کد خبر : 17743

کم‌باران‌ترین پاییز نیم قرن اخیر

کم‌باران‌ترین پاییز نیم قرن اخیر

احمد میرخدائی:بی‌نظمی بارندگی در سال‌های اخیر به‌گونه‌ای است که آمارهای کوتاه‌مدت نمی‌توانند وضعیت واقعی را بازگو کنند؛

در این شرایط گرچه براساس تازه‌ترین آمارهای منتشر شده از وضعیت بارش‌ها، بارندگی در پاییز امسال نسبت به‌مدت مشابه سال قبل حدود 30.4درصد افزایش نشان می‌دهد اما بررسی آمارهای مدت‌های مشابه در سال‌های گذشته حاکی از این است که بخش زیادی از این بهبود وضعیت، غیرواقعی و نتیجه افت مقطعی بارندگی در سال گذشته بوده‌است.

به گزارش همشهری، آمارهای منتشر شده از سوی دفتر مطالعات پایه منابع آب وزارت نیرو، نشان می‌دهد از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر 96) تا شامگاه روز ششم آذرماه، ارتفاع کل ریزش‌های جوی در کشور به حدود 24میلی‌متر رسیده که این مقدار بارندگی نسبت به‌مدت مشابه در سال آبی گذشته حدود 30.4 درصد افزایش دارد. براساس این آمارها ارتفاع بارش‌ها در 66روز نخست سال آبی جاری، 27.5‌درصد نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت کاهش دارد اما مقایسه آمارهای سال‌جاری با آمارهای 2سال قبل نشان می‌دهد بارش‌های پاییزی در 2سال اخیر افول قابل توجهی نداشته است.

  • بارندگی‌های پاییزی یک‌سوم شد

آمارها می‌گویند در 66روز نخست سال آبی گذشته ارتفاع کل بارش‌ها 18.4میلی‌متر بوده که این میزان در مدت مشابه سال آبی جاری بهبودیافته و به 24میلی‌متر رسیده؛ اما توجه به این نکته ضروری است که براساس همین آمارها، 2‌سال پیش، ارتفاع ریزش‌های جوی در 66روز نخست پاییزی، 69.1 میلی‌متر یعنی نزدیک به 3برابر بارندگی‌های پاییزی امسال بوده است و بهبود ظاهری در وضعیت بارندگی‌های امسال، فقط محصول افت شدید بارندگی در سال گذشته بوده است.

براساس این گزارش، از سال آبی 91-90 تا سال آبی 95-94 ارتفاع ریزش‌های جوی در 66 روز نخست فصل پاییز، در محدوده 50 تا 69میلی‌متر در نوسان بوده اما در سال آبی گذشته (96-95) ارتفاع ریزش‌های جوی با 73.4درصد کاهش به 18.4میلی‌متر رسید و فصل تازه‌ای از افت بارندگی‌های پاییزی آغاز شد.

در این شرایط گرچه بارندگی‌های محدود پاییزی در مقایسه‌های کوتاه‌مدت، بهبود اوضاع را نوید می‌دهند اما حقیقت این است که اگر سال پایه مقایسه آماری را یکی از سال‌های آبی در دوره زمانی 90 تا 95 قرار دهیم، بارندگی‌های 2 سال اخیر حداقل 50درصد کاهش یافته است و این مسئله گرچه باعث کاهش میانگین بارندگی در دوره‌های درازمدت شده اما هنوز میانگین بارندگی‌های پاییزی سال‌جاری 27.5درصد از میانگین بارندگی‌های 49سال اخیر کمتر است.

  • بارندگی در قم به صفر رسید

در 66روز نخست سال آبی جاری، ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور نسبت به میانگین 49ساله 5/27درصد کاهش یافته است. در این دوره زمانی از 6 حوضه آبریز اصلی کشور فقط بارندگی‌های حوضه دریای خزر نسبت به میانگین درازمدت 1.4درصد افزایش داشته و 5حوضه باقی‌مانده بین 6تا 83درصد افت بارندگی را تجربه کرده‌اند. از سوی دیگر در بین 31 استان کشور، فقط 5 استان اردبیل، بوشهر، فارس، گلستان و مازندران نسبت به میانگین 49ساله شاهد بهبود بارش‌های پاییزی بوده‌اند و 26 استان باقیمانده کاهش 0.4 تا 100درصدی بارندگی را تجربه کرده‌اند.

در این دوره زمانی، بارندگی‌های استان بوشهر به 58.9 میلی‌متر رسیده که نسبت به دوره درازمدت 49ساله بیشترین میزان بهبود (حدود 90درصد) را داشته و استان گلستان با 90.7میلی‌متر بارندگی، شاهد بهبود 0.7درصدی بارندگی نسبت به دوره 49ساله بوده است. در مقابل اما استان قم اصلا بارندگی پاییزی نداشته و افت 100درصد بارندگی را شاهد بوده و استان گیلان با 289.8میلی‌متر بارندگی، افت0.4 درصد بارندگی پاییزی نسبت به دوره‌های مشابه درازمدت را تجربه کرده است./همشهری

 

ارسال نظر