کد خبر : 19122

رئیس مرکز پژوهش هنرهای آئینی حوزه هنری استان بوشهر گفت

قدیمی‌ترین حسینیه استان بوشهر نیاز به حفاظت و حراست بیشتری دارد

قدیمی‌ترین حسینیه استان بوشهر نیاز به حفاظت و حراست بیشتری دارد

رئیس مرکز پژوهش هنرهای آئینی حوزه هنری استان بوشهر گفت: حسینیه خان بندرریگ قدیمی ترین حسینیه استان است که نیاز به حفاظت دارد.

به گزارش بوشهر24، رئیس مرکز پژوهش هنرهای آئینی حوزه هنری استان بوشهر پنجشنبه‌شب در نشست تخصصی تعزیه در محل خانه جوان بندرریگ اظهار داشت: حسینیه خان بکرترین و قدیمی ترین حسینیه استان است که نیاز به حفاظت و حراست بیشتری دارد.

علی قربانی گفت: حسینیه خان و آئین های زیبای عاشورایی بندرریگ قابلیت معرفی به سراسر کشور و حتی ثبت ملی را دارند.

مسئول خانه جوان بخش ریگ نیز در این نشست اظهار داشت: آواهای ریاض خوانی میراثی ناملموس و اصیل از سده های دور در این بخش است.

مهدی تنگستانی گفت: تعزیه در این بخش منحصر به فرد و خاص است که بر خلاف تعزیه هایی که در سراسر کشور اجرا می شود، موافق خوانی و مخالف خوانی به آن معنا ندارد و بر پایه تک گویی است و تعزیه خوانان به صورت تک گویی حوادث را روایت می کنند.

مسئول خانه جوان بخش ریگ گفت: با توجه به تک گویی تعزیه خوانان و شخصیت های جداگانه ای که اجرا می کنند هماهنگی و پیوستگی خاصی در تعزیه برقرار است که آن را منحصربه فرد می کند.

در ادامه عقیل عزیززاده از مداحان صاحب سبک افزود: آئین ریاض خوانی در بندرریگ به شیوه ای متفاوت در بندرریگ برگزار می شود که مختص این بخش است.

عزیززاده خاطرنشان کرد: حدود ۲۵۰ نوای خاص ریاض خوانی در این بندر وجود دارد.

وی افزود: قدیمی ترین کتاب ریاض خوانی مربوط به ۲۵۰ سال پیش و چاپ بمبئی است که در حسینیه خان این شهر نگهداری می شود. /خبرگزاری مهر

ارسال نظر