کد خبر : 18577

حاشیه ای بر طغیان بچه های انقلابی علیه اشرافیت درفضای مجازی/ چرا باید به مقابله با اشرافیت نئومذهبی‌ها پرداخت؟

حاشیه ای بر طغیان بچه های انقلابی علیه اشرافیت درفضای مجازی/ چرا باید به مقابله با اشرافیت نئومذهبی‌ها پرداخت؟

اتفاقی که باید جدی‌تر ادامه پیدا کند، ایجاد حساسیت بر سر مسئله‌ی تجمل و تبرج است. اتفاقات اخیر فضای مجازی و ایستادن دربرابر اشرافیت منتسبین به نظام و نئومذهبی‌ها می‌تواند شروعی باشد برای ریشه کن کردن اشرافیت در بدنه نظام و قشر مذهبی جامعه.

چند روزی می‌شود که رنگ و بوی فضای مجازی بیش از اینکه مثل همیشه بیان روزمرگی کاربرانش باشد؛ تبدیل شده است به میدان جنگی میان فعالین انقلابی در فضای مجازی و بچه پولدارهای آقا زاده‌ی اینستاگرام نشین. ماجرا از عروسی پسر یکی ازمسئولین کشور شروع شد. اینکه منتسبین به مسئولین نظام اسلامی نباید مانور تجملشان دل مردم را خالی کند، دال مرکزی دعوای اخیر فضای مجازی بوده است. این اتفاق می‌تواند در راستای همان تغییر فضای مجازی به نفع انقلاب و اسلام باشد.

 
 یکی از آرمان‌های اصلی انقلاب اسلامی مبارزه با اشرافی‌گری و تفاخر بوده است. اینکه انسان با داشته‌هایش خودنمایی کند و باعث ایجاد حس کمبود در دیگران شود، هم در اسلام نکوهش شده است و هم در نظام اسلامی یک آسیب است. نام دیگر این پدیده تبرج است. پدیده‌ای که در بسترهای متفاوت به خودنمایی می‌پردازد. امروزه نیز یکی از بسترهای مهم تبرج، فضای مجازی اینستاگرام است و در آن هرکسی هرچه دارد به اشتراک می‌گذارد؛ یکی قلمش، دیگری چهره و اندامش و برخی نیز با ثروت و امواشان به تبرج می‌پردازند. 
 
اما جنس اتفاقات اخیر کاملا مخالف این روند تثبیت شده در فضای مجازی بوده است. امروز در فضای مجازی دعوا بر سر این است که نه تنها نباید ترویج فرهنگ تجمل کرد، که اصولا باید با مروجین دانه درشت آن نیز مقابله بشود.
 
در راستای مقابله با فرهنگ تجمل، مقام معظم رهبری نیز می‌فرمایند : 
«عیب اوّلِ اشرافیگری، اسراف است - اشرافیگریِ حلال را می‌گوییم؛ یعنی آن چیزی که پولش از راه حلال و بحق به دست آمده - اما عیب دوم بدتر است و آن این است که فرهنگ‌سازی می‌کند؛ یعنی چیزی برای مسابقه دادن همه درست می‌کند. البته در این زمینه مسؤولان درجه یک بسیار نقش دارند؛ تلویزیون بسیار نقش دارد؛ منش من و شما هم بسیار نقش دارد... بهانه برای تجمّل‌سازی، واقعاً مناسب نیست. به نظر من زرق و برق در زندگی شما وقتی به بیرون منعکس شود، آن اشکال دوم را دارد: فرهنگ می‌سازد و یک عدّه نوکیسه و تازه به دوران رسیده را به خرجها و تجمّل‌بازیِ زیادی تشویق می‌کند. بعد هم می‌بینند رؤسای نظام هستند؛»
 
 این جریان عدالتخواهی بیرون آمده از دل جبهه‌ی انقلاب اسلامی، ابتدائا سر حرفش با نئومذهبی‌های فضای مجازی و مسئولان نظام است؛ این‌که اگر جلوی تبرج و تفاخر قشر مذهبی در فضای مجازی گرفته نشود، بعدها امیدی به قیام بر علیه اشرافیت وجود نخواهد داشت . 
 
