کد خبر : 19371

تداوم رفتارهای تعامل گریزانه در منطقه عملیاتی نار و کنگان؛

مسیر تردد مردم و دامداران محلی جم بسته شد

مسیر تردد مردم و دامداران محلی جم بسته شد

حراست منطقه عملیاتی نار و کنگان در اقدامی عجیب، مسیر کمپ اقامتی این شرکت در روستای اکبر آباد به سمت فاز یک شرکت را بست.

به گزارش بوشهر24، حراست منطقه عملیاتی نار و کنگان در اقدامی عجیب، مسیر کمپ اقامتی این شرکت در روستای اکبر آباد به سمت فاز یک شرکت را بست.

این اقدام در حالی انجام می شود که مسیر مذکور از بدو راه اندازی شرکت، علاوه بر استفاده کارکنان، محل تردد مردم و دامداران به دامنه های کوه بوده است.

منطقه عملیاتی نار و کنگان وابسته به شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی واقع در شهرستان جم، کمترین تعامل را با مردم و مسئولان شهرستان دارد و در سال های گذشته عوارض آلایندگی مربوط به شهرستان را در اقدامی مشکوک به حساب امور مالیاتی استان فارس واریز کرد.

مسدود شدن این مسیر طی روز های گذشته، انتقاد های مردم و فعالان سیاسی اجتماعی را به همراه داشته است.

قبل از آمدن این شرکت، مسیر رفت و آمد اهالی روستاهای قائدی، هنگدان، بابامبارکی، فرامرزی به قشلاق و کوهستان، جاده فعلی بوده است .

چندی پیش مدیریت این شرکت دستور بستن این مسیر را داده بود که موجب مخالفت شدید شوراهای این روستاها و مردم شد و نهایتا با دخالت فرماندار، بخشدار مرکزی و راهنمایی و رانندگی این مسیر بازگشایی شد اما دوباره روز گذشته در اقدامی قلدرمآبانه و به گفته رسانه های محلی در مخالفت با نظر فرماندار این مسیر دوباره بسته شده است که موجب درگیری مردم با نیروی های حراستی این شرکت شده است.

نائب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر درگفت و گو با خبرنگار فارس، در خصوص ممانعت منطقه عملیاتی نار و کنگان از تردد دامداران در مسیر منتهی به منطقه نار گفت: بسته شدن تردد در این مسیرها موجب نگرانی و بروز مشکلاتی برای این قشر زحمتکش خواهد شد.

حسن رمضانی با بیان اینکه شهرستان جم از پتانسیل بسیار بالایی در توسعه و تولیدات دامی و کشاورزی برخوردار است، افزود: در سال های گذشته یکسری عوامل تاثیرات سویی در وضعیت کشاورزی و دامداری این شهرستان داشته است. استقرار پالایشگاه فجر جم و مناطق عملیاتی نار و کنگان علی رغم ایجاد آلودگی های بسیار زیست محیطی، بالاجبار حلقه زندگی را نیز برای دامداران تنگ کرده است.

نماینده مردم شهرستان جم در شورای اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه پیشینه شمار زیادی از مردم این شهرستان دامداری بوده است افزود: متاسفانه حضور صنعت نفت و گاز در منطقه آسیب جدی به این پیشینه مهم و حیاتی وارد ساخته به گونه ای که بخش های عظیمی از مراتع منطقه به تصرف شرکت پالایش گاز فجر جم و مناطق عملیاتی نار و کنگان درآمده است.

وی اعمال هر گونه محدودیتی در این بخش را موجب آسیب رساندن به صنعت دامی و شغل مردم روستاها دانست و به منظور استفاده بهینه و حداکثری از ظرفیت های دام شهرستان، خواستار حمایت های جدی از دامداران شد.

 عضو شورای اسلامی شهرستان جم با اشاره به نقش حفاظتی دامداران از تاسیسات نفت و گاز بیان داشت: نزدیک به 40 سال از حضور صنعت نفت و گاز در شهرستان می گذرد و در این سالها مردم محلی خصوصا دامداران سهم مهمی در حفاظت از این تاسیسات داشته اند.

رمضانی  تاکید کرد: مدیران ارشد نفت و گاز می بایست در راستای مسئولیت های اجتماعی توجه ویژه ای به این قشر زحمتکش داشته باشند نه اینکه خود با اقداماتی نظیر بستن مسیر تردد دامداران مانعی بر ادامه فعالیت آنان باشند.

علی توانا یکی از دامداران قدیمی شهرستان جم است که در گفت وگو با خبرنگار فارس می گوید: سال های سال است که دامداران منطقه برای پرورش گوسفندان خود از چراگاه های کوهستانی اطراف منطقه نار و کنگان استفاده می کنند و هیچ مشکلی نیز به وجود نیامده است، متاسفانه مدتی است که این شرکت از تردد ها جلوگیری می کند و مشکلاتی را برای ما به وجود آورده است.

محمد رنجبر دیگر دامدار جمی است که به خبرنگار ما گفت: منطقه کوهستانی در اطراف روستای فرامرزی و قائدی که منطقه ی عملیاتی نار و کنگان در آن واقع شده است یکی از بهترین مناطق برای چرای گوسفندان است که به دلیل دلایلی نا معلوم این مسیر بسته شده است.

وی بیان کرد: البته منطقه ی نار و کنگان یک مسیر جایگزین را برای تردد گوسفندان و... در نظر گرفته اما به دلیل شرایط کوهستانی، این مسیر خطرات زیادی دارد و احتمال تلف شدن دام ها و یا اینکه رخ دادن حادثه ی برای دامداران نیز قوت گرفته است. از مسئوولان می خواهیم هر چه سریعتر به فکر ما دامداران باشند و برای حل این مشکل اقدام فوری در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش فارس، آنچه افکار عمومی در طی این سال ها دریافته این است که این شرکت هیچ گونه تعاملی با مسئولین شهرستان جم ندارد و به دلیل داشتن نگاه بالا از سوی مدیران این شرکت نسبت به مردم و مسئولان این شهرستان، در جذب نیروهای غیر بومی و سایر مسئولیت های اجتماعی، هیچ تعهد و وظیفه ای را برای خود قائل نیست.

مردم مایل اند بدانند که مدیران این شرکت مگر به چه قدرت و نیروی سیاسی ای متصل هستند که به آسانی می توانند هر اقدام خود سرانه ای را انجام دهند و حتی رئیس شورای تامین و نماینده عالی دولت نیز نمی تواند مانع کار آنها شود.

این روزها رفتار های عجیب مدیران نفت و گازی در شهرستان جم باعث شده مردم از مجموعه نفت و گاز انتقاد های شدیدی داشته باشند و به نظر می رسد وزارت نفت تا رفتارهای مدیران زیر مجموعه خود در جم تبعات جدی را به همراه نداشته باید دست به تغییر و تحول در مسئولیت ها بزنند. /خبرگزاری فارس

ارسال نظر