کد خبر : 18466

به همت نیروهای انقلابی مطالبه گر برگزار شد

نشست مردم پرسشگر ، مسئولان پاسخگو

نشست مردم پرسشگر ، مسئولان پاسخگو

نشست مسئولان آب و برق استان بوشهر با مردم تحت عنوان "مردم پرسشگر، مسئولان پاسخگو" در مسجد توحید بوشهر با حضور گسترده مردم برگزار شد.

به گزارش بوشهر24 ، نشست مسئولان آب و برق استان بوشهر با مردم تحت عنوان "مردم پرسشگر، مسئولان پاسخگو" در مسجد توحید بوشهر با حضور گسترده مردم برگزار شد.

 

مهندس پاراد، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر
*کاهش نزولات جوی و افزایش مصرف در  بخش‌های مختلف عامل افزایش خاموشی‌ها است. در سنوات گذشته 9300 مگاوات برق از نیروگاه‌های برق آبی تولید می‌شد که این مقدار به سبب کاهش بارندگی با کاهش 60 درصدی مواجه شده  است.
* شرایط در حال حاضر به گونه‌ای است که افزایش تولید به سبب محدودیت‌ها ایجاد نشده اما مصرف برق افزایش یافته است و باید با همدلی از این شرایط عبور کنیم.

* بر اساس اسناد وزارت نیرو دو پیش بینی بار کوتاه مدت و بلند مدت تدوین شده است و بر اساس این اسناد نیروگاه ساخته می‌شود.

* در تمام دنیا برق تولیدی به شبکه سراسری وصل می‌شود. پس از انتقال برق به شبکه سراسری بر اساس میزان تولید و مصرف در دیسپاچینگ ملی توزیع برق صورت می‌گیرد تا مدیریت برق در سراسر کشور محقق شود.

 

* قطعی برق در استان بوشهر نسبت به دیگر نقاط کشور کمتر است. با توجه به شرایط ویژه در استان بوشهر و وضعیت آب و هوا با پیگیری‌های صورت گرفته در حالی که در کشور قطعی برق  روزانه در دو نوبت و هر بار دو ساعت است  ولی در استان بوشهر این زمان در هر بار یک ساعت و 20 دقیقه تعیین شده است.

*برق مناطق حساس و مهم مانند بیمارستان‌ها قطع نمی‌شود. هفته گذشته برنامه ریزی قطع برق اعلام شد و برنامه جدید هفته پیش‌رو هم به زودی اعلام می‌شود.

* برق در 60 منطقه در بوشهر توزیع می‌شود و آب در 4 قسمت و بنابراین امکان مدیریت همزمانی آن وجود ندارد.

*با تاکید بر حمایت از سرمایه گذاران برای ساخت نیروگاه خورشیدی، حمایت از سرمایه‌گذاری در نصب نیروگاه‌‌های خورشیدی در اولویت برنامه‌های استان بوشهر است که خرید تضمینی برق تولیدی از سرمایه‌گذاران مورد توجه است.

* وزارت نیرو برق تولیدی را به صورت تضمینی خریداری می‌کند و تمامی سرمایه گذاران می‌توانند در این باره اقدام کنند. 
 
 
مهندس نصوری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر
*بیش از نیمی از روستاهای استان دارای شبکه آبرسانی هستند. در استان بوشهر 619 روستا وجود دارد که از این تعداد 452 روستا به شبکه آبرسانی متصل هستند و از آب شرب سالم بهره مند هستند.

 * 167 روستای استان بوشهر با استفاده از منابع محلی مانند چاه و چشمه  آب شرب سالم آنها تامین می‌شود و مابقی روستاها که از امکانات محلی در تامین آب بهره‌مند نیستند با تانکر به آنها آبرسانی می‌شود.

* منابع تامین آب استان بوشهر بیشتر به استان‌های همجوار وابسته است که کاهش بارندگی تاثیر منفی بر ذخائر آنها گذاشته است.

 

* مشکلات آبرسانی روستاهای استان بوشهر بیشتر شهرها است.چاه‌های آب در استان به سبب کاهش بارندگی و برداشت بی رویه کم آب شده و این در حالی است که طرح‌های کوتاه مدت برای کف شکنی و حفر چاه در حال اجراء است.

* اجرای برخی از آب شیرین کن‌ها برای تامین آب روستاهای استان به سبب شرایط ارزی با تاخیر مواجه شده و پیمانکار آب شیرین‌کن بخش ساحلی دلوار به سبب ناتوانی از پروژه خلع و در مرحله فراخوان برای سرمایه‌گذار جدید اجرا شده است.

*آب شیرین کن سیراف با مشارکت وزارت نیرو و نفت  در حال اجرا است که امیدوار هستیم تا سال آینده به بهره برداری برسد. برای اجرای این پروژه خط انتقال توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء  با اعتبار 65 میلیارد تومان اجرایی شده و این در حالی است که وزارت نفت برای اجرای این پروژه 108 میلیارد تومان تخصیص داده است.

