کد خبر : 19046

بمناسبت ایام ماه عزا

مجلس ارادت عاشقان حسینی در آبپخش با قدمت 100 ساله

مجلس ارادت عاشقان حسینی در آبپخش با قدمت 100 ساله

تعزیه در شهر آبپخش قدمتی حدود صد ساله داردو میدان امام حسین (ع) آبپخش تنها میدان تعزیه استاندارد برای استقرار تماشاگران است.

 این روزها کمتر مسلمانی است که به عشق خاندان اهل بیت(ع) کاری نکند، اینجا آبپخش مجلس عزا حسین سالهاست برپاست، خیلی‌ها کودک بودند و وارد این مجلس شدند و حالا پیشکسوت برپایی مجالس عزای حسینی هستند، هر کسی به نوعی با سالار شهیدان عاشقی می‌کند؛ تعزیه در شهر آبپخش قدمتی حدود صد ساله داردو میدان امام حسین (ع) آبپخش تنها میدان تعزیه استاندارد برای استقرار تماشاگران است.

 

تعزیه در آبپخش قدمتی حدود صد ساله دارد که هر ساله از سوم یا چهارم محرم با مجلس مراسم تعزیه مسلم ابن‌عقیل آغاز می شود.

 

تنها میدان بزرگ شهر به ‌نام میدان امام حسین (ع) محل اجرای یکی از باشکوه‌ترین تعزیه استان است. این میدان، تنها میدان تعزیه استاندارد با سکوی گرد و پلکان برای استقرا تماشاگران به سبک خوانسار است.

 

گروه تعزیه متوسلین به اباعبدالله حسین (ع) بزرگ‌ترین گروه تعزیه در شهر آبپخش با قدمتی طولانی است که مجهزترین آرشیو لباس و ابزار تعزیه را داراست و همواره مشتاقان زیادی را برای تماشای تعزیه به خود جذب کرده است.

 

نسخه‌های تعزیه در آبپخش از همان نسخه‌های قدیمی گرفته شده که هر ساله زائران به مشهد مقدس با خود به همراه می‌آوردند و آن را تثبیت و اجرائی می‌کردند.

از تعزیه‌خوانان و تعزیه‌گردانان مشهور این شهر می‌توان به شادروان حاجی حاجی‌پور، شادروان یزدان‌پرست، شادروان داراب پورمودت‌، شادروان حسین کشتکار‌، شادروان سید‌احمد موسوی‌بصری اشاره کرد.

 

حسن بحرانی (معروف به شیخ حسن) از فعالان بزرگ عرصه ی تعزیه خوانی، از جمله افرادی است که عمری زیادی را در این وادی گذرانده است. وی از شیه خوانی حضرت علی اکبر شروع کرد تا این اواخر که در شبیه خوان شمر ایفای نقش می‌کرد و در چندین سوگواره استانی هم موفق شد رتبه برتر را کسب کند. وی هم‌اکنون در جایگاه پیشکسوتی به گروه فعالش در آبپخش خدمت می‌کند. /خبرگزاری فارس

ارسال نظر