کد خبر : 19121

گزارشی به بهانه حضور ورزشکاران استان بوشهر در مسابقات پاراآسیایی

آسیا زیر گام‌های دوومیدانی کاران گناوه‌ای/ درخشش در میادین جهانی

آسیا زیر گام‌های دوومیدانی کاران گناوه‌ای/ درخشش در میادین جهانی

شهرستان گناوه در رشته دو و میدانی دارای استعدادهای خوبی است و با توجه به درخشش ورزشکاران این رشته، انتظار می‌رود در آینده شاهد موفقیت‌های بیشتری از ورزشکاران این دیار باشیم.

دو و میدانی رشته مادر است که از احترام، مقبولیت و علاقمندی زیادی در بین ورزشکاران و ورزش دوستان در سراسر جهان قرار دارد.

در سطح استان هر وقت نام دو و میدانی به میان می‌آید ناخودآگاه نام گناوه تداعی می‌شود زیرا که از دیر باز گناوه قهرمانان بسیاری را در بالاترین سطح مسابقات جهانی بین المللی معرفی کرده است که باعث افتخار ایران و ایرانی شده است.

 سال گذشته در سطح دانش آموزی گناوه با اختلاف فاحش در هر دو بخش پسران و دختران قهرمان بلامنازع استان بوشهر شد و همیشه و هر سال قهرمانی هایی را در سطح کشور ارمغان می آورد.

دو و میدانی گناوه برای اولین بار با عبدالرضا نوحه خوان به ایران معرفی شد عبدالرضا نوحه خوان بعد از مدت ها توانست رکورد فرامرز آصف را در پرش طول بشکند و سال‌ها خود رکورد دار این ماده در ایران باشد.

بعد از نوحه خوان، عبودی، ابراهیمی، عبدشاهزاده، میرزاده، بویراتی و چندین و چند نفر دیگر در دو میدانی گناوه به مسابقات کشوری و بین المللی اعزام شدند تا ثابت شود که حضور این استعدادها در شهر گناوه جرقه و اتفاقی نبوده است و این شهر با وجود بی امکاناتی مطلق در این رشته و نداشتن حتی یک پیست دو و میدانی ساده توانسته سطوح بین المللی را در نوردد.

دو و میدانی در گناوه در تمامی رده های سنی و هیئت ها پر طرفدار و پر استعداد است در جانبازان و معلولین و همچنین کم بینایان و نابینایان گناوه قهرمان مطلق کشور و حتی بین المللی است.

 در پارالمپیک هوشنگ خسروانی در سال های گذشته بارها در ماده های ۱۰۰، ۲۰۰، ۴۰۰ سرعت و پرش طول قهرمان جهان شد و پرچم پر افتخار ایران را به اهتزاز در آورده به دنبال آن سجاد نیک پرست در پرتاب نیزه تا نایب قهرمانی پارالمپیک پیشرفت و در مسابقات جهانی با نام ایران افتخار آفرید.

حسینی ها، ناصرپوران ها، حسن پور ها، خسروانی ها و سعیدی ها در ماده های مختلف دو و میدانی در مسابقات پارا آسیایی و بین قاره ای مدال های رنگارنگ برای کشور، استان و شهرستان گناوه بدست آورده اند و شادی بخش دل مردم شدند.

اینک مسابقات پارا آسیایی جاکارتا اندونزی از راه رسیده است و حضور پنج دو میدانی کار و سه مربی گناوه ای می تواند فرصتی بسیار مناسب و ایده آل برای تکرار افتخار آفرینی جوانان برومند این خطه جنوب در بالاترین سطح آسیا باشد.

 محمد ابراهیم زاده مطلق به عنوان مربی گلبال با سالها سابقه در تیم ملی و حضور در مسابقات پارا المپیک و پارا آسیایی با سابقه ترین عضو تیم هشت نفره گناوه در کاروان تیم ملی جمهوری اسلامی ایران است.

 مهرداد بیابانی که خود از ورزشکاران قدیمی و با سابقه این رشته است به عنوان مربی تیم ملی دو و میدانی را در مسابقات جاکارتا همراهی خواهد کرد.

 امیر حاجی زاده دیگر مربی گناوه ای تیم ملی است که در ماده پرتاب وزنه مربیگری را بر عهده خواهد داشت.

سید عرفان حسینی لیراوی در پرتاب نیزه سابقه طولانی در مسابقات پار المپیک و پارا آسیایی دارد و یکی از پر افتخار ترین ورزشکاران کاروان ایران در جاکارتای اندونزی خواهد بود.

امیر خسروانی که سابقه حضور در مسابقات پاراآسیایی جوانان در مالزی و کسب مقام سوم پرش طول این مسابقات را دارد در ماده دو ۱۰۰ و ۲۰۰ متر و همچنین پرش طول برای تیم ملی ایران و کسب مقام مسابقه خواهد داد.

محمد رضا احمدی با رکورد ۱۰ متر در پرتاب وزنه و رکورد ۱۸ متر در پرتاب نیزه توانست سهمیه تیم ملی را کسب کند و این فرصت را داشته باشد که برای میهن، استان و شهر خود افتخار آفرینی کند.

و اما برای اولین بار در تاریخ دو و میدانی گناوه دو بانو در مسابقات پارا آسیایی حضور خواهند داشت. حکیمه گودرزی در ماده های دو ۱۵۰۰ متر، دو ۴۰۰ متر و پرش طول برای تیم ملی ایران با دیگر حریفان رقابت خواهد کرد.

گودرزی توانسته بود در مسابقات جمهوری چک در دو ۲۰۰ متر، ۴۰۰ متر و پرش طول سه مدال طلا کسب کند و در مسابقات دبی امارات در دو ۱۰۰ و ۲۰۰ متر توانست دو مدال نقره و در مسابقات تونس در دو ۱۵۰۰ متر مدال نقره را به گردن آویزد.

حکیمه گودرزی شانس فراوانی برای کسب مقام در این مسابقات دارد.

عذرا مهدوی کیا دیگر بانوی گناوه ای است که در آسیا توان درخشیدند و افتخار آفرینی دارد. مهدوی‌کیا در ماده دو ۱۵۰۰ متر، ۴۰۰ متر و پرتاب نیزه به مصاف رقبا خواهد رفت مهدوی‌کیا در مسابقات جمهوری چک در ماده ۱۵۰۰ متر مدال طلا، دو ۲۰۰ متر نقره، دو ۴۰۰ متر نقره و در مسابقات بین المللی دبی امارات در ماده ۱۰۰ و ۲۰۰ متر سرعت ۲ مدال برنز کسب کرد و یکی از شانس‌های کسب مقام در مسابقات اندونزی است. ورزشکاران گناوه‌ای ۱۰ مهرماه به جاکارتای اندونزی اعزام خواهند شد. /اسماعیل کشتکار/ خبرگزاری مهر

ارسال نظر