کد خبر : 19238

به بهانه تصویب یا همان کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم

CFT ، تصویب خود تحریمی ، جدیدترین اثر برجامیون

CFT ، تصویب خود تحریمی ، جدیدترین اثر برجامیون

فضای امروز مجلس تقابل سیاسی جناح ها بود تا نقد و کارشناسی عالمانه و رای منصفانه. ترساندن مردم از تریبون مجلس نسبت به عواقب عدم قبول FATF همانند برجام ناشی از همان روحیه غرب شیفتگی و عدم خودباوری و سرکوب استقلال و عزت و غیرت ملی بدست لیبرال هاست.

یادداشت سردبیر/ امروز مجلس باری دیگر دشمن شاد کن عمل کرد  . لایحه CFT  با رای نمایندگان مجلس به تصویب رسید .لایحه CFT  یا همان کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم، لایحه ای که بیشتر با جنگ روانی و سیاسی بازی رای آورد تا نظرات دقیق کارشناسی . اما ما با چنین مصوباتی بیگانه نیستیم . تجربه برجام و نتیجه آن گویای خسارات جبران ناپذیر مصوبات پرهیاهو و آرای بی منطق مجلس و تیم فشار دولت برای کشور و ملت است. مصوبه ای که بعد از دو ماه مسکوت ماندن در صحن مجلس به رای گذاشته شد . لایحه ای که رهبر انقلاب در تبیین راه صحیح برخورد با این گونه کنوانسیون‌ها چنین فرمودند: «همان‌گونه که درباره «برخی کنوانسیون‌های بین‌المللیِ اخیراً مطرح شده در مجلس» گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانون گذاری کند». ایشان افزودند: «البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین‌المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیون‌هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند».

با این حال لاریجانی نامه دفتر رهبری را قرائت کرد که برداشتی ناصواب از متن نامه کردند و گفت رهبری نگفته اند که مخالفم. آیا برداشت لاریجانی از این سخن رهبری ((لذا با بررسی این لوایح در مجلس مخالفتی ندارم تا مسیر قانونی خود را طی کند)) این است که با تصویب لایحه مخالف نیستم یا موافقت با طی مراحل قانونی آن در مجلس؟

فضای امروز مجلس تقابل سیاسی جناح ها بود تا نقد و کارشناسی عالمانه و رای منصفانه. ترساندن مردم از تریبون مجلس نسبت به عواقب عدم قبول FATF همانند برجام ناشی از همان روحیه غرب شیفتگی و عدم خودباوری و سرکوب استقلال و عزت و غیرت ملی بدست لیبرال هاست.

حامیان FATF اینگونه القاء می‌کنند که ایران تاکنون ارتباطی با این سازمان نداشته و اگر در آینده به آن بپیوندد و دستورات آن را اجرایی کند، فتح الفتوحی اقتصادی رخ خواهد داد   و اگر  نپیوندیم محتمل هر گونه مشکل اقتصادی خواهیم شد.

این ادعا در حالی است که در خرداد 95 وزارت خارجه و وزارت اقتصاد دولت روحانی بدون هماهنگی و یا اخذ مجوز از مجلس و یا از شورای عالی امنیت ملی، اقدام به «توافق محرمانه»! با FATF کرده و متعهد و موظف شد 41 مورد دستورات گروه مذکور را که در قالب برنامه اقدام Action Plan پذیرفته بود، در زمان‌بندی‌های مشخص، به اجرا در آورد.

لازم به ذکر است که پس از افشای توافق صورت گرفته با «گروه ویژه اقدام مالی  FATF در رسانه ها؛ وزرای خارجه و اقتصاد و رئیس‌بانک مرکزی- 12 مرداد 95- از اینکه اقدام به توافقی کرده‌اند که در صلاحیتِ دستگاه‌های دیپلماسی و اقتصادی نبوده و جنبه‌های متعدد سیاسی و امنیتی آنها را در توافق در نظر نگرفته بودند، مورد توبیخ قرار گرفتند.

