواجه است بیان کرد:پرورش دهندگان میگوی استان بوشهر سال قبل 10 هزار تن میگو برداشت کردند که پیش بینی می‌شود این رقم امسال به 15 هزار تن افزایش یابد.

با برنامه‌ریزی انجام شده و تدوین طرح‌های مختلف آبزی‌پروری، استان بوشهر به قطب تولید میگوی پرورشی تبدیل کرده است به‌گونه‌ای که تولید میگو در اراضی پرورشی در برنامه ششم توسعه به بیش از 60 هزار تن افزایش می یابد.

امسال با پیش بینی تولید 15 هزار تن میگو در مجتمع‌های پرورش میگوی استان بوشهر علاوه بر شکسته شدن رکورد  تولید، صادرات بیش از 90 میلیون دلار میگوی پرورشی استان بوشهر فراهم می‌شود.

 

/*تسنیم

ارسال نظر