کد خبر : 18146

مدیرکل دامپزشکی بوشهر:

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در بوشهر مشاهده نشد

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در بوشهر مشاهده نشد

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر خواستار امتناع از خرید مرغ زنده شد و گفت: تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان بوشهر مشاهده نشده است.

مرتضی بحرانی  با اشاره به شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور اظهار داشت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بسیاری از کشورهای دنیا را درگیر کرده است.

وی ادامه داد: کشور ما هم به دلیل اینکه در خط سیر مهاجرت پرندگان قرار دارد و از مسیر سبیری به سمت ایران و ورود این بیماری ابتدا استان‌های شمالی را درگیر این بیماری کرد و سپس در برخی از دیگر نقاط کشور شیوع پیدا کرد، اما در استان بوشهر با انجام نمونه‌برداری‌ها و آزمایشات مختلف هنوز نمونه مثبتی از این بیماری مشاهده و گزارش نشده است.

مدیر کل دامپزشکی استان بوشهر با اشاره به تهیه مرغ از مراکز عرضه و فروشگاه‌های مجاز تاکید کرد: از هم‌استانی‌ها تقاضا داریم از خرید مرغ زنده امنتاع کنند و مواردی که فروش مرغ زنده مشاهده می‌شود را به مراکز پلیس ۱۱۰ و یا شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌ها اطلاع دهند.

وی افزود: خوشبختانه در بحث جلوگیری از فروش مرغ زنده مراجع قضایی، دادستان و نیروی انتظامی استان همکاری لازم و تنگاتنگی با مجموعه دامپزشکی دارند که همین تعامل می‌تواند سلامت جامعه را تامین و تضمین کند.

بحرانی در خصوص مصرف گوشت مرغ با توجه به شیوع بیماری آنفلوانزا در کشور تصریح کرد: در صورتی‌که مرغ مصرفی از سیکل کشتارگاه و نظارت بهداشتی دامپزشکی عبور کرده و در مراکز عرضه مجاز به فروش برسد و دارای بسته بندی و تاریخ تولید و انقضای مشخص باشد، هیچگونه خطری برای مصرف وجود ندارد و مردم بدون هیچ‌گونه نگرانی می توانند این محصولات را خریداری و مصرف کنند.

 

ارسال نظر