کد خبر : 17676

مدیرعامل آب منطقه‌ای بوشهر:

یک میلیون متر مکعب روان‌آب وارد شبکه آبیاری اهرم تنگستان شد

 یک میلیون متر مکعب روان‌آب وارد شبکه آبیاری اهرم تنگستان شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به اینکه یک میلیون متر مکعب روان‌آب وارد شبکه آبیاری اهرم تنگستان شده اظهار داشت: بارش باران در تنگستان به رودخانه خشک اهرم جان تازه‌ای داد.

به گزارش بوشهر24،شاهپور رجایی با اشاره به بحران خشکسالی در استان بوشهر به وضعیت سدهای تنگستان پرداخت و اظهار داشت: گرچه تاخیر در ساخت و بهره برداری سدهای باهوش و خائیز و نظاره‌گری هدررفت حجم زیادی روان‌آب رودخانه اهرم، موجبات رنجش خاطر و نارضایتی مردم بخش مرکزی اهرم را فراهم کرده است، اما اشتیاق و تلاش آنان برای بهره برداری بهینه از سیلاب منحرف شده از سد انحرافی به کانال‌های آبیاری ستودنی است.

وی، مشارکت فعال مردم کشاورزان اهرمی در رسوب‌زدایی و تخلیه آبگیرهای سد انحرافی از آشغال‌ها و جلوگیری از انسداد دریچه‌های آبگیر را ستودنی دانست و گفت: این مهم حاکی از روحیه مشارکت پذیری و  علاقه آنان به آب و آبیاری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر بیان کرد: مردم و کشاورزان  تنگستانی در مواقع خطر و طغیانی بودن رودخانه اصلی، حضوری چشمگیر و فعال در کمک به عوامل شرکت آب منطقه‌ای و شرکت بهره برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی در هدایت سیلاب به نخیلات و آبیاری دارند.

رجایی با اشاره به نقش مهم هدایت سیلاب در تقویت سفره‌های زیر زمینی خاطر نشان کرد: انتفال حجم قابل توجهی سیلاب فصلی به درون باغات علاوه بر تامین آب مورد نیاز  نخیلات ، موجبات تغذیه مصنوعی آبخوان اهرم و افزایش کمی و کیفی آب زیرزمینی می‌شود.

وی افزود: عملا سطوح آبگیر نخیلات در مواقع سیلابی به سیستم پخش سیلاب و تغذیه آبخوان زیرزمینی  تبدیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به بارش 142 میلیمتری باران در استان بوشهر تصریح کرد: بارش باران در تنگستان به رودخانه خشک اهرم جان تازه‌ای داد و جنب و جوشی مثال زدنی در بهره برداران ، عوامل شرکت بهره برداری  از شبکه‌های آبیاری و زهکشی و متصدیان ایستگاه‌های هیدرومتری  ایجاد کرده است.

رجایی به آثار  هدایت سیلاب‌ها در رودخانه اهرم پرداخت و گفت: نه تنها شش‌هزار لیتر در ثانیه به جریان سیلابی رودخانه اهرم  و مدد سد انحرافی در  کانال‌های خشک شبکه آبیاری اهرم  جاری و ساری شده، بلکه حجم قابل توجهی روان‌آب نیز از فراز سد انحرافی عبور کرده و چالش‌هایی را برای تاسیسات زیربنایی و سکونت گاه‌های پایین دست ایجاد کرده است .

وی با بیان اینکه در مواقع سیلابی هر ساعت بطور متوسط  افزون بر 21 هزار متر مکعب و شبانه روز حدود 500 هزار متر مکعب روان‌آب رودخانه به باغات اهرم هدایت می‌شودخاطر نشان کرد: در واقعه سیلابی اخیر تاکنون قریب یک میلیون متر مکعب روان‌آب حاصل از بارندگی در حوضه آب‌ریز اهرم وارد شبکه آبیاری و زهکشی شده و آبگیری کانال‌ها با تمام ظرفیت کماکان ادامه دارد.  

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر  بیان کرد: سیلاب‌های هدایت شده به باغات ، نه تنها نیاز آبی نخیلات  تامین و نقش موثری  در تغذیه سفره زیرزمینی دارد بلکه رسوبات موجود در سیلاب به غنا و افزایش حاصل‌خیزی خاک اراضی تحت آبیاری نیز می‌افزاید./تسنیم

 

ارسال نظر