 

*با تاکید بر قطع آب انشعاب‌های باغ ویلاها در استان ،  یکی از مشکلات آب مناطق روستایی باغ ویلاها هستند که تاکنون انشعاب آب 300 باغ ویلا قطع شده و 200 تای دیگر هم  به زودی قطع می‌شود و اجازه نمی‌دهیم آب شرب به مصارف دیگر برسد.

*با پیگیری‌های صورت گرفته با کشاورزان توافق شده تا با مشارکت در اجرای طرح نکاشت با پرداخت اعتبارات لازم به آنان،  محصول کشت نشود و آب آن را برای مصارف شرب استفاده شود.

 
مهندس رجایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر

* کاهش بارندگی و افزایش پدیده خشکسالی بر مشکلات تامین آب استان بوشهر در چند سال اخیرافزوده است.

* متوسط بارندگی در استان بوشهر از 238 میلیمتر به 192 میلیمترکاهش یافته است . این کاهش بارندگی همزمان با افزایش مصرف آب در بخش شرب و کشاورزی به سبب افزایش جمعیت و الگوی نامناسب کشت و مصرف همراه بوده است.

* مصرف سالانه آب در استان حدود یک میلیارد مترمکعب است که از این مقدار 810 میلیون مترمکعب مصرف کشاورزی، 125 میلیون مترمکعب مصرف آشامیدنی و 80 میلیون مترمکعب مصرف صنعت است.

 

* روزانه 330 هزار مترمکعب از استان‌های همجوار برای تامین آب آشامیدنی وارد خطوط ابرسانی استان بوشهر می‌شود که این استان‌ها نیز با کاهش بارندگی روبه‌رو بوده‌اند.

* یکی از منابع تامین آب آشامیدنی استان بوشهر رودخانه شاهپور و چشمه ساسان  در کازرون است که اکنون چشمه خشکیده و آبدهی رودخانه شاهپور 80 درصد کاهش یافته است.

* بعد از بهره برداری از سد رئیسعلی دلواری، ساخت سد دالکی  و  چهار سد بزرگ  دیگر با ظرفیت 500 میلیون متر مکعب طراحی و اجرایی شده است.

* اکنون 5 درصد آب آشامیدنی استان از طریق آب شیرین کن تامین می‌شود. در افق 1404 تولید و تامین آب آشامیدنی از تاسیسات آب شیرین‌کن در استان بوشهر باید به 46 درصد برسد.

* در سال 92 آب شیرین کن کنگان به بهره برداری رسید . آب شیرین کن بوشهر در سال 95 افتتاح شد و در هفته دولت امسال آب شیرین کن بوشهر با ظرفیت 35000 متر مکعب عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

 
مهندس پوریوسفی، سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر

*90 درصد منابع آب آشامیدنی استان بوشهر وابسته به دیگر استان‌ها است. بیش از 80 درصد منابع آبی به چاه‌‌ها، چشمه‌ها، رودخانه‌ها و سدها وابسته است که کاهش بارش باران، آب این منابع را تحت تاثیر قرار داده است.

*حدود 30 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از خط آبرسانی تامین می‌شود که کاهش آورد آب از رودخانه شاهپور و خشکیده شدن چشمه ساسان آب ورودی از این منبع کاهش چشمگیری یافته است.

 

* آب دریا در استان ظرفیت مهمی برای تامین آب آشامیدنی فراهم کرده که در این راستا  اجرای طرح‌های آب شیرین‌کن مهم‌ترین پروژه تامین آب آشامیدنی استان بوشهر است.

* مجوزهای لازم برای اجرای طرح‌های آب شیرین‌کن در استان صادر شده است. اکنون 2 پروژه آب شیرین‌کن بوشهر و کنگان با ظرفیت هرکدام 10 هزار متر مکعب در شبانه‌روز افتتاح شده و این در حالی است که چند پروژه دیگر از جمله آب شیرین‌کن 35 هزار متر مکعبی بوشهر مجوز آن برای اجراء صادر شده است.

*صدور مجوز آب شیرین کن دارای فرایند تخصصی است . این پروژه‌ها توسط بخش خصوصی اجراء می‌شود و وزارت نیرو از آنها خرید تضمینی برای  انتقال آب به شبکه آبرسانی انجام می‌دهد.

*حل بحران آب در استان بوشهر پروژه‌ها در سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت طراحی شده است. امسال برای  عبور از بحران کم‌آبی در شهرهای استان بوشهر پروژه‌های کوتاه مدت در حال اجراء است که حفر چاه، کف شکنی چاه‌ها، نوسازی شبکه آبرسانی و اجرای طرح نکاشت از آن جمله است.

*مدیریت مصرف باید در دستور کار همه مشترکان قرار بگیرد چراکه این مهم نقش ویژه‌ای در کمک به حل بحران کم‌آبی دارد.

منبع: گام نیوز

ارسال نظر