دولت و وزارت خارجه در اقدامی تأمل برانگیز از سال 95 تاکنون 37 بند از 41 بند تعهداتی را که مخفیانه به  FATF داده‌اند، اجرا کرده‌اند و تنها وقتی نوبت به مطالبات مربوط به اصلاح قوانین رسیده، مجبور شده‌اند مجلس را با ارسال لایحه مطلع کنند!

پس علی‌رغم ادعای بزک‌کنندگان FATF، اینطور نیست که در آینده دستورالعمل FATF را اجرا کرده و از منافع اقتصادی آن بهره‌مند شویم، بلکه اکنون بیش از 2 سال است که دولت اجرای دستورالعمل‌های این سازمان را آغاز کرده ولی هیچ تغییری در مبادلات بانکی ایران با بانک‌های خارجی و همچنین وضع معشیتی مردم ایجاد نشده است.   FATFکه از دو سال پیش در کشور درحال اجراست چرا نتوانسته مشکلات پولی بانک ها و موسسات را حل کند؟

مجلس شورای اسلامی سه لایحه دولت را تصویب کرد هم پالرمو، هم لایحه پولشویی و هم لایحه مقابله با تروریسم. چه چیزی نصیب اقتصاد ما شد و کدام مشکلمان را حل کردند؟ نتیجه دو سال خود تحریمی از طرف دولت چه نتیجه ای غیر از تحریم دو بانک سپه و ملت داشته؟ تکلیف ما با لیستی که در تاریخ 24 می ‌2017 بروز ‌رسانی شده و نام سردار قاسم سلیمانی و بسیاری نهادها و سازمان‌ها و حتی وزارتخانه‌های داخلی وجود دارد ، چیست؟ حق شرط و تفسیر لوایح با ما نیست.

چه تضمینی  وجود دارد که عربستان و آمریکا و رژیم صهیونیستی با خروج ایران از لیست سیاه مخالفت نکنند؟ همین کشورها عامل التهابات ارزی داخل کشورند و در شورایی که حق وتو دارند می خواهند اقدامات مالی ایران را کنترل کنند.همان جمعی که در سال 1396 با خروج ایران از لیست سیاه مخالفت کردند هرچند ایران مفاد FATF را از سال 1395اجرا کرده بود.

چه تضمینی است که با افزایش تعداد افراد و نهادهای ایرانی داخل لیست تحریم‌های آمریکا، ریسک همکاری با ایران برای بانک‌های خارجی افزایش نیابد؟ اجرای استانداردهای FATF نتیجه ای جز افزایش لیست تحریمی آمریکا و افزایش ریسک همکاری با ایران نخواهد شد؟

نمایندگان حامی FATF یکی از دلایل حمایت خود از پیوستن ایران به این سازمان را پیاده‌سازی «شفافیت» در کشور نامیده‌اند. اگر این نمایندگان اینقدر به شفافیت و شفاف سازی علاقه‌مند هستند، چرا امروز رای گیری علنی در مورد این طرح رای نیاورد ؟ چرا پیش از رای‌گیری لایحه CFT حاضر به اجرای طرح «شفافیت آرای نمایندگان» نبودید؟

یادمان نمی رود که جان کری با امضا به ظریف تضمین داد و ظریف هم به ملت ، اما دیدیم چه شد؟ امروز ظریف گفت: نه بنده و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلاتمان حل خواهد شد.

نمیدانیم تا کی قرار است با معطل کردن روند بهبود اقتصاد به بهانه پیوستن به کنوانسیون ها و قرارداد های بین المللی با تفاسیر غربی و استعماری به باتلاق لیبرال ها فرو رویم. آیا در این مملکت راه حلی وجود ندارد یا مردش نیست؟

همین چند روز پیش رهبرمان فرمودند: دشمن میخواهد ملّت ایران را به این نتیجه برساند که بن‌بست است، راه‌حل وجود ندارد مگر پناه بردن به آمریکا و زانو زدن در مقابل آمریکا و تسلیم شدن در مقابل آمریکا. ن صریحاً اعلام میکنم: کسانی که در داخل کشور این فکر را که مطلوب و محبوب دشمنان است ترویج میکنند، اینها خیانت میکنند؛ این خیانت به کشور است.

ارسال نظر