کد خبر : 17404

معاون گمرک‌های استان بوشهر مطرح کرد

صادرات ۱۹ میلیون تن کالای غیر نفتی از گمرک‌های استان بوشهر

 صادرات ۱۹ میلیون تن کالای غیر نفتی از گمرک‌های استان بوشهر

معاون صادرات و ترانزیت گمرک‌های استان بوشهر گفت: بیش از ۱۹ میلیون و ۶۰۲ هزار تن کالای غیر نفتی در نیمه نخست امسال از گمرک‌های استان بوشهر به کشورهای مختلف صادر شده است.

به گزارش بوشهر24، بهروز قره‌بیگی با اشاره به اینکه 14 گمرک در استان بوشهر خدمات لازم به بازرگانان و فعالان تجاری و اقتصادی ارائه می‌دهند اظهار داشت: برای تسریع در ارائه خدمات به بازرگانان و فعالان اقتصادی، گمرکات استان بوشهر به سامانه جامع مجهز شده است.

وی با تاکید بر نقش مهم استقرار سامانه جامع امور گمرکی در ارائه خدمات مطلوب به تجار تصریح کرد: با نصب سامانه جامع گمرکی هرگونه فعالیت در عرصه صادرات و واردات و ترخیص کالا به وسیله سیستم الکترونیکی انجام می‌شود که از بروز هر گونه تخلف و اشتباه جلوگیری می‌کند.

معاون صادرات و ترانزیت گمرک‌های استان بوشهر با اشاره به اجرای برنامه‌های مهم برای افزایش خدمات به صادر کنندگان خاطر نشان کرد: کوتاه کردن فرایند مراحل اداری کالاهای صادراتی، حذف تشریفات برای صادر کنندگان از گمرکات مبدا و مقصد و ادغام مراحل ارزیابی از برنامه‌های مهم امسال گمرکات استان بوشهر است.

قره‌بیگی به میزان کالاهای صادراتی از گمرکات 14 گانه استان بوشهر پرداخت و افزود:بیش از 19 میلیون و 602 هزار تن کالای غیر نفتی در نیمه نخست امسال از گمرک‌های استان بوشهر به کشورهای مختلف صادر شده است.

وی، ارزش کالاهای صادراتی از گمرکات استان بوشهر را 7.3  میلیارد دلار دانست و خاطر نشان کرد: ارزش کالاهای صادراتی در نیمه نخست امسال 7 میلیارد و 391 میلیون دلار  است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییراتی نداشته است.

معاون صادرات و ترانزیت گمرک‌های استان بوشهر  عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان بوشهر را شامل میعانات گازی، محصولات پتروشیمی، کودهای معدنی، سیمان و کلینکر، انواع ماهی و میگوی پرورشی، گوگرد، سنگ گچ، آهک، هندوانه و خربزه اعلام کرد.

قره‌بیگی مقصد کالاهای صادراتی از گمرکات استان بوشهر را مورد اشاره قرار دادو گفت: کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، هند، ژاپن، اندونزی، ترکیه و مالزی مبدا کالاهای صادراتی استان بوشهر است.

وی به واردات کالا از گمرکات استان بوشهر پرداخت و  بیان کرد: 605 هزار تن کالا به ارزش یک‌میلیارد  و 282 میلیون دلار در نیمه نخست امسال از گمرکات استان بوشهر به کشور وارد شده است.

معاون صادرات و ترانزیت گمرک‌های استان بوشهر با بیان اینکه واردات کالا از گمرکات این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دارد خاطر نشان کرد: کالاهای وارداتی از گمرکات 14 گانه استان بوشهر در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 17 درصد و از نظر ارزشی 22 درصد افزایش نشان می‌دهد.

قره‌بیگی، به  عمده کالاهای وارداتی به گمرکات استان بوشهر پرداخت و خاطر نشان کرد:خودروی سواری، موز، برنج، اجزا و قطعات موتورسیکلت، لاستیک خودروی سواری، اجزا و قطعات خودرو سواری، کره حیوانی، چای سیاه، اسباب بازی و دستگاه‌های تهویه مطبوع عمده کالاهای وارداتی به گمرکات استان بوشهر است.

وی، چین، امارات متحده عربی، فیلیپین، کره جنوبی، هند، اکوادور، کویت، نیوزیلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی را عمده کشورهای مبدا کالاهای وارداتی به گمرکات استان بوشهر  دانست.

 

/*تسنیم

ارسال نظر