کد خبر : 18624

مسئول امور صید اداره کل شیلات استان بوشهر گفت

کاهش 63 درصدی صید میگو

کاهش 63 درصدی صید میگو

مسوول امور صید اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: در یازده روز صید، 278 تن میگو در آب‌های ساحلی استان صید شده است که 63 درصد کمتر از مدت مشابه پارسال است.

به گزارش بوشهر24، منصور پاپری افزود: صیادان پارسال در این مدت 746 تن میگو صید کرده بودند.

وی بیان کرد: صید میگو از سوم مرداد برای قایق‌ها و از پنجم مرداد برای لنج‌‌ها آغاز شده است.

مسئول امور صید اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: امیدواریم با تغییر شرایط جوی ذخایر جدیدی وارد آب‌های ساحلی استان شوند و صید بیشتر شود.

پاپری ادامه داد: دو دهه است که شیلات مدیریت صید را برعهده گرفته و زمان صید پس از انجام گشت‌های تحقیقاتی پژوهشکده میگو، مشخص می‌شود.

وی تصریح کرد: بررسی میزان صید در 20 سال گذشته نشان دهنده روند کاهشی صید است که علت آن بیشتر مسائل جوی است.

در همین حال رئیس پژوهشکده میگوی کشور که در بوشهر قرار دارد، گفت: گشت‌های تحقیقاتی که پیش از صید برای بررسی ذخایر میگو صورت گرفت نشان داد که امسال ذخایر مانند پارسال نخواهد بود و میزان صید در چند روز گذشته نیز این موضوع را ثابت کرد.

بابک قائدنیا افزود: در حالی که پارسال میزان صید بر ساعت 11 کیلوگرم بود امسال در روزهای گذشته، این میزان 7 کیلوگرم ثبت شده است.

وی پراکنش میگو را یکی از علل کاهش صید عنوان کرد و ادامه داد: صید خارج از فصل باعث شده  میگوها پراکنده شوند و اگر چه اندازه میگو‌ها خوب بوده اما میزان ذخایر این آبزی کم است.

رئیس پژوهشکده میگوی کشور مسائل جوی را از دیگر عوامل کاهش صید دانست و بیان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد در سال‌هایی که بارش‌ها خوب است، صید بهتری داریم و بر همین اساس، امسال که بارندگی کم بوده، صید کمتر است.

قائدنیا درباره تاثیر طرح دریابست در حفظ ذخایر میگو گفت: طرح دریابست در ابتدا پیشنهاد جامعه صیادی برای حفظ ذخایر این آبزی بود و صیادان هم در اجرای این طرح خوب همکاری کردند، اما برای اثر بخش بودن دریابست باید این طرح دست‌کم سه ماه اجرا شود.

 

منبع:خبرگزاری صداوسیما

ارسال نظر