کد خبر : 18880

بمناسبت روز ملی مبارزه با استعمار و شهادت رییسعلی دلواری

معرفی کتاب : نگاهی گذرا به بوشهر دو قرن مقاومت علیه استعمار

معرفی کتاب : نگاهی گذرا به بوشهر دو قرن مقاومت علیه استعمار

در این کتاب، مبارزات و دلاوری‌های مردم بوشهر علیه استعمارگران انگلیسی بازگو شده، طی آن مبارزان شاخص این خطه از کشور معرفی می‌گردند.

نگاهی گذرا به بوشهر دو قرن مقاومت علیه استعمار

مولف : سید قاسم یاحسینی

ناشر کتاب : کنگره بزرگداشت سرداران و 2000 شهید استان بوشهر

سال نشر : 1383

در این کتاب، مبارزات و دلاوری‌های مردم بوشهر علیه استعمارگران انگلیسی بازگو شده، طی آن مبارزان شاخص این خطه از کشور معرفی می‌گردند. افزون بر آن، زندگی نامه شهید نادر مهدوی و حماسه او در خلیج فارس بیان می‌شود. کتاب طی چهار فصل با این عناوین تدوین شده است: "اولین هجوم استعمار انگلیسی به بوشهر"، "حماسه باقرخان"، "رئیس علی دلواری رو در رو با انگلیسی‌ها ـ عصر رئیس علی دلواری" و "حماسه‌ی شهید نادر مهدوی در خلیج فارس". در پایان کتاب چهار ضمیمه به چاپ رسیده که مشتمل بر برنامه‌های تاریخی در دوره حماسه بوشهر علیه انگلیسی‌هاست؛ از جمله: "نامه‌ی سرپرسی کاکس به آیت الله شیح محمد حسین برازجانی" و "نامه آیت الله شیخ محمد حسین برازجانی به سرپرسی کاکس".

این کتاب در چهار فصل گردآوری شده است . فصل اول آن به اولین هجوم استعمار انگلیس به بوشهر و اتفاقات آن حادثه و تحریف پیروزی مردم بوشهر در تاریخ توسط مورخان انگلیسی آورده شده است. فصل دوم حماسه دلیرمردی باقرخان، فرزند شهید احمد خان و حمله دوباره استعمار انکلیس به بوشهر و چگونگی مقاومت توسط تنگستانی ها آمده است . فصل سوم  به عصر رئیسعلی دلواری و حوادث سیاسی و اجتماعی آن زمان و قیام مردم این منطقه علیه استعمار انگلیس پرداخته است. فصل چهارم هم به حماسه شهید نادر مهدوی و یارانش در خلیج فارس پرداخته شده است.

ارسال نظر