کد خبر : 19242

همزمان با سراسر کشور؛

دانشجویان بوشهری نسبت به قانون FATF اعتراض کردند

دانشجویان بوشهری نسبت به قانون FATF اعتراض کردند

دانشجویان سراسر کشور به صورت همزمان نسبت به اجرا شدن قانون FATF در یک حرکت خودجوش اعتراضات خود را بدون هیچ گونه جریان سازی سیاسی اعلام کردند و دانشجویان بوشهری نیز در سراسر استان مخالفت خود را اعلام کردند.

به گزارش بوشهر24، دانشجویان سراسر کشور به صورت همزمان نسبت به اجرا شدن قانون FATF در یک حرکت خودجوش اعتراضات خود را بدون هیچ گونه جریان سازی سیاسی اعلام کردند و دانشجویان بوشهری نیز در سراسر استان مخالفت خود را اعلام کردند.

در این تجمعات برخی مردم علت را از دانشجویان می پرسیدند و برخی از دانشجوان روشنگری در خصوص اعترات و قانون FATF به مردم گزارش می داند.

در اعتراض به قانونFATF دانشجویان بیانیه ای صادر کردند.

متن بیانیه:

"بسم الله الرحمن الرحیم"

پس از پی بردن به این مسئله که آمریکا در بحث مواجهه ی نظامی با جمهوری اسلامی ایران عاجز مانده و به فرموده ی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) "اگر یکی بزند،ده تا می خورد" این شیطان بزرگ تصمیم به استفاده از طرق دیگر برای زمین گیر کردن انقلاب اسلامی که خیال خامی بیش نیست گرفت که یکی از آنها تحریم مالی است .

یکی از مهم‌ترین اهداف از مذاکرات و توافق هسته‌ای، رفع تحریم‌های اقتصادی و برقراری مجدد روابط بین‌المللی بانکی ایران بود، با این حال علی‌رغم انجام تعهدات از سوی ایران، به اذعان مقامات دولتی هیچ‌گونه گشایش چشم‌گیری در این حوزه ایجاد نشد و این بار تقصیر به گردن قرار داشتن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) افتاد. این موضوع به‌عنوان مانعی بر سر راه فعالیت آزادانه نظام بانکی کشور و برقراری تعامل با موسسات مالی دنیا معرفی شده است.

در این راستا و برای برداشتن این مانع، پس از مذاکرات فراوان، وزیر وقت اقتصاد و امور دارایی به‌عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران، در توافقی با FATF متعهد گردید که برنامه اقدام (Action Plan) تدوین شده از سوی این گروه را اجرایی سازد تا در مقابل نام ایران از لیست سیاه این گروه خارج شده و ایران این بار دیگر بتواند سایه تحریم‌های بانکی را از خود دور ببیند.

با نگاهی ساده به لیست SDN با توجه به وجود نهاد های امنیتی وسازمان هایی همچون وزارت دفاع،وزارت اطلاعات،وزارت ارشاد ،صدا و سیما ،سپاه پاسداران ،دانشگاه امام حسین ،بانک صادرات و افرادی چون سردار قاسم سلیمانی در لیست سیاه FATF متوجه می شویم که دشمن با برچسب کنوانسیون مالی و امور اقتصادی امنیت ما را نشانه گرفته است.

در اولین گام این سوال از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی باید پرسیده شود که با توجه به صراحت اصل هفتاد و هفتم قانون اساسی در ضرورت تصویب همه موافقت‌ نامه‌های بین‌المللی در مجلس شورای اسلامی،‌ چرا عدم طی این فرآیند از سوی مسئولین دولتی، نادیده گرفته شده و علی‌رغم اطلاع از وقوع این توافق –که البته با چند ماه تاخیر برای رسانه‌ها افشا گردید- گامی در جهت الزام دولت و ورود مجلس به این توافق صورت نگرفته است؟

فارغ از این، شاهد این هستیم که برنامه اقدام 41 بندی دیکته‌شده FATF به دور از هیاهوی رسانه‌ای در بیش از یک سال و نیم گذشته در حال اجرا بوده است و بنا بر گزارش آخرین نشست این گروه (فوریه 2018) تنها 9 مورد آنها باقی مانده که به ایران مهلت داده شده تا اوایل تیرماه آنها را نیز انجام دهد. اگر چه مجلس به وظیفه خود در تصویب توافق مذکور عمل نکرده و با چشم‌پوشی از عملکرد وزارت اقتصاد در این حوزه به وظایف نظارتی خود نیز عمل نکرده است، اما حال که انجام چهار مورد از خواسته‌های FATF الزاماً منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی است و این روزها این چهار لایحه مربوطه در دستور کار مجلس است، اقدام انقلابی نمایندگان محترم بر اساس اصول قانون اساسی برای حفظ استقلال و جلوگیری از سلطه دشمنان بر حوزه مسائل مالی به بهانه مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی و ... جلوگیری شود.

با توجه به مسائل مطرح شده بر مسئولان نظام به ویژه مجلس شورای اسلامی که به فرموده رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) عصاره فضایل و رکن رکین ملت هستند، ما دانشجویان بوشهری از شما میخواهیم که در برابر این توطئه شوم که منجر به کشاندن تحریم های آمریکا به مرز های داخل ایران و بازی در زمین دشمن میشود با تامل و قاطعیت برخورد کرده و مخالفت صریح خود را با این لوایح ضد امنیتی اعلام فرمابید و طبق راه حل رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) برای مبارزه با پولشویی قانون داخلی اتخاذ کنید.

در پایان ما دانشجویان بوشهری از دولت محترم نیز میخواهیم که با در نظر گرفتن تجربه برجام در بدعهدی دشمنان این کشور، خیال رفع تحریم‌ها با انجام این تعهدات را از خود دور کند، چرا که همان‌گونه که این روزها بر همگان عیان شده است، مسائل هسته‌ای، تروریسم و موشکی و ... همه بهانه‌های دشمنان برای جلوگیری از حرکت پرشتاب انقلاب اسلامی ایران بوده و به فرض انجام این تعهدات نیز، گشایش خاصی ایجاد نخواهد شد. تنها با پذیرش سازوکارهای تدوین شده توسط آنها، مجبور به بازی در زمین آن‌ها شده و مقابله با تحریم‌ها را با دست خودمان دشوارتر خواهیم نمود.

 

"و السلام علیکم و رحمته الله و برکاته"

/سپاس

ارسال نظر