کد خبر : 18678

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان خبر داد

نخلستان های استان بوشهر در معرض خطر سوسک سرخرطومی حنایی

نخلستان های استان بوشهر در معرض خطر سوسک سرخرطومی حنایی

کارگاه آموزشی، آشنایی و ردیابی آفت قرنطینه ای سوسک سرخرطومی حنایی، توسط گروه ردیاب ملی اعزامی از سیستان و بلوچستان، در یکی از باغات حوزه وحدتیه و با تعداد 36 نفر از باغداران برگزار گردید.

به گزارش بوشهر24 به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان، منصور نوذری مدیر آن شهرستان گفت : هدف از برگزاری  این کارگاه آموزشی، ردیابی و آگاهی باغداران  از ورود احتمالی آفت به نخلستان های منطقه و ریشه کنی فوری آنها می باشد.

نوذری افزود : سوسک سرخرطومی حنایی خرما از جمله  آفات قرنطینه ای است که با توجه به شیوع آن در استان های جنوبی و کشور عراق و  به دلیل احتمال خطر انتقال آن به نخلستان های کشورمان، طرح رد یابی توسط گروه ردیاب و  تله گذاری فرمونی در سطوح مشخصی از نخلستان های شهرستان دشتستان  اجرا  گردید.

سرخرطومی حنایی خرما با توجه به قدرت تهاجمی و  تولید نسل زیاد، آفتی است که می تواند تا صد در صد به نخل خرما خسارت وارد کند و ردیابی بر اساس پایش های چشمی و مشاهده علائم و همچنین استفاده از فرمون های جنسی مخصوص این سوسک صورت میگیرد.

وی گفت: خسارت اصلی این آفت در مراحل لاروی به درختان وارد می‌شود. لارو‌ها با نفوذ به تنه نخل، از دستجات آوندی، جوانة مرکزی، غلاف‌های تازه و لیفی نشده تغذیه و کانال‌هایی در جهات مختلف (بالا و پایین) در تنه ایجاد می‌کنند. همچنین لارو‌ها از بافت دمبرگ نیز تغذیه می‌کنند. معمولاً خسارت این حشره به سادگی قابل مشاهده نیست و تنها زمانی می‌توان متوجه وجود سوسک حنایی خرما شد که برگ‌ها پژمرده می‌شوند یا درخت می‌افتد. همچنین این آفت عامل تسهیل ورود بیماری‌های باکتریایی و قارچی به نخل نیز می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان گفت : با توجه به علائم خسارت آفت وارداتی درختان نخل، به باغداران توصیه شد که از ورود پاجوش درخت نخل خرما از استانهای همجوار وکشورهای حوزه خلیج فارس خودداری کرده و در صورت مشاهده  علائم آفت سوسک سرخرطومی  به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه و این موضوع را با کارشناسان در میان گذارند.

 

ارسال نظر