همان‌گونه که مقام معظم رهبری بیان کردند، اشرافی‌گری باعث ایجاد فرهنگ تجمل و تبرج می‌شود و مسئولین نظام اسلامی در مرحله اول باید از این آسیب جلوگیری کنند. یکی از استدلال‌های مبارزه علیه اشرافیت و تبرج آقازاده‌ها این است که اصولا جامعه باید نسبت به تجمل و تبرج حساس باشد؛ عادی شدن اشرافی‌گری در جامعه از ترویج آن توسط سلبریتی‌های مجازی و مسئولین شروع می‌شود و بعد تبدیل می‌شود به یک آرمان همه گیر! با این دست فرمان روزی می‌رسد که دیگر تجمل و تبرج یک رذیلت اخلاقی نباشد و همه‌ی جامعه نسبت به آن رویکردی مثبت داشته باشند. 
 
امروز مدل‌های نئومذهبی اینستاگرام نیز به تبلیغ و ترویج برندگرایی و تجمل مشغول‌اند؛ و این خود مهم‌ترین دلیلی است که می‌شود علیه این قشر تفاخرکننده موضع گرفت و از آن‌ها خواست تا تکلیفشان را با خودشان مشخص کنند.  
 
اتفاقی که نئومذهبی‌های اینستاگرام رقم می‌زنند آسیبش از آسیب امثال مسیح علینژادها کم‌تر نیست. کافیست تا لحظاتی را در اینستاگرام چرخ بزنید. آن وقت با تعداد قابل توجهی مدل رو به رو می‌شوید که با مال حلال و ظاهری مذهبی، ترویج برندگرایی و مصرف زدگی می‌کنند. چیزی که در صورت تداوم بعد از گذشت سال‌ها باعث می‌شود مصرف‌زدگی و تجمل دیگر یک رذیلت اخلاقی نباشد و هیچ‌گاه علیه اشرافیت قیامی صورت نگیرد. این مسئله دقیقا تحریک همگانی به مصرف است. تحریک، همگانی است، اما ارضا طبقاتی! همه‌ی جامعه را تحریک به خرید برند می کنند اما فقط یک طبقه خاص توانایی خرید آن را دارد! همه را تشویق به سوار شدن به ماشین های لوکس می کنند اما تنها یک طبقه می تواند از مواهب عصر جدید استفاده کامل را ببرد! اشرافی گری زمانی که ترویج و تبیلغ شد همه‌ی جامعه را اسیر تحریک همگانی می‌کند! تحریک به مصرف و تبذیر؛ وقتی شما تحریک به مصرف شوید چه به زندگی اشرافی و مصرف زده برسید و چه نرسید، شما الگوی رفتاری خود را انتخاب کرده اید. در اصل بعد از این فرایند اصلا اشرافی‌گری و تجمل مذموم نیست؛ چراکه تمام جامعه طالب آن است و طبیعی هم هست که تنها یک طبقه از آن استفاده می‌کند و طبقه دیگر تا پایان زندگی در حسرت آن خواهد ماند.
 
امروز چه غیر مذهبی‌ها و چه نئومذهبی‌های جامعه و فضای مجازی به سرکوب اخلاق مشغول‌اند. برای همین ایستادن در برابر آن‌ها در فضای مجازی نه‌تنها بی‌اخلاقی نیست، که اتفاقا احیای اخلاق و جوانه زدن بذر مقابله علیه مصرف‌گرایی و اشرافیت است. اتفاقی که باید جدی‌تر ادامه پیدا کند، ایجاد حساسیت بر سر مسئله‌ی تجمل و تبرج است. اتفاقات اخیر فضای مجازی و ایستادن دربرابر اشرافیت منتسبین به نظام و نئومذهبی‌ها می‌تواند شروعی باشد برای ریشه کن کردن اشرافیت در بدنه نظام و قشر مذهبی جامعه./ رجانیوز

 

ارسال نظر