کد خبر : 17773

پایش آلودگی رودخانه‌ها در 15 ایستگاه

پایش آلودگی رودخانه‌ها در 15 ایستگاه

میزان آلودگی رودخانه‌های استان بوشهر در 15 ایستگاه سنجیده می‌شود.

به گزارش بوشهر24،کارشناس مسوول آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به وجود چهار رودخانه دائم و 2 رودخانه فصلی در این استان، گفت:12 ایستگاه برای پایش رودخانه‌های دائمی و سه ایستگاه برای بررسی میزان آلودگی رودخانه‌های فصلی فعالیت دارند.

منیژه قیم تمیمی افزود: رودخانه های دائمی استان بوشهر عبارتند از شاپور، دالکی، مُند و حله و رودخانه‌های فصلی شامل باهوش و رودخانه شور می‌شود.

وی با اشاره به این‌که رودخانه‌ها از نظر شاخص‌های فیزیکوشیمیایی و میکروبی سنجش می‌شوند، بیان کرد: نتایج نشان می‌دهد که ایستگاه سعدآباد از رودخانه شاپور و پل دورودگاه از رودخانه دالکی به علت ورود فاضلاب‌های بهداشتی، و ورود روان‌آب‌های سطحی و زه آب‌های کشاورزی و راکد بودن آب، شستشو در روخانه، آلودگی دارد و دیگر ایستگاه‌ها در برخی از ماه‌ها به علت گذر احشام و دفع فضولات دامی دارای آلودگی است.

این کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر درباره رودخانه مند هم گفت: گذر از زمین های شوره زار و وجود کوه نمک در اطراف این رودخانه باعث شده میزان شوری آبش خیلی بالاتر از رودخانه های دیگر باشد.

به گفته قیم تمیمی، دبی رودخانه باهوش در فصل زمستان به علت بارش باران متوسط است و در ماه‌های دیگر، دبی بسیار کمی دارد؛ از رودخانه شور هم به علت دبی خیلی ناچیز در فصل زمستان و خشک بودن در فصل تابستان نمونه برداری نمی‌شود./صداوسیما

 

ارسال نظر