کد خبر : 19293

نمایندگان استان بوشهر مطرح کردند

خدری و شهریاری رای منفی به CFT دادند

خدری و شهریاری رای منفی به CFT دادند

در پی تصویب لایحه (CFT) برخی نمایندگان تصمیم به انتشار و شفاف سازی آراء خود نمودند. در این میان نمایندگان استان بوشهر هم در مورد آرا خود صحبت کردند.

به گزارش بوشهر24، شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به سؤالات از رئیس‌جمهور، وزرا و نیز تحقیق و تفحص‌ها و همین‌طور، طرح‌ها و لوایح موجب می‌شود تا موکلان‌شان در حوزه‌های انتخابیه نسبت به آرایی که نمایندگان می‌دهند، آگاه شده و با مشی سیاسی و طرز تفکر آنها بیشتر آشنا شوند.

یکی از این لوایح که با انتقادات وسیعی در قبل، حین و پس از مصوب شدن آن در مجلس شورای اسلامی انجام شد، الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم («سی اف تی» CFT)است.

از چهار نماینده استان بوشهر ، سید کمال الدین شهریاری و عبدالحمید خدری اقدام به امضاء طرح شفافیت آراء در  (CFT) کردند در حالی که دو نماینده دیگر استان این طرح را امضاء نکردند.

عبدالحمید خدری، نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس

* به صراحت مخالفت خود را با  CFT اعلام می دارم و آن را برای آینده کشور خطرناک می دانم.

* در روز رای گیر بیمار و دارای مشکل کلیه درد بوده و نتوانستم در مجلس حضور بیابم . اگر این بدشانسی رخ نمی داد تصمیم داشتم که به عنوان منتقد در رد این لایحه سخن بگویم.

 

Image result for ‫عبدالحمید خدری مجلس‬‎

 

* مصوبه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم را یک عهدنامه ننگیم می دانم که استقلال ایران را می نواند زیر سوال ببرد. چون شفافیت نظر نمایندگان در همان روز رای گیر اعلام شد بدلیل بیماری نتوستم در این انتخابات شرکت کنم.

شهریاری از نمایندگان استان بوشهر است که به سی اف تی رای منفی داده است. مشروح صبحت های وی به اختصار قید می شود.

سید کمال الدین شهریاری ، نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس

* برخی از موافقت‌نامه‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله FATF نیز در راستای اهداف استکباری مستکبرین است، استکبار چارچوب‌هایی را برای اقتصاد جهانی تعیین می‌کند که فقط بر اساس خواسته‌ها و نظریات خودشان است.

* مستکبران با تسلط خود بر بازار و اقتصاد جهان تفسیر خود از تروریسم و پولشویی و نحوه مبارزه با آن را در قانون و رویه‌های مراودات پولی و بانکی جهانی حاکم می‌کنند.

انتقاد نماینده دشتی و تنگستان ازاجرانشدن آب شیرین کن دلوار

*جوانب مختلف این لایحه بارها در جلسات دولت و شورای امنیت ملی با مجلس شورای اسلامی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

*در صورتی که این موافقت‌نامه‌ها را نپذیریم در لیست سیاه قرار می‌گیریم که هیچ کشوری در آن نیست و شاهد فشار اقتصادی با قطع مراودات بانکی خواهیم بود و فشار آن به مردم وارد می‌شود.

* دیدگاه ما با استکبار بر سر تروریسم خواندن افراد و گروه‌ها متفاوت است، مقاومت مردمی نیروهای آزادی طلب که با مستکبرین و غاصبین نبرد می کنند، از نظر نظام و مردم ما مورد تایید و حمایت است ولی از نظر آنان تروریست شناخته می‌شود. با این شرایط در صورتی که موافقت‌نامه و کنوانسیون‌هایی که طبق نظر آنان تعیین و حاکم شده است، تصویب شود، عملا به مشی و اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی پشت پا زده‌ایم.

محمد باقر سعادت دیگر نماینده استان بوشهر و از حوزه دشتستان است جوابی مشخص و واضح به رایش در خصوص CFT نداد.

محمد باقر سعادت، نماینده مردم دشتستان در مجلس

* روز  رای گیری لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم ( CFT) به دلیل بیماری و پیگیری مشکلات کلیوی در بیمارستان حضور داشتم و به رای گیری نرسیدم.

* هرجا می روم و یا از طریق پیام در شبکه های اجتماعی و تلفن همراه  از من می پرسند که رای ام به این لایحه مثبت و یا منفی بوده است. به آنها گفته ام که اکنون هم چیز به پایان رسیده و فرقی نمی کند که من رای ام مثبت و یا منفی بوده است. اگر قبل از رای گیری بود و نظرم را می پرسیدند می توانستم منتقدینم را مجاب کنم و یا شاید آنها می توانستد من را مجاب کنند که رای ام عوض شود اما اکنون هیچ فایده ای ندارد .

* البته نظر رهبری برای ما ملاک است و ایشان در این فقره نظر مخالفی نداده اند. نامه رهبری  که رئیس مجلس در روز رای گیری قرائت کردند و توانستم شب از طریق تلویزیون از مفاد آ« آگاه شوم نشان می دهد که رهبری در این خصوص مخالفتی نداشته است.اگر معظم له مخالف بودند که با هیچ کس تعارف ندارند حتما می فرمودند.

محمدباقر سعادت

 

* خیلی ها پس از تصویب این لایحه ایجاد التهاب کرده و شرایط ناهمواری ایجاد کردند و از رهبری هزینه کردند در حالی که مسئولیت رهبری بالاتر است و اگر مصلحت نظام این بود که این لایحه تصویب نشود حتما ایشان در سخنرانی به آن اشاره می فرمودند.اگر منتقدین فکر می کنند که مجلس کافر است شورای نگهبان که کافر نیست. در آنجا بررسی می شود و نظر نهایی اعلام می شود.

* در خصوص رای به شفافیت آراء، اگر در حوزه شفافیت مالی نمایندگان باشد موافق هستم و آن را امضاء می کنم اما اگر در خصوص استیضاح وزرا باشد به دلیل این که امکان دارد مخالف استیضاح باشم و استیضاح رای نیاورد و منافع استان در نزد آن وزیر به خطر بیافتد، معتقدم که باید رای مخفی انجام شود. طبیعی است اگر یک وزیری بداند که نماینده ای به دنبال عزل وی از طریق استیضاح است، اگر بر وزارتش ماند نگاه منفی به حوزه انتخابیه نمایندگان مخالفش خواهد داشت و در نهایت این حق مردم است که امکان دارد پایمال شود.

سکینه الماسی، نماینده مردم جنوب استان بوشهر در مجلس

با وجود تلاش های فراوان برای شنیدن سخنان سکینه الماسی نمانیده مردم جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی، تماس با وی مقدور نشد و پس از برقراری با یکی از مشاورین ایشان و قول مساعد برای دریافت نظر این نماینده مجلس در خصوص این مصوبه، تا زمان درج گزارش به جایی نرسید.


/سوک

ارسال نظر