کد خبر : 18810

آیت الله صفایی بوشهری در پنجمین دوره گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی 1435

اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از وضع اقتصادی موجود

اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از وضع اقتصادی موجود

امام جمعه بوشهر فرمود: در هیچ نقطه ای از جهان تهاجم اقتصادی موثر واقع نشده مگر آن که کشور در عرصه مقاومت اقتصادی دچار ضعف و وادادگی بوده و نگاه مسولان و طراحان اقتصادی، نگاه تسامح با جنگ اقتصادی باشد و مقاومت نباشد و همچنین نگاهشان عرضه سرزمین اقتصادی کشور به مهاجمان باشد .

به گزارش بوشهر24 به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، آیین اختتامیه ی پنجمین دوره گفتمان سازی و مطالبه گری تخصصی اقتصاد مقاومتی 1435، بصورت مشترک توسط قرارگاه علمی احمدی روشن، بسیج دانشجویی و مرکز گام روز یکشنبه در اردوگاه سید الشهدا آبعلی برگزار گردید .

آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر و همچنین دکتر نیک روش مسئول سازمان بسیج دانشجویی کشور از جمله مهمانان ویژه ی این برنامه بودند.

حضرت آیت الله صفایی بوشهری در این همایش ضمن تبریک ویژه ی دهه ی ولایت به جایگاه انقلاب اسلامی و ظرفیت های ویژه آن پرداخت و فرمود: انقلاب اسلامی ایران یک حرکت تحول آفرین بنیادی در تاریخ معاصر است و از سنخ انقلابات ناسیونالیستی یا مکاتب مختلف ایجاد کننده انقلاب در قرن 19 و 20 نیست و از سنخ بعثت انبیاء و تجلی بخش تمامی مظاهر اسلام در شرایط کنونیست .

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه جوهر انقلاب اسلامی با جنبش های مصر، کوبا، شیلی، روسیه و دیگر جغرافیای سیاسی جهان متفاوت است اظهار داشت: ماهیت آن انقلابات دارای بعد خاصی مانند اقتصادی یا حس ملی گرایی یا اندیشه های تفکرات نواندیشی مثل لیبرالیسم یا سکولار بود اما انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب آسمانی تجلی بخش دستورات الهی در زمین بوده و تحقق بخش زندگی دنیوی و اخروی انسان می باشد.

ایشان با توجه به توطئه های فراوان که علیه انقلاب اسلامی ایران انجام داده اند افزود: تحولاتی که در بلوک شرق و غرب انجام می شد نقطه اشتراکی داشته که در آن ریل ها به هم می رسیدند و آن هم دین زدایی و پایان اندیشه های دینی و حکومت های دینی است که از جهت تئوریک بسیار در مراکز معماری اندیشه های جهانی کوشیدند این را تلقین کنند و هم در سیاست، نگاه دینی را از مدیریت حذف کرده و از آن پس تمام مکاتب اجتماعی و اقتصادی به عنوان دین زدایی جایگزین و در مدیریت، سکولار غالب شد که به همین دلیل در جغرافیای جهان، انقلابی از سنخ دین نبود و به همین علت حمله و هجمه می کردند .

وی در ادامه اشاراتی به کارآمدی و پیشرفت های انقلاب اسلامی نموده و فرمود: انقلاب اسلامی ایران با طلوعش تمامی طراحی جهان برای نظام سیاسی و مدیریت سکولار را بدون هیچ دلیلی در هم شکست .

ایشان فرمود: مدیریت اجرایی دینی کارآمدترین مدل مدیریت است و مناظرات و سخنرانی های فراوانی انجام می شد ولی به علت جو غالب جهانی ناموفق بود .

امام جمعه بوشهر فرمود: انقلاب اسلامی ایران با حد وسط منطقی یقینی تمام نظریه پردازان غرب را به این رساند که تمام اندیشه های مدیریت سکولار اشتباه بوده است .

آیت الله صفایی بوشهری اظهار داشت: از جمله پیشرفت های مهم انقلاب اسلامی، پیشرفت بر اساس دانش و دانایی، پیشرفت عدالت به عنوان اصل اول مدیریت اسلامی، پیشرفت پایدار و جامع دینی بر اساس نگاه به انسان از دیدگاه آسمانی و نگاه به جامعه به عنوان بستری برای رشد و آرامش که آمال و آرزوی همه انسان هاست، می باشد .

ایشان در رابطه با مذاکره با آمریکا فرمود: مذاکره با آمریکا یعنی مذاکره با موجودی که ماهیتا از طرف نقطه مقابل ماست که هدفش امتیاز گیری و امتیاز ندادن و پا روی گلو گذاشتن است که شاید استراتژی هایشان گاهی تغییر کند ولی نگاه و منطقشان همیشه همین است .

آیت الله صفایی بوشهری نکات مهمی را در رابطه با جنگ اقتصادی یادآور شد و فرمود: یکی از انواع تهاجم نرم، جنگ اقتصادیست که در جریان فتنه دشمن هجمه کرد، در علم و فناوری ما را از تحصیلات عالیه محروم کرد و گزاره ها و داده های علمی خود را به ما ندادند ولی جوانان ایران در یک اقدام حماسی توطئه های آن ها را خنثی کردند .

 

امام جمعه بوشهر فرمود: در هیچ نقطه ای از جهان تهاجم اقتصادی موثر واقع نشده مگر آن که کشور در عرصه مقاومت اقتصادی دچار ضعف و وادادگی بوده و نگاه مسولان و طراحان اقتصادی، نگاه تسامح با جنگ اقتصادی باشد و مقاومت نباشد و همچنین نگاهشان عرضه سرزمین اقتصادی کشور به مهاجمان باشد .

ایشان فرمود: در قرآن آمده است که مومنان نباید خائف از برون اسلام باشند و به مسالمت با اقتدار آنان بپردازند . فکر نکنید آمریکا و اتحادیه اروپا از هم جدا هستند، هرکس سرآمدی و اندیشه ایشان را قبول کرد، از خود دشمن است و تفکر سالم با استکبار، ظلم به نظام است .

وی با صراحت تنها راه برون رفت از وضع اقتصادی موجود را سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده توسط رهبر معظم انقلاب برشمرد و فرمود: همان طور که در نبرد، علوم و فنون لازم است، در اقتصاد نیز چنین است و باید ابتدا سند چشم انداز کلان جمهوری اسلامی در شرایط بحران و غیر بحران طراحی شود، سپس یک بانک اطلاعاتی قوی، سیال و پویا به رصد وضع موجود پرداخته و یک سامانه مدیریت جهادی در اقتصاد دایر شود زیرا در عرصه جنگ اقتصادی، مدیر اقتصادی جهادی لازم است. و سپس باید برخوردهای بازدارنده ملی در عرصه مبارزه با مفاسد اقتصادی صورت گیرد.

ایشان در پایان بیانات خود خاطرنشان کردند: باید نگاهمان جوان محور باشد زیرا جوانان ما تمدن آفریدند و همچنین ظرفیت های اصلی انقلاب از دیدگاه مقام معظم رهبری جوانان بوده و بسیاری از چالش های بدست جوانان حل می شود.

 

درانتهای مراسم نیز از تیم های برتر هرحوزه تقدیر به عمل آمد .

ارسال نظر