کد خبر : 19024

در روز عاشورا

تعزیه عاشورای حسینی در دشتستان+تصاویر

تعزیه عاشورای حسینی در دشتستان+تصاویر

همزمان با عاشورای حسینی هنرمندان دشتستانی در «آب‌پخش و نظرآقا» حماسه روز دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری «عاشورای حسینی» را به نمایش گذاشتند.

به گزارش بوشهر24، تعزیه‌خوانی و اجرای نمایش‌هایی از واقعه عاشورا از برنامه‌های مهم مردم سوگوار استان بوشهر است که در شهرها و روستاهای این استان هر ساله در ایام ماه محرم برگزار می‌شود.

هنرمندان بوشهری در آیین تعزیه‌خوانی مصیبت‌هایی که بر ائمه اطهار(ع) وارد شده و حماسه‌های  قیام عاشورا و اسرای دشت کربلا  را با هنرمندی به نمایش می‌گذارند.

تعزیه که روایتگر واقعه کربلا و قیام سرخ عاشورای حسینی است قدمت آن در استان بوشهر به بیش از دو قرن می‌رسد.

برگزاری مراسم تعزیه خوانی روز عاشورا در شهر آبپخش دشتستان

همزمان با ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع) مراسم تعزیه‌خوانی با همکاری گروه تعزیه‌خوانی هیئت متوسلین به آقا اباعبدالله الحسین(ع) در روز عاشورا درمیدان تعزیه خوانی بزرگ امام حسین (ع) آب‌پخش دشتستان برگزار شد.

رئیس هئیت تعزیه‌خوانی حضرت ابا عبدالله حسین(ع) شهر آب‌پخش با تسلیت ایام شهادت سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) اظهار داشت: تعزیه‌خوانی شیوه‌ای از عزاداری سید و سالار شهیدان مردم این منطقه است که برای بازگو کردن صحنه‌هایی از قیام عاشورا به نمایش در می‌آید.

علی بحرانی با قدردانی از همکاری مسئولان شهر آب‌‌پخش در برگزاری تعزیه‌خوانی عاشورای حسینی، انتقال پیام  شهدای دشت کربلا را از مهم‌ترین پیام‌های اجرای نمایش تعزیه دانست و تصریح کرد: تعزیه هنری است که خیل عظیمی از عاشقان سید و سالار شهیدان و دوستداران شهدای کربلا را به دور هم با همدلی و همزبانی جمع می‌کند تا پیام عاشورا را در قالب هنر به مخاطبان منتقل کند.

وی با بیان اینکه مراسم تعزیه‌خوانی از چهارم محرم در این شهر اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: قبل از 10 محرم در مراسم تعزیه نحوه به شهادت رسیدن یاران شاخص امام حسین (ع) و در روز عاشورا نحوه به شهادت رسیدن امام حسین (ع) و یاران باوفایش در قالبی تعزیه به نمایش در می‌آید که اوج این مراسم در روز عاشورا رقم می‌خورد.

نمایش تعزیه عاشورا در روستای نظرآقا دشتستان هم با هنرمندی عزاران حسینی در میدان نظرآقار برگزار شد.

این نمایش که همزمان با عاشورای حسینی  برگزار و با استقبال گسترده مردم دشتستان مواجه شد صحنه‌هایی از قیام عاشورا به نمایش در آمد.

 

 

تسنیم

ارسال نظر