کد خبر : 18947

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت

کهنسال‌ترین درخت چش کشور در بوشهر ثبت ملی شد

کهنسال‌ترین درخت چش کشور در بوشهر ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: درخت چش (بابل) کهنسال در منطقه بهمنی بندر بوشهر به عنوان کهنسال‌ترین درخت چش کشور به ثبت ملی رسید.

به گزارش بوشهر24، ناصر امیرزاده گفت : این نخستین درخت کهنسال استان بوشهر است که با قدمت ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال با ارتفاع ۲۰ متر از سطح دریا، طول تاج ۲۲.۵ متر، عرض ۱۹.۲۰ متر، ارتفاع ۱۹ متر و وسعت پوششی ۳۴۱ مترمربع در شهر بوشهر به ثبت ملی رسیده است.

وی اظهار داشت: در منطقه بهمنی بوشهر هفت اصله درخت وجود داشت که به هفت برادرون معروف بودند و قناتی از آن‌ها عبور می‌کرد که با گذشت زمان این قنات پوشیده و ۶ درخت دیگر قطع و تنها این درخت باقی مانده است.

امیرزاده ادامه داد: محل استقرار این نوع درختان در دشت‌های مسطح شمال خلیج فارس و جزو منطقه خلیج عمان است که از نوع گونه‌های کهور ایرانی و آکاسیا و رشد آن در جنگل‌های مانگرو است.

وی اضافه کرد: عمده استفاده درخت چش در استان بوشهر در صنعت لنج سازی است.

امیرزاده گفت: درخت چش همیشه سبز و چند منظوره است که نقش زیادی در تولید چوب صنعتی، هیزم، ذغال، حفاظت خاک، تولید محصولات فرعی مانند آکروفاراستری کاربرد دارد و در مراتع به عنوان استراحت گاه دام استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: بعد از ثبت گنبد نمکی در سال ۱۳۸۸ این دومین اثر طبیعی استان بوشهر است که به ثبت ملی رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۲ اثر طبیعی، ۵۲ اثر ناملموس و ۳۰۵ اثر غیرمنقول در این استان به ثبت ملی رسیده است. /باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر