کد خبر : 19099

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت

آغاز عملیات بارگیری همزمان دو سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی در صدرای بوشهر

آغاز عملیات بارگیری همزمان دو سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی در صدرای بوشهر

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت: عملیات بارگیری همزمان دو سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی که همه مراحل طراحی و ساخت آن‌ها توسط متخصصان داخلی انجام شده است، آغاز شد.

به گزارش بوشهر24، پیام معتمد صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به بارگیری دو سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی اظهار داشت: عملیات بارگیری این دو سکو از یارد شرکت صدرای بوشهر از دیروز آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به عملیات بارگیری عرشه اصلی SPD-۱۳B به عنوان نخستین سکوی دریایی فاز ۱۳ پارس جنوبی خاطرنشان کرد: از روز گذشته عملیات بارگیری این سکو در یارد صدرا آغاز شد و تا پاسی از شب ادامه داشت.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی بیان کرد: از صبح امروز نیز مراحل انتقال، بارگیری و مهاربندی دومین سکوی طرح توسعه فاز ۱۳ بلافاصله پس از بارگیری نخستین سازه دریایی آغاز شده است.

وی از تکمیل عملیات بارگیری بر روی شناور FLB۱۲۴ تا عصر امروز خبر داد و اضافه کرد: این دو سکو پس از اتمام عملیات مهاربندی، برای نصب به موقعیت دریایی خود در مخزن مشترک پارس جنوبی هدایت می‌شوند.

معتمد با اشاره به تامین بخش عمده کالاها و تجهیزات مورد نیاز ساخت این دو سازه از منابع تولیدکننده داخلی افزود: این سازه‌ها دارای وزن دو هزار و ۲۰۰ تن هستند که همه مراحل طراحی و ساخت آنها توسط متخصصان داخلی انجام شده است.

وی با اشاره به آغاز نصب این دو سکو از ابتدای آبان‌ماه امسال، ادامه داد: میزان برداشت از هر یک از سکوها روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب است که تا زمستان امسال روزانه یک میلیارد فوت مکعب از فاز ۱۳ تولید می‌شود.

هدف از اجرای فاز ۱۳ پارس جنوبی، تولید روزانه ۵۶.۶ میلیون متر مکعب گاز غنی، تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه ۱.۰۵ میلیون تن گاز مایع«LPG» (پروپان و بوتان)، تولید سالانه یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد است.

این فاز دارای چهار سکوی دریایی جمعا شامل ۳۸ حلقه چاه در فاصله ۹۰ کیلومتری ساحل کنگان، دو رشته خط لوله ۳۲ اینچ دریایی انتقال گاز به طول تقریبی هر خط ۹۰کیلومتر و دو خط لوله ۴ اینچ دریایی جهت انتقال محلول گلایکول به طول تقریبی هر خط ۹۰ کیلومتر است. عملیات احداث این فاز از ۲۵ خرداد ماه ۱۳۸۹ آغاز شده است. /خبرگزاری مهر

ارسال نظر