کد خبر : 19108

فرماندار شهرستان دشتی گفت

بازیافت زباله‌ها در شهرهای دشتی به بخش خصوصی واگذار شود

بازیافت زباله‌ها در شهرهای دشتی به بخش خصوصی واگذار شود

فرماندار دشتی با بیان اینکه محل‌های دفن زباله نباید در مسیر و حریم رودخانه‌ها باشد گفت: بازیافت زباله‌ها در شهرهای دشتی به بخش خصوصی واگذار شود.

به گزارش بوشهر24، عبدالله نادری ظهر امروز در چهارمین جلسه کارگروه پسماند شهرستان دشتی بابیان این‌که محیط‌زیست نعمتی ارزشمند است اظهار داشت: هماهنگی و همکاری ادارات ازجمله شهرداری، محیط‌زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری در این زمینه امری ضروری است و همگان در خصوص حفظ محیط‌زیست مسئولیت دارند زیرا مدیریت پسماند یکی از مباحث ضروری برای سلامت بخشی به جامعه است.

فرماندار شهرستان دشتی تأکید کرد: تمامی ادارات باید نسبت به هماهنگی و همکاری همه‌جانبه باهم تلاش کنند تا محیطی سالم و به‌دور از مخاطرات طبیعی در شهرستان دشتی داشته باشیم.

وی بابیان این‌که هدف دولت رضایتمندی مردم است خاطر نشان کرد: منابع طبیعی و محیط‌زیست باید نسبت به تعیین یک محل مناسب برای ساماندهی و انتقال زباله‌های شهری اقدام کند.

نادری خاطرنشان کرد: با توجه به بازدیدهایی که از محل دفن پسماند شهر خورموج در مسیر راه روستاهای کوهپایه مند و چارک انجام گرفت چیزی که برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است این است که ادارات متولی شهرستان با تلاش بیشتری این موضوع را دنبال کنند و شهرداری علاوه بر بازدید دائم از محل دفن زباله‌ها نظارت لازم و کافی  را از این محل با دقت بیشتری انجام دهد.

وی تاکید کرد: زباله در حاشیه جاده پراکنده بود که باید ازلحاظ مکان مناسب و نوع دفن آن توجه و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود.

نادری بیان کرد: تأکید ما این است که مکان دفن زباله  ازلحاظ جغرافیایی مناسب باشد و ازلحاظ نوع دفن آن نیز  بیشتر توجه شود و به شکلی دفن گردد که منجر به پراکندگی در سطح مسیر جاده نشود و از آتش زده زباله‌ها در این مسیر خودداری شود.

فرماندار دشتی بابیان این‌که باید فرهنگ‌سازی و آموزش‌های شهروندی لازم در زمینه مدیریت پسماند، از طریق رسانه‌ها و دیگر عوامل مرتبط با موضوع تداوم یابد گفت: برخی از مردم روستای چارک خواستار جابجایی پسماند زباله شهرداری هستند هرچند این محل سابقه طولانی دارد و مبلغ 200 میلیون تومان طرح مطالعاتی آن انجام‌گرفته است از محیط‌زیست، منابع طبیعی انتظار داریم کارگروه تخصصی تشکیل بررسی و ظرف مدت یک ماه به فرمانداری اعلام شود.

 وی افزود: چنانچه مکان مناسبی برای دفع پسماند زباله وجود دارد جابجایی صورت گیرد در غیر این صورت مکان فعلی باید دیوار و حصارکشی و ساماندهی شود با یافت زباله‌ها نیز به بخش خصوصی واگذار و باید توجه داشت که به هیچ‌کس آسیب نرسد.

نادری با بیان اینکه  محل‌های دفن زباله نباید در مسیر و حریم رودخانه‌ها باشد گفت: بازیافت زباله‌ها در شهرهای دشتی به بخش خصوصی واگذار شود.

مدیر فرهنگی شورای اسلامی خورموج نیز گفت: طبق ضوابط به استناد ماده 13 قانون و ماده 23 آئین‌نامه اجرایی مدیریت پسماند و به‌منظور کاهش اثرات مخرب زیست‌محیطی، در انتخاب محل دفع پسماندهای عادی، باید کلیه معیارهای زیست‌محیطی، زمین‌شناسی، هیدرولوژی، توپوگرافی، اقلیمی، خاکشناسی، مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان، حریم خطوط انتقال مواد نفتی، آب و نیرو، راه‌های دسترسی، مناطق جمعیتی و سایر معیارها در نظر گرفته شود.

قاسم هزیمتیان تصریح کرد: محل‌های دفع نباید در مسیر و حریم رودخانه‌های فصلی و دائمی، مسیل‌ها و آب راه‌های منتهی به رودخانه‌ها واقع شوند.

وی گفت: محل‌های دفع باید خارج از محدوده سیلاب با دوره بازگشت سیل 100 ساله واقع شود و یک کیلومتر از مناطق فاصله داشته باشد. /تسنیم

ارسال نظر