کد خبر : 18868

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیر گفت

درختان حرا در ۳۵۰ هکتار از سواحل شهرستان دیر کاشته شد

درختان حرا در ۳۵۰ هکتار از سواحل شهرستان دیر کاشته شد

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیربا اشاره به نقش مهم درختان حرا و جنگل‌های مانگرو در اکوسیستم طبیعی دریا و سواحل گفت: در این راستا در ۳۵۰ هکتار از سواحل شهرستان دیر این درختان کشت شده است.

به گزارش بوشهر24 ، خلیل دوراهکی به اهمیت حفظ اکوسیستم زیست محیطی سواحل پرداخت و اظهار داشت: روند جمعیت، توسعه شهری و صنعتی مجاور نواحی ساحل بحران‌های جدی محیط زیستی و اقتصا دی و اجتماعی را ایجاد  کرده و فراگیری مشکلات زیست محیطی و اکولوژیکی، خسارت جبران ناپذیری به اکوسیستم  دریا و سواحل وارد کرده است.

وی با بیان اینکه جنگل‌های مانگرو یا حرا نقش بسیار مهمی در حفاظت از ساحلی، کاهش اثرات طوفان و امواج و پایداری پهنه‌های گلی و حفظ کیفیت آب ساحل  دارد گفت: درختان حَرّا در زیستگاه‌های حیاتی آبزیان و حیات وحش نقش مهم و تاثیرگذاری دارد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دیر بیان کرد: به منظور احیاء گسترش این اکوسیستم و بهره مندی از خدمات آن، در سنوات گذشته اقدام به کاشت درخت حرا در پهنه‌های ساحلی شهرستان دیر شده است.

دوراهکی با اشاره به اینکه طی سالیان گذشته حدود 350  هکتار از سواحل این شهرستان درخت حرا کاشته شده است خاطرنشان کرد: سال گذشته 150 هکتار از اراضی سواحل خورهای بردستان و بردخون درختان حرا کاشته شد.

وی، هدف از کاشت درخت حرا  را گسترش جنگل، حفظ تنوع زیستی حفاظت از خاک، تقویت زیستگاه آبزیان، پرندگان، جانوران وحشرات دانست و تصریح کرد: این مهم سبب جذب گردشگر پایدار و کاهش انرژی امواج، بالا بردن کربن، جلوگیری از تخریب ساحل رسوبی طبیعی در مقابل زمین خواری می‌شود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دیر افزود: درخت حرا از گیاهان مانگرو است و در سواحل خورها و نقاط برکه‌ای می‌روید.

دوراهکی با بیان اینکه دانه حرا روی درخت مادر می‌روید و نهال تولید می‌کند خاطرنشان کرد: حرا عموما در آب شور ودریا رشد می‌کند و دارای برگ‌های با ظاهری بیضی شکل و میوه آن بادامی شکل و گل آن طلایی رنگ که از 4 برگ پوشیده می‌باشد.

وی بیان کرد: درخت حرا عموما تا ارتفاع 3 تا شش متر با شاخه و برگ‌های سبز و روشن در آب شور دریا رشد می‌کند.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری  شهرستان دیر از کشت 30 هزار نهال درخت حرا در نهالستان بخش بردخون شهرستان دیر خبرداد و بیان کرد: این پروژه با اعتبار 400 میلیون ریال از اعتبارات ملی عملیاتی شده است.

دوراهکی گسترش جنگل و حفظ تنوع زیستی، حفاظت از خاک، تقویت زیستگاه پرندگان و حشرات را از اهداف تولید و کاشت نهال حرا دانست و افزود: جنگل‌های حرا بر روی خاک‌های لجنی ناشی از رسوب خاک‌های حاصل از فرسایش سواحل رشد می‌کند و با جزر و مد آب در دریا شناور می‌شوند. / تسنیم

ارسال نظر