کد خبر : 19246

فرماندار شهرستان دشتی:

اقامتگاه بوم‌گردی سرزمین کهن فقیه حسنان دشتی راه‌اندازی شد

اقامتگاه بوم‌گردی سرزمین کهن فقیه حسنان دشتی راه‌اندازی شد

فرماندار شهرستان دشتی با اشاره به افتتاح بوم‌گردی سرزمین کهن فقیه حسنان دشتی گفت: سال گذشته بیش یک‌هزار نفر گردشگر داخلی و ۱۵۰ نفر گردشگر خارجی از اقامتگاه بوم‌گردی فقیه حسنان شهرستان دشتی بازدید کردند.

به گزارش بوشهر24، عبدالله نادری ظهر امروز در حاشیه بازدید معاون عمرانی استاندار بوشهر از اقامتگاه بوم گردی فقیه حسنان دشتی ضمن تبریک روز ملی روستا و عشایر اظهار داشت: سال گذشته بیش یک‌هزار نفر گردشگر داخلی و 150 نفر گردشگر خارجی از کشورهای مختلف دنیا از اقامتگاه بوم گردی فقیه حسنان شهرستان دشتی بازدید کردند.

فرماندار شهرستان دشتی گفت: گردشگری یکی از قلمروهایی است که نقش مهمی در جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و توسعه اقتصادی در پی دارد و امروزه این واژه به یکی از کلمات کلیدی اقتصادی در دنیا مبدل شده است.

وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید شاهد توسعه چشمگیر اقامتگاه‌های بوم گردی هستیم خاطر نشان کرد: یکی از آن‌ها در روستای فقیه حسنان است که بازدید 150 گردشگر خارجی و بیش از یک هزار نفر گردشگر داخلی بیانگر توسعه بی‌سابقه گردشگری روستایی است که یکی از تأثیرات مهم گردشگری روستایی فعالیت و اشتغال‌زایی برای زنان بومی و روستایی است که نباید آن را فراموش کرد.

فرماندار دشتی تأکید کرد: جمعیت روستای فقیه حسنان 206 نفر بوده که با فعالیت بومی گردی امروز به 275 نفر افزایش‌یافته است.

نادری با اشاره به اینکه در حوزه اشتغال و رسیدن به درآمد پایدار نیز در روستای بحیری شهرستان دشتی کارهای خوبی توسط زنان روستایی در حال انجام است افزود: در بخش صنایع‌دستی که شامل عبا بافی، گلیم‌بافی، قالی‌بافی و حصیربافی تاکنون 44 نفر مشغول به فعالیت هستند.

وی از صادرات محصولات صنایع دستی روستا به خارج از کشور خبرداد و بیان کرد: ماهانه 15 قواره عبا از صفر تا 100 درصد آن در روستا تولید و بافته می‌شود که به کشورهای حوزه خلیج‌فارس صادر و هر عبا به قیمت 25 میلیون ریال به فروش می‌رسد.

فرماندار دشتی افزود: در زمینه حصیربافی و قالی‌بافی نیز به‌صورت پیش‌فروش انجام می‌شود که این امر باعث شده تا زنان روستایی به این شغل روی‌آورند که امروز تعداد زیادی از زنان شهرنشین درخواست دارند که به روستا برگردند و در آنجا مشغول به فعالیت اقتصادی شوند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی نیز گفت: یکی از عوامل جلوگیری از مهاجرت روستاییان هویت بخشی و ایجاد فرصت اشتغال است.

حمید زارعی افزود: راه‌اندازی بوم گردی در فقیه حسنان سبب شد مردم این روستا تعلق‌خاطر بیشتری به زادگاهشان پیدا کنند و در این سال‌ها شاهد کاهش مهاجرت و افزایش جمعیت در این روستا بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: نخستین بوم گردی روستایی استان بوشهر در سرزمین کهن فقیه حسنان دشتی ایجاد شد و در طول این مدت گردشگران خارجی و ایرانی زیادی به این روستا آمده‌اند.

زارعی تصریح کرد: فقیه حسنان به خاطر نزدیکی به محرابِه مند با قدمت 4هزار و 500 ساله، کلوت‌های مند که پهناورترین و متنوع‌ترین کلوت‌های ایران هستند، گنبد نمکی دشتی بزرگ‌ترین گنبد نمکی دنیا و دریا شرایط ممتازی برای گردشگران دارد.

وی بیان کرد: از سوی دیگر روستاهای هم‌جوار نیز دارای شاخصه‌های منحصربه‌فردی هستند که احشام قائدها مهد شروه، چارک دهکده قرآنی و درازی دهکده کتاب ایران است. /تسنیم

ارسال نظر