کد خبر : 18957

همزمان با آغاز ماه محرم برگزار گردید

مراسم سنتی علم گردانی در بندر دیر برگزار شد

مراسم سنتی علم گردانی در بندر دیر برگزار شد

همزمان با آغاز ماه محرم مراسم سنتی و ویژه علم گردانی در شهرستان دیر با شکوه و عظمت خاص و با حضور گسترده ارادتمندان به اهل بیت و امام حسین (ع) برگزار شد.

به گزارش بوشهر24، با آغاز دهه نخست ماه محرم الحرام سوگواری ابا عبدالله الحسین( ع) مراسم علم‌گردان در شهرستان دیر برگزار شد.

گروه علم‌گردانان از حسینیه بردخون پیاده به‌سمت بندر دیر حرکت می‌کنند و پس از گذشت از روستاهای در مسیر با اجرای مراسم وارد بندر دیر می‌شوند.

با فرارسیدن ماه محرم هرسال گروه علم گردانی براساس سنت معنوی و مذهبی دربندر دیر و بیشتر روستاهای این شهرستان اجرا می‌شود.

در این آیین گروهی با دست گرفتن علم که نشانه ارادت به اهل بیت(ع) در کوچه‌ها راه می‌افتند با مدیحه سرایی به درب منزل اهالی مراجعه و نذرهای آنان را برای هزینه‌های دهه اول ماه محرم برای مساجد، حسینیه‌ها و تکایا جمع آوری می‌کنند.

گروه علم گردانی، متشکل از شش نفر است و مردم پیر و جوان با پوشیدن لباس سیاه و نوحه سرایی پشت سر علم گردانان حرکت می کنند و افرادی نیز مسئول جمع آوری نذرهای نقدی و غیرنقدی اهالی هستند.

اگرچه این آیین در برخی از روستاهای این شهرستان منسوخ شده است اما در شهر دیر و منطقه بردخون از توابع این شهرستان بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

این مراسم تا روز تاسوعا ادامه دارد و سپس گروه به بردخون بر می‌گردند و  سوگواران هدیه‌ها و نذورات را به بانی مساجد، تکایا، حسینیه‌ها و مراکز مذهبی  اهدا می‌کنند. /تسنیم

ارسال نظر