کد خبر : 19184

در شصت و ششمین سالگرد علامه سید عبدالله بلادی بوشهری؛

مراسم بزرگداشت علامه بلادی بوشهری برگزار شد

مراسم بزرگداشت علامه بلادی بوشهری برگزار شد

شصت و ششمین مراسم بزرگداشت سالگرد علامه سید عبدالله بلادی بوشهری در مسجد حاجی بابا کوی بهبهانی بوشهر برگزار شد.

به گزارش بوشهر24، امام جمعه موقت بوشهر صبح چهارشنبه در شصت و ششمین مراسم سالگرد علامه سید عبدالله بلادی بوشهری اظهار داشت: علامه بلادی بوشهری (ره) عالمی باتقوا و تسلط کامل به تمامی علوم و چند زبان بود.

حجت الاسلام یوسف جمالی اضافه کرد: علامه بلادی بوشهری (ره) یک شخصیت کم نظیری در زمان خود بود و این عالم دینی بیش از ۸۰ تالیف و اثر فاخر در عرصه بین المللی و جهان اسلام دارند و یکی از تالیفات علامه بلادی بوشهری (ره) در رد وهابیت نوشته است.

وی با بیان اینکه برخی از علمای بوشهری بیش از ۱۰ اجازه نامه از مرجعیت جهان اسلام داشتند، تاکید کرد: بزرگداشت علمای دینی که سرمایه های اجتماعی جامعه هستند از وظیفه مردم و مدارس علمیه و حتی دانشجویان است و یک عالم دینی متعلق به همه مردم و اقشار جامعه است و معرفی عالمان دینی همچون علامه بلادی بوشهری (ره) موجب شناخت نسل جدید به تاریخ گذشته تابناک این استان و سرمایه های اجتماعی جامعه بوشهر و اسلام است.

مدیر حوزه علمیه خواهران بوشهر اضافه کرد: در اسلام توصیه فراوانی به برگزاری پاسداشت و بزرگداشت مقام علما و روحانیت شده است و آن قدر توصیه شده است که پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) می فرماید «ای اباذر، نشستن در نزد عالم دینی بهتر از یک سال عبادتی است که شبانه روز عبادت کنی و روزه بگیری».

وی با ابراز اینکه حتی نگاه به سیمای علمای دینی اجرش به اندازه این است که یک بنده آزاد کنید، گفت: عالم دینی می تواند انسان و جامعه را به سرمقصود و منزلگاه کمال و دین داری برساند.

حجت الاسلام جمالی، استان بوشهر را استانی عالم پرور و عالم دوست خواند و بیان کرد: پاسداست و برگزاری مجالس عزای علامه بلادی بوشهری (ره) بزرگ مرجع جامعه شیعی نشان از تخصص و جایگاه ذالفنون، صاحب نظری و صاحب علم بودن آن در زمینه های علم طب، علم نجوم و ...است.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر با اشاره به اینکه شجره نامه علامه سید عبدالله بلادی بوشهری (ره) به محمد مجاب، نوه امام موسی کاظم (ع) می رسد، عنوان کرد: پدر علامه بلادی بوشهری (ره) شاگرد شیخ انصاری (ره) و مرحوم صاحب جواهر بوده است و خود علامه بلادی بوشهری نیز شاگرد مرحوم آخوند بود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان بوشهر خاطرنشان کرد: در کتاب شهرستانی ذکر شده است که علامه سید عبدالله بلادی بوشهری (ره) در سن ۱۲ سالگی روحیه استکبارستیزی و ظلم ستیزی را در بندر بوشهر از سید جمال الدین اسد آبادی الهام می گیرد و بلادی به عنوان مجاهد استعمارستیز جنوب ایران تبدیل می شود.

وی اظهار کرد: به همت و اقداماتی که آیت الله صفایی بوشهری انجام داد توانستیم کنگره علمی پژوهشی علامه بلادی را چندین دوره در فضای حوزه های علمیه کشور بسترسازی کنیم و اکنون این عالم دینی به جهان اسلام و جامعه شیعی بیشتر از گذشته معرفی شده است.

این استاد حوزه و دانشگاه با اظهار اینکه علامه بلادی بوشهری (ره) همواره در جبهه جنوب ایران و کرانه خلیج فارس مقابل استعمار و استکبار ایستادگی می کرد، افزود: علامه بلادی بوشهری (ره) در استان بوشهر جبهه مردمی را بر علیه مستکبرین خارجی و اجنبی تشکیل می داد و حتی این عالم دینی در سفر و هجرتی که به شهر شیراز در زمان حکومت رضا شاه پهلوی داشتند با روحیه استعمارستیزی جلوی روس‌ها ایستاد. /خبرگزاری مهر

ارسال نظر