کد خبر : 18877

سه شنبه صورت می گیرد

سفر رئیس جمهور به عسلویه برای افتتاح 3 طرح پتروشیمی

سفر رئیس جمهور به عسلویه برای افتتاح 3 طرح پتروشیمی

رئیس جمهور فردا برای افتتاح ۳ طرح پتروشیمی، به عسلویه استان بوشهر سفر می‌کند.

به گزارش بوشهر24 ، رئیس جمهور برای افتتاح فاز سوم توسعه پتروشیمی پردیس، متانول مرجان و فاز یک توسعه پتروشیمی دماوند، به عسلویه سفر می‌کند. با بهره‌برداری از فاز سوم پتروشیمی پردیس، این مجتمع با ظرفیت تولید سالانه پنج میلیون و ۲۶۵ هزار تن اوره و آمونیاک به بزرگترین تولیدکننده این محصولات در جهان تبدیل می‌شود.

این فاز شامل واحدهای جانبی از جمله دو بویلر هر کدام به ظرفیت ۱۵۰ تن در ساعت، طرح توسعه ‌آبگیر و ایجاد واحد تولید آب ‌DM‌ به ظرفیت ۳۰۰ مترمکعب در ساعت است که با هزینه ۵۰۲ میلیون یورو از محل درآمد فازهای نخست و دوم مجتمع پتروشیمی پردیس ایجاد شده ‌است.

طرح تولید متانول پتروشیمی مرجان با ظرفیت تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن طرح دیگری است که با حضور رئیس جمهور به بهره برداری خواهد رسید.

تولید تجاری متانول از ۲۹ مرداد امسال در این پتروشیمی آغاز شده است. همچنین با توجه به آماده نبودن فازهای دو و سه طرح پتروشیمی دماوند، واحد تولید اکسیژن پتروشیمی مرجان به منظور تامین برخی خدمات پشتیبانی این مجتمع تابستان امسال به بهره‌برداری رسیده است.

در شرایط کنونی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران حدود ۶۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تن (بدون احتساب پتروشیمی تعطیل شده آلیانس) است که با بهره‌برداری از دو مجتمع تولیدی فاز سوم پتروشیمی پردیس و پتروشیمی مرجان این ظرفیت از مرز ۶۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تن در سال عبور می‌کند.

رئیس جمهور فاز نخست پتروشیمی دماوند را هم افتتاح می‌کند.

این فاز شامل نیروگاهی است با 12 توربین و واحد بخار که ظرفیت تولید هزار و ۹۰۰ مگاوات برق را دارد.

در کنار راه‌اندازی واحدهای تولید برق و بخار پتروشیمی دماوند، با بهره برداری از تاسیسات GIS و پست‌های انتقال برق، هم‌اکنون امکان تامین برق مورد نیاز طرح‌های به بهره برداری رسیده و طرح‌های در حال ساخت پتروشیمی در فاز دوم منطقه ویژه پارس هم فراهم شده است.

طرح پتروشیمی دماوند برای تامین خدمات جانبی مورد نیاز طرح‌های پتروشیمی، الفین‌های (۵، ۱۱، ۱۲، ۱۴ و ۱۶) متانول‌های (کیمیای پارس خاورمیانه ، دنا ، سبلان ، ونیران ، مرجان ، دی پلیمر آرین ، آرمان متانول و متانول/آمونیاک ارگ شیمی پارسا) جداسازی اتان، پلی اتیلن سنگین پتروشیمی مهر، طرحهای آمونیاک – اوره (هنگام، هرمز و لاوان) آمونیاک ۲، توسعه پتروشیمی جم و پلی استایرین پارس ، طرح PP/PDH شرکت مهر پترو کیمیا و MEG مروارید در زمینی به وسعت ۹۰  هکتار در محدود فاز ۲ طرح‌های پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس احداث خواهد شد.

ماده اولیه این طرح گاز طبیعی و آب دریاست.

رئیس جمهور ۲۷ فروردین پارسال نیز با سفر به عسلویه ۶ فاز گازی، ۴ طرح پتروشیمی و برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی را افتتاح کرد./ خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر